Connect with us

Świat

Wojna ukraińsko-rosyjska: Aktualizacje na żywo – The New York Times

Published

on

TURYN, Włochy – Ukraiński zespół rapowo-folkowy Kalush Orchestra wygrał w sobotę Konkurs Piosenki Eurowizji, a europejscy widzowie i jurorzy przedstawili symboliczne, popkulturowe potwierdzenie solidarności stojącej za Ukrainą w obronie przed rosyjską inwazją.

Po 80 dniach walk, które wysiedliły miliony z ich domów, zniszczyły miasta i miasteczka we wschodniej Ukrainie oraz zabiły dziesiątki tysięcy, zespół odniósł emocjonalne zwycięstwo Ukrainy wykonując występ „Stefanie’, porywającą, hymnową piosenkę. Piosenka napisana na cześć matki frontmana grupy, Oleha Psiuka, została zreinterpretowana podczas wojny jako hołd dla Ukrainy jako ojczyzny.

Piosenka zawiera tekst, który można z grubsza przetłumaczyć jako „Nie możesz odebrać mi mojej siły woli tak, jak ja mam jej” i „Zawsze znajdę drogę do domu, nawet gdy drogi są zrujnowane”.

Po wykonaniu utworu w sobotni wieczór, Psiuk przyłożył rękę do serca i krzyknął: „Błagam was wszystkich, pomóżcie Ukrainie!” Europejscy wyborcy wysłuchali i oddali zespołowi 631 głosów na zwycięstwo, znacznie wyprzedzając Sama Rydera Wielka Brytania, który zajął drugie miejsce z 466 głosami.

Mama Psiuka napisała do niego po wygranej, że go kocha „i była dumna”, powiedział na konferencji prasowej po konkursie, gdzie podziękował wszystkim, którzy głosowali na grupę. „Zwycięstwo jest bardzo ważne dla Ukrainy, szczególnie w tym roku” – powiedział. „Ostatnio kultura ukraińska została zaatakowana, a my jesteśmy tutaj, aby udowodnić, że kultura i muzyka ukraińska żyją i mają swój piękny podpis” – powiedział przez tłumacza.

Uważana za ulubioną Orkiestra Kałusza podróżowała za specjalnym pozwoleniem, aby ominąć stan wojenny, który uniemożliwiał większości ukraińskich mężczyzn wyjazd z kraju.

Zwycięstwo zespołu nad 39 innymi aktami narodowymi pokazało, jak rosyjska inwazja na Ukrainę zjednoczyła Europę, rozpętała falę dostaw broni i pomocy na Ukrainę i kraje opuszczone, takie jak Szwecja i Finlandia bliżej NATO i sprowadzić do Unii Europejskiej na skraju odcięcia się z rosyjskiej energii.

READ  Węgry: Odwiedzanie chorych w szpitalach jest zabronione

Podkreśliło to, jak dalekosiężne stało się wyobcowanie Rosji ze społeczności międzynarodowej, rozciągające się od ministerstw spraw zagranicznych, przez rynki finansowe, po kulturę. Po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym, Organizatorzy wykluczyli z imprezy rosyjskich artystówpowołując się na obawy, że włączenie Rosji zaszkodziłoby reputacji konkurencji.

Po wygranej Iryna Szafińska próbowała naprawić swój makijaż zamazany łzami radości, w tym dwa serca w kolorach ukraińskiej flagi na policzkach. Przyjechała do Turynu, aby zgłosić OGAE Ukraina, ukraiński Fanklub Eurowizji. Powiedziała, że ​​rozmawiała z kilkoma innymi członkami obsady i że: „Wszyscy mówią mi, że chcą, aby Ukraina wygrała, ponieważ jest to również dla nich ważne”.

I „to świetna piosenka o mamach” – powiedziała Shafińska, która również pracuje jako wolontariuszka dla nowojorskiej organizacji non-profit. Razom dla Ukrainy. Na konferencji medialnej poprosiła później o grupowy uścisk. Zespół zastosował się.

Największy na świecie i być może najbardziej ekscentryczny konkurs muzyki na żywo, Eurowizja jest najbardziej znana ze swojego przesadny Występy i ich gwiazdorski potencjał – pomogły takim aktorom jak Abba i Celine Dion zdobyć międzynarodową sławę. Ale jako prezentacja mająca na celu promowanie jedności europejskiej i wymiany kulturalnej, nigdy tak naprawdę nie była oddzielona od polityki, pomimo reguł konkurencji zabraniających uczestnikom wygłaszania oświadczeń politycznych podczas imprezy.

W 2005 roku piosenka na wejście na Ukrainę została przepisana po tym, jak uznano ją za zbyt polityczną, by świętować Pomarańczową Rewolucję. Kiedy Dana International, izraelska transseksualistka, wygrała w 1998 roku przebojem „Diva”, rabini oskarżyli ją o lekceważenie wartości państwa żydowskiego.

Ukraina wygrała również konkurs w 2016 roku z „1944’, piosenka Jamali o Tatarach krymskich podczas II wojny światowej. To było interpretowane również jako komentarz Na rosyjska inwazja na Krymco miało miejsce dwa lata wcześniej.

READ  Birma planuje uwolnienie 5600 więźniów przetrzymywanych za protesty przeciwko juntom

A w 2008 roku, kiedy Dima Bilan, rosyjska gwiazda muzyki pop, wygrała Konkurs Piosenki Eurowizji z piosenką „Uwierzyć,” Prezydent Władimir W. Putin od razu złożył mu gratulacje i podziękował za kontynuowanie polerowania wizerunku Rosji.

Rosja wzięła udział w konkursie piosenki w 1994 roku i brała udział ponad 20 razy. Jego udział był swego rodzaju kulturowym kamieniem probierczym dla zaangażowania Rosji w świecie, takim, które przetrwało nawet wtedy, gdy pogorszyły się stosunki między rządem Putina a większością Europy.

Przed finałem w sobotę kilka bukmacher powiedział, że Ukraina jest zdecydowanie prawdopodobnym faworytem do wygranej. Zwycięzcy zostaną wyłonieni na podstawie głosów jury krajowych i widzów domowych.

Carlo Fuortes, dyrektor naczelny krajowego nadawcy RAI, który był gospodarzem wydarzeń, powiedział, że podejrzewa, iż Ukraina będzie faworytem. „Może być tak, że wszyscy obywatele Europy pomyślą o wysłaniu Ukrainie sygnału politycznego poprzez głosowanie” – powiedział w wywiadzie na początku tego miesiąca. „I myślę, że to może być prawdziwy sygnał”.

Wojna wymagała innych dostosowań. Ukraiński komentator programu Timur Miroshnichenko transmitował ze schronu przeciwlotniczego. A zdjęcie Wysłany przez Suspilne, ukraiński nadawca publiczny, pokazał weterana prezentera przy biurku w przypominającym bunkier pokoju, otoczonym komputerami, kablami, kamerą i zerodowanymi ścianami, odsłaniającymi pod spodem plamy z cegieł. Nie było jasne, w jakim mieście przebywał.

Bunkier został przygotowany, aby zapobiec zakłóceniom powodowanym przez syreny przeciwlotnicze, powiedział Miroshnychenko w radiu BBC. Powiedział, że Ukraińcy kochali rywalizację i „starali się uchwycić każdą spokojną chwilę”, jaką mogli.

Nie cały zespół Orkiestry Kałusza był obecny we Włoszech; Slavik Hnatenko, który prowadzi media społecznościowe grupy, walczył na Ukrainie. W niedawnym wywiadzie wideo z Kijowa Hnatenko powiedział, że uważa występ zespołu na Konkursie Piosenki Eurowizji za „równie ważny” jak jego własna służba na wojnie.

READ  Donald Trump zaraził się. Prezydent Stanów Zjednoczonych był hospitalizowany

„To szansa, aby pokazać światu, że nasze duchy są trudne do złamania” – powiedział, dodając, że zamierza oglądać zawody, gdy nie jest w walce i może uzyskać sygnał na swoim telefonie komórkowym.

W wywiadzie w dniach poprzedzających konkurs Psiuk powiedział, że nawet jeśli Orkiestra Kałusza wygra, jej członkowie wrócą na Ukrainę. Prowadzi tam organizację, która zapewnia ludziom lekarstwa, transport i schronienie, powiedział. Powiedział, że jest gotowy do walki, jeśli zostanie o to poproszony. „Nie będziemy mieli wyboru” – dodał. „Będziemy na Ukrainie”.

Powiedział, że po wygranej wrócą do domu. „Jak każdy Ukrainiec jesteśmy gotowi do walki i do końca” – powiedział.

Pojawiło się pytanie, gdzie odbędzie się konkurs w przyszłym roku. Tradycyjnie zwycięzca jest gospodarzem imprez w kolejnym roku. Martin Österdahl, producent wykonawczy Konkursu Piosenki Eurowizji, wręczył przewodniczącej delegacji ukraińskiej Oksanie Skybinskiej czarny segregator z danymi kontaktowymi. „Proszę wiedzieć, gdzie nas znaleźć”, powiedział przez panią Skybinską, która tłumaczyła dla niego. „Jesteśmy z tobą przez całą drogę.”

„Zrobimy wszystko, aby konkurs Eurowizji był możliwy na nowej, pokojowej Ukrainie” – powiedział Skybinska.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.