Connect with us

Gospodarka

Wojna na Ukrainie pokazuje, że Niemcy muszą się zbroić. Ale czy jest gotowy?

Published

on

Krótko po inwazji Rosji na Ukrainę kanclerz Olaf Scholz obiecał niemieckiemu wojsku 100 miliardów euro i obiecał ostatecznie osiągnąć cel wydatków obronnych członków NATO wynoszący 2 procent produktu krajowego brutto. Nazwał zmianę a punkt zwrotnyczy historyczny punkt zwrotny dla Niemiec.

Większość analityków twierdzi, że remilitaryzacja Niemiec jest niezbędna dla pokoju nie tylko w Europie, ale na całym świecie. Według nich największa gospodarka Europy, która również posiada silne wojsko, pomogłaby rozszerzyć prace na rzecz zachowania zachodniego porządku demokratycznego na wszystkich sojuszników.

Dlaczego to napisaliśmy

Niezłomna passa pacyfistów w Niemczech doprowadziła do dramatycznego pogorszenia stanu ich armii. Wydaje się, że wojna na Ukrainie to zmienia – potencjalnie kluczowa zmiana dla bezpieczeństwa europejskiego.

Wyzwanie może leżeć w mniejszym stopniu w zmianie poglądów Europejczyków na niemieckie wojsko – ponieważ nawet dawni wrogowie wydają się teraz entuzjastycznie nastawieni do tego pomysłu – a bardziej w przekonaniu samych Niemców do dokonania niezbędnych zmian, zarówno strategicznych, jak i filozoficznych, aby ta przemiana trwała.

„[Mr. Scholz’s policy change] nie towarzyszyła zmiana świadomości potrzeby zbudowania pewnego rodzaju zdolności intelektualnych, które lepiej wyposażyłyby Niemcy w wykorzystanie ich potencjału przywódczego – mówi ekspert ds. bezpieczeństwa globalnego Rafael Loss. „Wiele krajów w Europie bardzo tęskni za tym, aby Berlin objął tu przewodnictwo”.

Berlin

Roderich Kiesewetter mówi, że „wyczuł” upadek Bundeswehry. „Czuło się to w palcach” – mówi były niemiecki dowódca batalionu.

Kiedy pan Kiesewetter rozpoczynał karierę prawie trzy dekady temu, wskaźnik gotowości Bundeswehry wynosił 90%. Pogorszyło się to do 20 do 60% do czasu, gdy wycofał się z czynnej służby.

„Oznacza to, że jeśli potrzebujesz 150 samolotów, tylko 37 działa. Albo masz system uzbrojenia ze 100 częściami, z których tylko 20 działa”, mówi Kiesewetter, który jest teraz członkiem Bundestagu jako członek CDU. „To nie do przyjęcia. Ale jestem pod tym względem bardzo optymistyczny [now] Jesteśmy na właściwej ścieżce”.

Kanclerz Olaf Scholz wyjaśnił tę „właściwą drogę” wkrótce po tym, jak Rosja dokonała inwazji na Ukrainę, zobowiązując się do zastrzyku gotówki w wysokości 100 miliardów euro dla niemieckiego wojska i zobowiązując się ostatecznie do osiągnięcia celu wydatków obronnych członków NATO w wysokości 2% produktu krajowego brutto. Ogólnie rzecz biorąc, Niemcy zbroją się po dziesięcioleciach celowego odkładania swojej armii na półkę. Pan Scholz nazwał zmianę „a punkt zwrotnyczy historyczny punkt zwrotny dla Niemiec.

Większość analityków twierdzi, że remilitaryzacja Niemiec jest niezbędna dla pokoju nie tylko w Europie, ale na całym świecie. Według nich największa gospodarka Europy, która również posiada silne wojsko, pomogłaby rozszerzyć prace na rzecz zachowania zachodniego porządku demokratycznego na wszystkich sojuszników. Wyzwanie może leżeć w mniejszym stopniu w zmianie poglądów Europejczyków na niemieckie wojsko – ponieważ nawet dawni wrogowie wydają się teraz entuzjastycznie nastawieni do tego pomysłu – a bardziej w przekonaniu samych Niemców do dokonania niezbędnych zmian, zarówno strategicznych, jak i filozoficznych, aby ta przemiana trwała.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.