Connect with us

Gospodarka

Wracając do ankiet, drodzy przyjaciele ⋆ Visegrad Insight

Published

on

Bułgarzy będą mieli kolejną szansę na zmianę kursu w wyborach, które odbędą się w połowie listopada, a jeszcze w tym tygodniu nastąpi dalsza integracja Białorusi i Rosji. Pogoda jeszcze się nie ochłodziła, ale energia już teraz odgrywa kluczową rolę zarówno w gospodarce, jak i polityce regionu, przy znacznie ograniczonych przepływach gazu z Rosji.

Główne dania na listopad:

  • Bułgarzy będą ponownie głosować w tym miesiącu w trzecim konkursie za niecały rok. Niestety nadal istnieje możliwość politycznego impasu.
  • Warszawa wydaje się uginać pod presją UE w sprawie kontrowersyjnych zmian w sądownictwie, które naruszają standardy praworządności. Jednocześnie Parlament Europejski wytoczył pozew przeciwko Komisji Europejskiej za nie powołanie się na mechanizm warunkowości, który blokuje dostęp do środków unijnych w przypadku naruszenia praworządności.
  • Mimo przeciwnych oświadczeń Władimira Putina, dostawy gazu do Europy są zagrożone przez Rosję.
  • 31 października – 12 listopada: Konferencja Klimatyczna ONZ (COP 26) w Glasgow w Wielkiej Brytanii, w której wzięło udział 197 partii politycznych, w tym głowy państw z Europy Środkowej i Wschodniej. Prezydent Republiki Korei (Korea Płd.) planuje wizytę w krajach V4 po COP26.
  • 3 listopada: Komitet Kongresu ds. Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, Komitet Helsiński, organizuje przesłuchanie na temat regresu demokracji na Węgrzech iw Polsce.
  • 4 listopada: Prezydent Rosji Władimir Putin ma podpisać umowy integracyjne z Białorusią.
  • W połowie listopada ma wejść w życie piąty pakiet sankcji UE wobec Białorusi.
  • Najnowsze dane pokazują, że strefa euro doświadcza najwyższej inflacji od czasu Wielkiej Recesji na poziomie 4,1 proc., spowodowanej głównie trwającym kryzysem energetycznym. Komisja spodziewa się, że do wiosny koszty energii pozostaną wysokie.

Niesforni wyborcy

To był burzliwy rok dla całego regionu, ale nigdzie bardziej niż w Bułgarii, która jest uwięziona w politycznym bagnie. W kwietniu były premier Borysow musiał zrezygnować po prawie dwunastu latach sprawowania urzędu (choć nie w sposób ciągły). Jego partia GERB poniosła poważne straty po tym, jak masowe publiczne protesty antykorupcyjne spowodowały powstanie nowych partii i grup opozycyjnych. Koalicja nie była jednak możliwa, ponieważ zróżnicowany krajobraz w Sofii zaowocował technokratycznym rządem, który uchwalił zmiany w ordynacji wyborczej, które wielu uważało za nieuzasadnioną korzyść dla partii Borysowa. Nawet po tych zmianach proceduralnych podobna sytuacja wyborcza powtórzyła się w lipcu, co wskazuje, że zwolennicy partii są bardziej niesforni niż początkowo zakładano.

Teraz, gdy trzecia próba Bułgarii wyboru nowego rządu jest już za kilka dni (14 odebrało głosy od zwycięzcy poprzednich wyborów „Są tacy ludzie”).

Biuletyn

Cotygodniowe aktualizacje z naszymi najnowszymi artykułami i komentarzem redakcyjnym.


















Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *