Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Wojska NATO prowadzą ćwiczenia w Przesmyku Suwalskim

Published

on

KLUSY, Polska, 25 listopada (Reuters) – Siły NATO wzięły w piątek udział w ćwiczeniach na północy Polski, w obszarze kluczowym dla bezpieczeństwa wschodniej flanki Sojuszu.

Przesmyk Suwalski, słabo zaludniony obszar terytorium Polski między Białorusią a rosyjską eksklawą Kaliningrad, ma strategiczne znaczenie, ponieważ jego przejęcie przez Rosję izoluje państwa bałtyckie od reszty NATO.

Polska wzmocniła swoje siły zbrojne w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę i planuje zwiększyć wydatki na obronę do 3% produktu krajowego brutto (PKB).

„W ramach tych ćwiczeń powstały ćwiczenia sformułowane w oparciu o nasze doświadczenia i obserwacje z pola walki na Ukrainie” – powiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. „Wiemy, jakie metody stosuje Rosja i jakie metody (obronne) są skuteczne”.

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że w ćwiczeniach TUMAK-22 bierze udział 2000 żołnierzy wojsk lądowych i powietrznych. Obejmowały one również ponad 1000 sztuk sprzętu bojowego i wsparcia logistycznego.

W śnieżny dzień ćwiczenia obejmowały przeprawę przez wodę i lądowanie. Wybuchy rozległy się nad jeziorem Kępno w pobliżu wsi Klusy, gdy rozpoczął się symulowany atak.

„To, co wydarzyło się dzisiaj nad jeziorem Kępno, było częścią większego ćwiczenia, które trwa od kilku tygodni” – powiedział płk Tomasz Biedziak.

Podczas ćwiczeń kilkudziesięciu polskich i alianckich żołnierzy przeprawiało się przez wodę w pojazdach wojskowych na transportowcach desantowych, podczas gdy wojska amerykańskie w czołgach Abrams symulowały pościg za wrogiem.

Niskie chmury uniemożliwiły udział samolotów wojskowych w jeziorze Kępno.

Relacja Kuby Stężyckiego i Pawła Florkiewicza, napisana przez Alana Charlisha; Pod redakcją Franka Jacka Daniela

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

READ  UE gotowa do zatwierdzenia polskiego funduszu naprawczego Covid pomimo obaw sądowych | Polska
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.