Connect with us

Gospodarka

Minister zapowiada podwyższenie emerytur i rent. Powyżej 50 zł

Published

on

W przyszłym roku świadczenia emerytalno-rentowe wzrosną o ustawowy wskaźnik indeksacji, ale nie mniej niż 50 zł – poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowało projekt nowelizacji ustawy o funduszach emerytalnych i niektórych innych ustaw. Chodzi o zasady waloryzacji emerytur na kolejny rok. Z projektu wynika, że ​​świadczenia powinny wzrosnąć o kurs waloryzacji, ale nie mniej niż 50 zł.

Obecnie znany jest prognozowany wskaźnik indeksacji, który wynosi 103,84%. Faktyczna waloryzacja emerytur będzie jednak znana po przedstawieniu przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego rzeczywistych wartości inflacji i wzrostu wynagrodzeń w 2020 r.

„Sytuacja w kraju w związku z pandemią jest wyjątkowa. Dodatkowo waloryzacja emerytur w przyszłym roku będzie znana dopiero w lutym 2021 r. Dlatego w naszym projekcie planujemy rozwiązanie na wypadek, gdyby zostało ogłoszone w lutym przyszłego roku. Wskaźnik indeksowania okazuje się być wyższy niż 104,16 proc., Co zapewnia, że ​​ten wskaźnik dla najniższych świadczeń jest powiększony o kwotę gwarantowaną 50 zł ”- wyjaśnia minister rodziny i polityki społecznej Marlena Malag.

W takim przypadku do wszystkich emerytur stosuje się indeksację procentową na podstawie rzeczywistej stopy indeksacji.

Zgodnie z projektem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej najniższe emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinne i renty socjalne zostaną podwyższone do 1250 zł, a z tytułu częściowej niezdolności do pracy do 937,50 zł.

Obecnie świadczenia minimalne, rentowe, rodzinne i socjalne wynoszą 1200 zł brutto. Renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wynosi 900 zł brutto.

Emerytury i renty indeksowane są corocznie od 1 marca. Polega na pomnożeniu poziomu wyników i podstawy ich oceny przez indeks indeksacyjny. Jest to średni roczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym, który wzrósł o co najmniej 20 procent. realny wzrost przeciętnych wynagrodzeń w roku poprzednim.

READ  LGBTI obawia się nowego polskiego członka instytucji UE

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *