Connect with us

technologia

Platforma kryptograficzna ChipMixer przejęta przez cyberprzestępców do użytku międzynarodowego

Published

on

ChipMixer, nielicencjonowany mikser kryptowalut założony w połowie 2017 roku, specjalizuje się w mieszaniu lub wycinaniu śladów związanych z inwestycjami w wirtualną walutę

BRUKSELA, Belgia – Międzynarodowe władze rozprawiły się z platformą kryptowalut ChipMixer, twierdząc, że pomogła ona ukryć szlak cyfrowych pieniędzy dla internetowych handlarzy narkotyków, rosyjskich hakerów wojskowych i północnokoreańskich cyberprzestępców w Europie Agencja policyjna Europolu i Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych ogłosiły w środę, 15 kwietnia,

Witryna – która według władz wyprała kryptowaluty o wartości ponad 3 miliardów dolarów – była w środę niedostępna i zastąpiona banerem z napisem „TA STRONA INTERNETOWA ZOSTAŁA POKONANA”, zawierającym logo niemieckich, amerykańskich, szwajcarskich i polskich organów ścigania agencje.

Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że oskarżyło 49-letniego obywatela Wietnamu Minh Quoc Nguyen o pranie brudnych pieniędzy i kradzież tożsamości w związku z działaniem platformy. W swoim akcie oskarżenia ministerstwo twierdziło, że Nguyen otwarcie lekceważył przepisy finansowe i kiedyś powiedział użytkownikom forum Bitcoin, że „pranie brudnych pieniędzy” to przestępstwo wymyślone przez rządy, które szpiegują swoich obywateli.

W e-mailu Departament Sprawiedliwości poinformował, że Nguyen nie przebywa w areszcie. Reuters nie był od razu w stanie określić jego aktualnego miejsca pobytu; Próby skontaktowania się z nim za pośrednictwem poczty elektronicznej nie od razu zakończyły się sukcesem. Wiadomość wysłana na publiczny adres e-mail firmy ChipMixer nie została natychmiast zwrócona.

ChipMixer, nielicencjonowany mikser kryptowalut założony w połowie 2017 roku, który specjalizuje się w mieszaniu lub wycinaniu ścieżek związanych z inwestycjami w wirtualną walutę, powiedziały władze. Europol opisał to jako „jedną z największych pralni kryptowalut w ciemnej sieci” i powiedział, że skonfiskowano kryptowaluty o wartości ponad 40 milionów euro (42,2 miliona dolarów).

Usługa śledzenia walut cyfrowych Elliptic powiedziała, że ​​ChipMixer był używany do prania ponad 844 milionów dolarów w bitcoinach bezpośrednio związanych z nielegalną działalnością – w tym co najmniej 666 milionów dolarów z kradzieży kryptowalut.

READ  Jak „Microsoft Flight Simulator” stał się „żywą grą” dzięki sztucznej inteligencji platformy Azure

Elliptic powiedział w poście na blogu, że ChipMixer był jednym z kilku mikserów używanych do prania wpływów z włamań dokonywanych przez Lazarus Group, gang hakerów, który według specjalistów ds. Cyberbezpieczeństwa i krajów zachodnich był prowadzony przez Koreę Północną.

Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że rosyjska agencja wywiadu wojskowego – najlepiej znana pod starym akronimem GRU – również korzystała z tej usługi do kupowania infrastruktury do operacji hakerskich.

Ponieważ transakcje blockchain są publicznie widoczne, cyberprzestępcy często używają blenderów do zacierania śladów nielegalnych walut cyfrowych i innych podobnych usług, które w przeszłości były przedmiotem konfiskat przez organy ścigania.

Na przykład w maju 2019 r. Europol ogłosił przejęcie podobnej strony internetowej Bestmixer.io. – Rappler.com

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *