Connect with us

Świat

Putin mówi Finlandii, że błędem jest zamiana neutralności na NATO

Published

on

Prezydent Rosji Władimir Putin na spotkaniu z Artemem Żogą, ojcem dowódcy prorosyjskiej jednostki wojskowej Batalionu Sparta Władimir Żoga, który zginął w konflikcie na Ukrainie, po paradzie z okazji Dnia Zwycięstwa 77 kwietnia 2017 r. na Ukrainie Rocznica zwycięstwa upamiętnia hitlerowskie Niemcy podczas II wojny światowej, Moskwa, Rosja, 9 maja 2022 r. Sputnik/Michaił Metzel/Pool przez REUTERS

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

14 maja (Reuters) – Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w sobotę swojemu fińskiemu odpowiednikowi Sauli Niinisto, że porzucenie neutralności i przystąpienie do NATO byłoby błędem, który mógłby wpłynąć na stosunki między ich dwoma krajami, powiedział Kreml.

Oba kraje poinformowały, że ich prezydenci rozmawiali telefonicznie dwa dni po tym, jak Finlandia ogłosiła, że ​​przystąpi do zachodniego sojuszu. Moskwa określiła to jako zagrożenie dla bezpieczeństwa, na które musi zareagować, ale nie określiła, w jaki sposób.

Biuro Niinisto powiedziało, że powiedział Putinowi, „jak fundamentalnie rosyjskie żądania z końca 2021 r., których celem było uniemożliwienie państwom przystąpienia do NATO i masowa inwazja Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r., zmieniły środowisko bezpieczeństwa Finlandii”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Powiedział, że Finlandia chce „prawidłowo i profesjonalnie” zarządzać relacjami z rosyjskim sąsiadem.

Kreml powiedział: „Władimir Putin podkreślił, że błędem byłoby odejście od tradycyjnej polityki neutralności wojskowej, ponieważ nie ma zagrożeń dla bezpieczeństwa Finlandii. Taka zmiana w polityce zagranicznej kraju mogłaby negatywnie wpłynąć na stosunki rosyjsko-fińskie”.

Moskwa określiła to wezwanie jako „szczerą wymianę poglądów”, zwykle dyplomatyczny eufemizm dla trudnej rozmowy.

Niinisto powiedział: „Rozmowa była bezpośrednia i bezpośrednia i została przeprowadzona bez kłopotów. Uznano, że ważne jest unikanie napięć”.

READ  Grammy: Prezydent Zelensky przedstawia Johna Legenda — Obejrzyj wideo

Oczekuje się, że w ślad za kandydaturą Finlandii nastąpi podobny krok Szwecji, która konfrontuje Putina z dokładnie tym, czego chciał uniknąć, kiedy 24 lutego rozpoczął inwazję na Ukrainę: dalszą ekspansją NATO do granic Rosji.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dodatkowe sprawozdania Essi Lehto; pisanie przez Marka Trevelyana; Montaż przez Davida Clarke’a

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.