Connect with us

technologia

Premier z zadowoleniem przyjmuje stosunki współpracy między Wietnamem a Polską

Published

on

Premier z zadowoleniem przyjmuje stosunki współpracy między Wietnamem a Polską

Chinh przyjął wizytującego ministra w Hanoi 16 marca i podziękował Polsce za przekazanie prawie 1,4 miliona dawek szczepionki Astrazeneca i 8 ton środków medycznych na pomoc Wietnamowi w walce z COVID-19.

Pochwalił dobry rozwój stosunków wietnamsko-polskich w ciągu ostatnich siedmiu dekad i zasugerował, aby obie strony zwiększyły wymianę delegacji na wszystkich szczeblach w celu wzmocnienia zaufania politycznego i wzajemnego zrozumienia oraz stworzenia podstaw do promocji i rozszerzenia współpracy dwustronnej w celu stworzenia wszystkie pola.

Chinh od wielu lat uznaje Polskę za największego partnera handlowego Wietnamu w Europie Środkowo-Wschodniej, zauważając, że współpraca gospodarcza i handlowa między oboma krajami nadal wykazuje silny wzrost pomimo wpływu COVID-19, a wzajemne obroty handlowe w 2021 i 2022 r. rekordową kwotę ponad 2,5 miliarda dolarów.

Zaapelował do Polski o stworzenie sprzyjających warunków dla głębokiej penetracji polskiego rynku wietnamskich produktów rolnych, leśnych i rybołówstwa. Zachęcił też polskie firmy do zwiększenia inwestycji w przemyśle farmaceutycznym, spożywczym i wytwórczym w Wietnamie.

Premier zasugerował, aby Polska wkrótce ratyfikowała umowę o ochronie inwestycji UE-Wietnam (EVIPA), aby ułatwić równą i obopólnie korzystną współpracę inwestycyjną między dwoma krajami, jednocześnie lobbując w Komisji Europejskiej, aby wystawiła „żółtą kartkę”. będzie służyć interesom polskich i unijnych konsumentów oraz zapewni utrzymanie setkom tysięcy pracowników wietnamskiego przemysłu rybnego.

Wymienił również poglądy z zaproszonym dyplomatą na temat szeregu środków promujących współpracę dwustronną w dziedzinie edukacji i szkoleń, turystyki kulturowej, rolnictwa, nauki i technologii.

Ze swojej strony minister Zbigniew Rau potwierdził wolę Polski dalszego zacieśniania współpracy z Wietnamem, najważniejszym partnerem Polski w Azji Południowo-Wschodniej.

Doceniając sugestie Chinha, powiedział, że odpowiednie ministerstwa i agencje w Polsce będą ściśle współpracować ze swoimi wietnamskimi odpowiednikami w celu dopracowania propozycji.

Wyraził chęć zintensyfikowania współpracy Polski z Wietnamem w obszarach mocnych stron Polski, takich jak informatyka, inteligentne miasta, zielone technologie i ochrona środowiska.

READ  Startberry to nowy, polski program akceleracyjny, którego zadaniem jest pomoc startupom w osiągnięciu sukcesu

Zarówno gospodarz, jak i gość zgodzili się, że oba kraje powinny zacieśnić współpracę na forach wielostronnych i regionalnych.

W kwestii Morza Bałtyckiego obie strony podkreśliły znaczenie zapewnienia bezpieczeństwa i swobody żeglugi i przelotów na Morzu Bałtyckim oraz pokojowego rozstrzygania sporów zgodnie z prawem międzynarodowym, w szczególności Konwencją Narodów Zjednoczonych o prawie morza z 1982 r. (UNCLOS) .

Na przyjęciu premier zasugerował również, aby polski rząd stworzył wietnamskim ekspatom w Polsce warunki do ustabilizowania ich życia oraz wniesienia praktycznego i skutecznego wkładu w dobrą, tradycyjną przyjaźń między Wietnamem a Polską.

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau wręczył premierowi Pham Minh Chinh zaproszenie premiera Polski Mateusza Morawieckiego na oficjalną wizytę w Polsce. Premier Wietnamu powiedział, że wizyta zostanie zorganizowana w dogodnym dla obu stron terminie.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *