Connect with us

Gospodarka

World News Roundup: UE ostrzega Polskę, że zapłaci za kwestionowanie prawa zwyczajowego; Osoby, które przeżyły truciznę, opuszczają hiszpańskie Prado, kończąc protesty i nie tylko

Published

on

Poniżej znajduje się podsumowanie najnowszych wiadomości ze świata.

UE ostrzega Polskę, że opłaca się kwestionować common law

Szef Komisji Europejskiej ostrzegł we wtorek Polskę, że zakwestionowanie nadrzędności prawa unijnego podważa fundamenty 27-narodowego bloku i nie może pozostać bezkarne. Polski Trybunał Konstytucyjny orzekł w zeszłym tygodniu, że część prawa unijnego jest niezgodna z polską konstytucją, podważając filar prawny, na którym opiera się Unia i budząc obawy, że Polska może w końcu wystąpić z bloku.

Osoby, które przeżyły truciznę, opuszczają hiszpańskie Prado i kończą protest

Osoby, które przeżyły masowe zatrucie pokarmowe cztery dekady temu, zajęły we wtorek madrycką galerię sztuki El Prado na kilka godzin, grożąc samobójstwem, jeśli ich żądania pomocy i uwagi nie zostaną spełnione. Jedno zdjęcie przedstawiało sześć osób – jedna na wózku inwalidzkim – z transparentem przed obrazem hiszpańskiego malarza Diego Velazqueza „Las Meninas”. Inni zebrali się na zewnątrz.

Alibabas Ma na wyjeździe studyjnym do Europy – SCMP

Jack Ma, założyciel Alibaba Group Holding Ltd., odbywa podróż studyjną w Europie, podał we wtorek South China Morning Post. To pierwsza od ponad roku podróż za granicę chińskiego miliardera. Ma, która w dużej mierze zniknęła z oczu opinii publicznej od czasu przemówienia w zeszłym roku publicznie krytykującego chiński system regulacyjny, jest w Hiszpanii na wyjeździe studyjnym poświęconym rolnictwu i problemom środowiskowym związanym z technologią, napisano w raporcie, cytując jedno ze znanym czasem Ma.

Talibowie wyrażają nadzieję na nowego specjalnego wysłannika USA po odejściu Khalilzada

Nowa administracja talibska poinformowała we wtorek, że ma nadzieję na wykorzystanie „dobrego postępu” w rozmowach z byłym specjalnym wysłannikiem USA w Afganistanie Zalmaiem Khalilzadem i optymistycznie podchodzi do dalszego rozwoju ze swoim następcą, Tomem Westem. Odejście Khalilzada jako czołowego wysłannika USA do Afganistanu zostało ogłoszone w poniedziałek, niecałe dwa miesiące po chaotycznym wycofaniu się USA z Afganistanu i przejęciu kraju przez talibów.

READ  Ponad połowa planów naprawczych zatwierdzona, środki oczekiwane w ciągu kilku dni - EURACTIV.com

Korea Północna testuje pocisk balistyczny wystrzelony przez okręty podwodne, mówi Korea Południowa

Korea Północna wystrzeliła we wtorek pocisk balistyczny (SLBM) wystrzelony przez okręty podwodne u jej wschodniego wybrzeża, poinformowało południowokoreańskie wojsko. Dowództwo Indo-Pacyfiku wojska USA potępiło uruchomienie jako destabilizujące, ale stwierdziło, że nie stanowi ono bezpośredniego zagrożenia dla Stanów Zjednoczonych ani ich sojuszników.

Gang Haiti żąda 17 milionów dolarów za uwolnienie uprowadzonych misjonarzy – WSJ

Haitański gang, który porwał grupę amerykańskich i kanadyjskich misjonarzy, domaga się uwolnienia 17 milionów dolarów, podał we wtorek Wall Street Journal, powołując się na haitańskiego urzędnika. Minister sprawiedliwości Liszt Quitel powiedział, że FBI i policja haitańska są w kontakcie z porywaczami i domagają się uwolnienia misjonarzy porwanych przez gang 400 Mawozo poza stolicą Port-au-Prince w weekend.

Facebook zamyka fałszywe konta w Sudanie, gdy walka o opinię publiczną szaleje w Internecie

Facebook twierdzi, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy zamknął dwie główne sieci atakujące użytkowników w Sudanie, ponieważ przywódcy cywilni i wojskowi spierają się o przyszłość tymczasowej umowy o podziale władzy. Walka o opinię publiczną, w większości online, nasila się, gdy Sudan, po 30 latach rządów prezydenta Omara al-Baszira, który został obalony w powstaniu ludowym w 2019 r., jest wstrząśnięty kryzysem gospodarczym i chwiejnym przejściem do demokracji.

Ekskluzywny minister junty z Myanmaru obwinia problemy gospodarcze częściowo za „sabotaż” sponsorowany z zagranicy

Mianowane przez wojsko władze Birmy robią wszystko, co w ich mocy, aby ożywić gospodarkę, która pogrążyła się w chaosie od lutowego zamachu stanu i ustabilizować walutę kiat, powiedział we wtorek Reuters minister, obwiniając część winy za kryzys na zagranicznych zwolenników swoich przeciwników . Waluta straciła ponad 60% swojej wartości we wrześniu po miesiącach protestów, strajków i paraliżu gospodarczego wstrząsającego krajem Azji Południowo-Wschodniej po zamachu stanu.

READ  AKTUALIZACJA 1 - Polska gospodarka może skurczyć się od 4% do 5% w 2020 roku z powodu blokady ministerstwa

Chińskie i rosyjskie okręty marynarki podróżują razem przez Cieśninę Japońską

Grupa 10 okrętów wojennych z Chin i Rosji przepłynęła w poniedziałek przez cieśninę oddzielającą główną wyspę Japonii od północnej wyspy Hokkaido, poinformował japoński rząd, dodając, że ściśle monitoruje taką działalność. Po raz pierwszy Japonia potwierdziła przejście chińskich i rosyjskich okrętów wojennych pływających razem po Cieśninie Tsugaru, która oddziela Morze Japońskie od Pacyfiku.

Korea Południowa otwiera największy pokaz obronny pośród testów rakietowych w Korei Północnej

Korea Południowa otworzyła we wtorek największe w historii targi obronne, prezentując myśliwce nowej generacji, drony i inne technologie, aby zwiększyć eksport, gdy gospodarki na całym świecie odbudowują się po pandemii COVID-19. Jednak ceremonia otwarcia Międzynarodowej Wystawy Lotniczej (ADEX) w bazie sił powietrznych w Seulu została nieco przyćmiona przez wystrzelenie północnokoreańskiego pocisku balistycznego wystrzeliwanego z okrętów podwodnych (SLBM) przeznaczonego dla Korei Południowej.

(Ta historia nie była edytowana przez pracowników Devdiscourse i jest automatycznie generowana z syndykowanego kanału.)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *