Connect with us

Gospodarka

Nieszablonowe podejście pomaga Aušrinė Armonaitė na Litwie zbudować silną gospodarkę — Thermo Fisher Scientific (NYSE:TMO)

Published

on

Nieszablonowe podejście pomaga Aušrinė Armonaitė na Litwie zbudować silną gospodarkę — Thermo Fisher Scientific (NYSE:TMO)

Litwa, która w tym tygodniu znalazła się w wiadomościach z powodu otwarcia biura handlowego na Tajwanie, próbuje złagodzić cios krzyżowych prądów gospodarczych poprzez dywersyfikację swoich zależności poprzez nowe globalne partnerstwa. Bezpośrednie inwestycje zagraniczne (BIZ) i inicjatywy edukacyjne.

Tak powiedział minister gospodarki i innowacji Ausrine Armonaite powiedział Benzinga podczas prywatnej rozmowy w zeszłym tygodniu szczyt internetowy w Lizbonie w Portugalii.

„Niestrudzenie pracujemy, aby Litwa była bardziej widoczna. Mamy wiele osiągnięć, o których ludzie nie są świadomi” – powiedziała o Litwie jako jednym z najbardziej elastycznych i cyfrowych krajów.

„Myślę, że globalna gospodarka i partnerstwa czynią nas bogatszymi, szczęśliwszymi i zdrowszymi”.

’Myśl inaczej’

33-letni mieszkaniec Wilna został ministrem gospodarki i innowacji Litwy w 2020 roku. Od czasu objęcia stanowiska rząd Armonaitė przetrwał próby pandemii, wojny i recesji. Jest to częściowo wynikiem fragmentarycznego myślenia „po wyjęciu z pudełka”.

„Podobnie jak wiele innych krajów mieliśmy przepisy dotyczące kwarantanny i zachęty do utrzymywania płynności przedsiębiorstw” – powiedziała o Litwie, która zasiliła gospodarkę prawie 5 miliardami euro.

To był przypływ, który uniósł wszystkie łodzie, dodała Armonaitė, zauważając, że środki są warunkiem wstępnym dla Litwy, aby zwiększyć konkurencyjność i wzrost, który nie zatrzymał się podczas pandemii COVID-19.

„Teraz, w obliczu kryzysu energetycznego i następstw wojny, bardzo kuszące jest zalanie systemu pieniędzmi i uspokojenie wszystkich. Ale musimy zastanowić się, czy naprawdę inwestujemy w transformację, czy tylko utrzymujemy status quo”.

Armonaitė chce uniknąć przypadkowego wysyłania zbyt dużej ilości pieniędzy na stronę podażową litewskiej gospodarki. Jednym ze sposobów, w jaki twój rząd unika złych inwestycji, jest edukacja.

„Chcemy zachęcać firmy do transformacji, a nie do kontynuowania działalności, ponieważ jeśli nie ma postępu, wszystko, co możemy zrobić, to stracić pieniądze” – powiedziała o stworzeniu programu, dzięki któremu Litwini mogą zdobywać „dwuprogramowe stopnie naukowe” w kraju i za granicą.

READ  Polski ustawodawca zatwierdza budżet mający na celu wsparcie gospodarki

„Będzie to zysk dla mózgu” – dodała Armonaitė, zauważając, że „talent jest najważniejszym zasobem nowej gospodarki”.

Trzy priorytety postępu

Gospodarcza potęga Litwy jest napędzana przez nauki przyrodnicze i przyrodnicze, oprzyrządowanie oraz technologie informacyjno-komunikacyjne (ICT).

„Branża biotechnologiczna i nauk przyrodniczych rośnie w tempie 22% rocznie”, powiedziała Armonaitė, zauważając:Thermo Fisher Scientific Inc. TMO jest jednym z największych na Litwie podatników korporacyjnych”, którego składki pomagają wzmocnić istniejące zobowiązania finansowe tego kraju na „oferowanie pomysłów i innowacji” w szybko rozwijających się obszarach, takich jak technologie laserowe i Internet rzeczy (IoT).

Innowacje i postęp są ważne dla Armonaitė, ponieważ Litwa jest centrum rozwoju, a 80% jej PKB pochodzi z eksportu. Dalszym wzmocnieniem wysiłków Armonaitė są litewskie inicjatywy bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ).

Krótko mówiąc, Armonaitė powiedziała, że ​​inwestorzy postrzegają Litwę jako stabilne miejsce do inwestowania, a firmy już działające w tym kraju odnotowują ogromny wzrost. W rzeczywistości rok 2022 prawdopodobnie zakończy się rekordowym rokiem dla Litwy pod względem liczby realizowanych projektów BIZ.

Zobacz też: Plan chipowy Tajwanu dla Litwy podsyca napięcia z Chinami

EBC, środki zaostrzające i oszczędnościowe

Litwa przyjęła euro w 2014 r., aby poprawić handel, zmniejszyć tarcia transakcyjne i zapewnić większą pewność geopolityczną. Posunięcie to nie było pozbawione sprzeciwu, ponieważ niektórzy uważali, że koszt członkostwa jest nieuzasadniony dla tak małego kraju.

Wiele lat później Armonaitė powiedział, że silny wzrost gospodarczy potwierdził ten ruch. System finansowy zmniejszył niestabilność gospodarczą na Litwie i uczynił ją bardziej konkurencyjną w stosunku do innych krajów Unii Europejskiej. Ponieważ blok stara się okiełznać inflację, Litwa nie musi podejmować poważnych „środków oszczędnościowych”, które mogłyby potencjalnie zaszkodzić planowanemu wzrostowi.

„Gdybyśmy nie koordynowali, mielibyśmy wyścig” – powiedziała Armonaitė. Koszty pożyczki mogą być wyższe, zwiększając pożądaną korektę deficytu. „Nie chcemy przekroczyć deficytu 5%. Biorąc pod uwagę kryzys energetyczny, prawdopodobnie dojdziemy do 4%”.

READ  To może być ostateczny koniec Nord Stream 2

Dywersyfikacja rynku eksportowego

Ponieważ Litwa jest tak mała i zależna od eksportu, Armonaitė chroni przed kryzysem energetycznym i wojną, dywersyfikując swój rynek eksportowy.

„Gdyby popyt ze strony naszego najważniejszego partnera handlowego, Niemiec spadł, odczulibyśmy to natychmiast. Chcemy złagodzić ten wpływ i dlatego chcemy dywersyfikować się w krajach takich jak Azja i nadal wspierać nasze relacje z Wielką Brytanią, USA i Polską”.

Armonaitė zauważyła, że ​​relacje są budowane tak, aby wytrzymać próbę czasu i są wzajemne; oprócz rozbudowy biur w Azji, także na Tajwanie zainwestowany 3,5 miliona euro w litewskiej technologii laserowej.

„Nie mam wątpliwości, że nasza praca na tym obiecującym rynku jeszcze się zintensyfikuje po otwarciu litewskiego biura handlowego w Taipei” – powiedziała Armonaitė powiedział w opinii.

Budowanie bezpieczeństwa łańcucha dostaw

Według Armonaitė wydarzenia na Ukrainie skłoniły Litwinów do walki. „W ciągu trzech dni Litwini mogli pomóc obywatelom Ukrainy w zakupie drona wojskowego. To nie było wsparcie rządu. To obywatele sympatyzowali z Ukraińcami”.

Benzinga zapytał, czy konflikt na Ukrainie niepokoi Litwę. Krótko mówiąc, Armonaitė powiedziała, że ​​kraj stara się zabezpieczyć swoje łańcuchy dostaw, a to może zrobić mniej, aby zachęcić do dezinflacji z powodu globalizacji.

„Musimy nawet zmniejszyć naszą zależność od Szwecji, prawdziwego przyjaciela i wielkiego partnera energetycznego” – powiedziała Armonaitė. „Inwestujemy 1,5 miliarda euro, aby wzmocnić naszą energetykę”.

Zobacz też: Handel na rynku Forex na Litwie

Zdjęcie: CC BY-NC-ND © ALDE Party via Flickr Creative Commons

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *