Connect with us

technologia

Wskazówki dotyczące pielęgnacji i ochrony w okresie letnim, aby Twój samochód był chłodny

Published

on

Ekstremalne temperatury mogą mieć negatywny wpływ na pojazdy, uszkadzając części z tworzyw sztucznych i gumy oraz krytyczne płyny. Oto kilka wskazówek, jak utrzymać samochód w dobrym zdrowiu latem.

Fale upałów uderzają w kilka części Indii, szczególnie w regiony północno-zachodnie i centralne. Radzenie sobie z palącym słońcem to nie tylko wyzwanie dla nas, ale także dla naszych pojazdów. Zaparkowanie na słońcu, utknięcie w powolnym ruchu w słoneczny dzień lub zaniedbanie środków ostrożności przed latem może spowodować uszkodzenie samochodu. Na dłuższą metę wystawienie na działanie wysokich temperatur może uszkodzić Twój samochód i przyspieszyć proces jego starzenia.

Dlatego ważne jest, aby podjąć dodatkowe środki, aby zapewnić długowieczność i niezawodność samochodu w gorącym sezonie. Większość z nich można rozwiązać w autoryzowanych centrach serwisowych lub dealerach, a nawet w niezależnych warsztatach.

Oto kilka obszarów, które wymagają niepodzielnej uwagi właściciela samochodu:

Utrzymuje chłód w kabinie

Zawsze należy starać się parkować w cieniu, ale jeśli jest to absolutnie nieuniknione, lekko opuszczone okno pomoże w wentylacji krzyżowej i odprowadzaniu ogrzanego powietrza z kabiny. Nie trzeba dodawać, że okno nie jest opuszczone zbyt daleko; stwarza zagrożenie bezpieczeństwa.

Otwarte okna umożliwiają wentylację krzyżową

Podczas parkowania na słońcu zamontowanie osłony przeciwsłonecznej na oknach jest również jednym z najpewniejszych sposobów na zatrzymanie dużej ilości ciepła. Pamiętaj też, aby zasłonić tylną szybę osłoną przeciwsłoneczną, zwłaszcza jeśli parkujesz samochód na dłużej niż godzinę. Używaj tych wizjerów tylko wtedy, gdy są zaparkowane, ponieważ ich noszenie podczas jazdy jest nielegalne.

Oddaj klimatyzator do serwisu

W upalne dni układ klimatyzacji jest najbardziej obciążony. Wiadomo, że systemy klimatyzacji wymagają intensywnej obsługi. Olej kompresorowy należy regularnie uzupełniać, aby chronić urządzenie. Wycieki czynnika chłodniczego zdarzają się regularnie, a kurz i zanieczyszczenia mogą powodować przeciążenia i awarie systemu. Tak więc, zanim lato zacznie się rozkręcać, zleć sprawdzenie klimatyzacji przez wykwalifikowanego technika.

READ  Polskie joint venture do komercjalizacji SMR: firma

Właściciele samochodów często narzekają w okresie letnim, że system klimatyzacji ich samochodu zbyt długo chłodzi wnętrze. Bez względu na to, jak wydajny jest Twój klimatyzator, zajmie to trochę czasu ze względu na ciepło uwięzione w samochodzie, zwłaszcza jeśli zaparkujesz w bezpośrednim świetle słonecznym. Aby tego uniknąć, po wejściu do auta najpierw opuść szyby i odczekaj, aż część ciepła ucieknie. Przełącz się na najwyższy poziom wentylatora i odczekaj kilka minut. Gdy poczujesz, że temperatura wewnątrz samochodu jest zgodna z temperaturą na zewnątrz, zawiń szyby i włącz klimatyzację.

Monitoruj ciśnienie w oponach

Chociaż opony odgrywają kluczową rolę na poziomie asfaltu, są jedną z najbardziej zaniedbanych części samochodu. W rzeczywistości niestety niektórzy właściciele nie są nawet świadomi zalecanych poziomów ciśnienia. Może się to okazać szczególnie katastrofalne latem, kiedy słabe ciśnienie może w bardzo krótkim czasie zniszczyć opony samochodu.

Słabe zarządzanie ciśnieniem w oponach w upalny dzień może zniszczyć ścianę boczną, ponieważ bardziej miękka guma jest bardziej podatna na uszkodzenia. Na złych drogach może to nawet spowodować pęknięcie opon. Więc latem upewnij się, że zwiększasz ciśnienie w oponach o 3-5 psi i miej oko na swoje opony.

Utrzymuj prawidłowe ciśnienie w oponach, aby uniknąć nadmiernego zużycia

Pamiętaj też o sprawdzeniu stanu i ciśnienia w kole zapasowym Twojego samochodu – zwłaszcza, że ​​w upalny letni dzień może okazać się ratunkiem. Upewnij się również, że opony są odpowiednio wyrównane i wyważone, aby uniknąć nadmiernego zużycia opon.

Oddaj chłodnicę do serwisu i uzupełnij płyn chłodzący

Wszyscy i wszystko potrzebuje stałego nawodnienia w miesiącach letnich. Dobrej jakości płyn chłodzący jest jednym z najważniejszych płynów w Twoim samochodzie, aby mógł przetrwać ciepło. W rzeczywistości jedną z najczęstszych przyczyn awarii samochodu latem jest przegrzewanie się silnika z powodu niskiego poziomu płynu chłodzącego. Pamiętaj, aby sprawdzić poziom płynu chłodzącego w samochodzie i uzupełnić go, gdy poziom płynu jest niski.

READ  Elektroniczny artysta Matthew Dear zdołał przekształcić dźwięki Forda Mach-E w muzykę

Jeśli Twój samochód ma więcej niż trzy lata, oddaj chłodnicę do serwisu przed letnią mgłą – sprawdzając, czy nie ma wycieków, po drodze. Upewnij się również, że używasz właściwego płynu chłodzącego. Korzystanie z tańszego produktu może wydawać się atrakcyjne, ale na dłuższą metę może okazać się problematyczne.

Sprawdź płyn do silnika i skrzyni biegów

Ciepło sprawi, że przepalisz olej silnikowy, jakby wyszedł z mody. Nic nie niszczy oleju silnikowego szybciej; Jest to szczególnie ważne, jeśli Twój samochód ma już stary i częściowo zniszczony olej. Dlatego regularnie sprawdzaj poziom oleju silnikowego i uzupełniaj go odpowiednim olejem. Alternatywnie możesz spuścić olej silnikowy i użyć oleju bardziej odpornego na ciepło, który zachowa swoją lepkość i zmniejszy zużycie w ekstremalnych warunkach pracy. Należy również sprawdzić poziom płynu wspomagania kierownicy, hamulców i skrzyni biegów, ponieważ mogą to być potencjalne słabe punkty.

Płyny silnikowe i przekładniowe oraz płyn chłodzący do chłodnic muszą być uzupełniane, aby utrzymać je w optymalnym stanie

węże i pasy

Podczas jazdy komora silnika samochodu osiąga dość wysokie temperatury. Ważne jest, aby wymieniać części, gdy osiągną określony poziom zużycia. W przeciwnym razie nie wytrzymają wysokich temperatur roboczych. Części, takie jak węże i paski, cierpią szczególnie mocno, ponieważ są wykonane z mieszanek gumowych. Gdy coś takiego jak gumowy wąż stwardnieje, to tylko kwestia czasu, zanim pęknie. W tym przypadku kontrola fizyczna jest naprawdę skuteczna. Sprawdź również wszystkie zaciski i zaciski i pamiętaj, że luźny zacisk może być spowodowany regularnym wzrostem ciśnienia.

pielęgnacja baterii

Nadmierne ciepło skraca żywotność baterii, ponieważ zawarty w niej płyn szybciej odparowuje. Przyspiesza nawet reakcję chemiczną w akumulatorze, prowadząc do przeładowania. Sprawdź, czy bateria ładuje się z właściwą szybkością. Sprawdź również bieguny akumulatora pod kątem korozji, upewnij się, że nie są zabrudzone, a wszystkie połączenia przewodów są bezpieczne. Większość nowych samochodów jest wyposażona w akumulatory bezobsługowe; Jeśli jednak Twój samochód korzysta z akumulatora, który wymaga regularnego uzupełniania wodą destylowaną, latem częściej sprawdzaj poziom płynu.

READ  Microsoft Teams otrzymuje przeprojektowany interfejs połączeń, obsługę CarPlay i nie tylko

polska ochrona

Zwykle dobrą warstwę wosku lub lakieru kojarzymy z czymś czysto kosmetycznym. To nieprawda – dobry lakier ma duży wpływ na ochronę lakieru Twojego samochodu przed nadmiernym nagrzewaniem. Ponieważ tworzy na lakierze ochronną warstwę wosku, która odbija znaczną część ciepła słonecznego. Wypoleruj więc samochód przed latem i, jeśli to możliwe, spróbuj wybrać środek, który również da Twojemu lakierowi warstwę ochronną.

Czy masz jakieś wskazówki, które sprawią, że latem jazda samochodem będzie jeszcze przyjemniejsza? Daj nam znać w komentarzach poniżej.

Zobacz też:

Skoda rozważa wprowadzenie bardziej ekonomicznych modeli GreenLine w Indiach

Przyszłe pojazdy elektryczne Tata Motors będą również oferować wiele opcji zasięgu

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.