Connect with us

Gospodarka

Wiodące gospodarki świata zmagają się w tym tygodniu z inflacją, chorobami i wojną w Indonezji

Published

on

Skala szoku cenowego dla konsumentów, który dotknął wiele krajów członkowskich, jest bezprecedensowa od momentu powstania grupy pod koniec ubiegłego wieku, podsycana ciągłymi obawami o dostawy i rosnącymi kosztami energii. Z tą ostatnią presją wiążą się napięcia militarne z Rosją, które mogą jeszcze przerodzić się w konflikt na Ukrainie.

Mieszanka wyzwań, przed którymi stoją ministrowie finansów i bankierzy centralni na spotkaniu w Dżakarcie, prawdopodobnie zaowocuje mniej optymistycznymi perspektywami niż w komunikacie w Waszyngtonie z października, kiedy urzędnicy uznali pewną inflację za „tymczasową”.

Spotkanie czwartkowo-piątkowe odbywa się tydzień po tym, jak dane z USA pokazały, że ceny konsumenckie rosły w najszybszym tempie od 40 lat, podsycając oczekiwania na przyspieszenie zacieśniania polityki Fed. Nawet wcześniej gołębia strefa euro zmieniła stanowisko, podczas gdy Argentyna i Turcja, obaj członkowie G-20, mają obecnie inflację zbliżoną do 50%.

Jednak globalny szok cenowy nie uderza w grupę równomiernie. Japonia, która od dawna zmaga się z generowaniem trwałej inflacji, może spodziewać się dalszego spowolnienia danych w tym tygodniu, a Chiny prawdopodobnie również zgłoszą słabnącą presję.

To, co może stać się jasne po spotkaniu, to zakres, w jakim wiele rządów stara się zająć nowszymi problemami niż koronawirus, mimo że pandemia trwa, choć z często mniej niebezpiecznym wariantem Omicron.

Gdzie indziej inflacja w Wielkiej Brytanii może ponownie wzrosnąć, a ceny producentów w USA mogą wykazywać pewne umiarkowanie. Na froncie monetarnym Rezerwa Federalna opublikuje protokoły decyzyjne, a prezes Europejskiego Banku Centralnego przemówi do prawodawców.

Co mówi Bloomberg Economics:

„Jeżeli zarówno dane o zatrudnieniu, jak i dane o CPI nadal wykażą niewielkie oznaki osłabienia inflacji, Bank Anglii prawdopodobnie podniesie stopy procentowe w marcu.”

nas

Inwestorzy otrzymają drugą porcję styczniowych danych o inflacji w przyszłym tygodniu, kiedy rząd opublikuje dane o cenach producentów. Ekonomiści prognozują, że ceny płacone producentom rosły w bardziej umiarkowanym tempie przez drugi miesiąc rok do roku.

READ  Ekonomista Banku Estonii: Powolne ożywienie gospodarcze zagraża miejscom pracy | Aktualności

Trwałe złagodzenie presji cenowej ze strony producentów wskazywałoby na ewentualne złagodzenie niedawnego wzrostu inflacji konsumenckiej. W zeszłym tygodniu CPI w USA wzrósł o zaskakujące 7,5% w porównaniu ze styczniem ubiegłego roku, najwyższy od czterech dekad.

W środę inwestorzy przeanalizują protokół ze styczniowego posiedzenia przedstawicieli Fed, aby ocenić apetyt bankierów centralnych na bardziej agresywne podejście do normalizacji polityki pieniężnej. Prezes Fed, Jerome Powell, powiedział w zeszłym miesiącu, że jest gotowy do podwyżki stóp w marcu i nie wykluczył podwyżek stóp na każdym posiedzeniu w tym roku – na przykład Goldman Sachs spodziewa się takiego wyniku.

Kalendarz danych z USA na przyszły tydzień zawiera również dane o sprzedaży detalicznej w styczniu, produkcji przemysłowej, liczbie rozpoczętych budów oraz sprzedaży istniejących domów.

Azja

Obserwatorzy rynku skupią się na japońskich rentownościach po tym, jak Bank Japonii podjął działania mające na celu powstrzymanie wzrostu. Trzecia co do wielkości gospodarka świata opublikowała we wtorek dane o wzroście, które powinny pokazać, że gospodarka silnie się odradza, przynajmniej przed gwałtownym wzrostem przypadków Omicron. Tymczasem inflacja w Japonii prawdopodobnie zwolniła w styczniu.

Protokoły z ostatniego posiedzenia Banku Rezerw Australii mogą rzucić więcej światła na prawdopodobieństwo potencjalnej podwyżki stóp w dalszej części roku. Opublikowane w czwartek dane z rynku pracy mogą wesprzeć większy optymizm Down Under, chociaż ograniczenia Covida mogą nadal zaburzać wyniki.

Dane dotyczące zatrudnienia w Korei Południowej zostaną przeanalizowane przez gubernatora Banku Korei Lee Ju-yeola przed jego ostatnim spotkaniem politycznym pod koniec tego miesiąca.

Chiński bank centralny ma ogłosić wyniki swojej miesięcznej operacji płynnościowej we wtorek, a najnowsze dane o inflacji trafią tam w środę.

W innym miejscu w regionie filipiński bank centralny spotyka się w czwartek, podczas gdy Singapur ogłasza swój budżet na 2022 r. w piątek.

READ  Tylko siła militarna zdobędzie szacunek Europy – mówi Tusk swoim odpowiednikom – POLITICO

Europa, Bliski Wschód, Afryka

Inflacja w Wielkiej Brytanii prawdopodobnie ponownie wzrosła w styczniu na drodze do szczytu, który Bank Anglii ostatecznie widzi na ponad 7%. Podczas gdy mediana prognoz ekonomisty dla tych danych w środę wynosi 5,5%, zakres przewidywań jest szeroki, od umiarkowania do 5,1% do dalszego skoku do 6%.

Wczorajszy raport o zatrudnieniu prawdopodobnie postawi decydentów BOE w centrum uwagi, ponieważ oznaki napięcia mogą utorować drogę do dalszych podwyżek stóp procentowych. Gubernator Andrew Bailey na początku tego miesiąca zablokował podwyżkę o pół punktu, o którą zabiegali niektórzy z jego rówieśników, ale zakłady inwestorów sugerują, że taki ruch nastąpi wkrótce.

Tymczasem w strefie euro poniedziałkowe oświadczenie prezes EBC Christine Lagarde będzie kolejną okazją do pokierowania inwestorami po tym, jak jej ostatnia radykalna zmiana podsyciła oczekiwania na podwyżki stóp w tym roku. W minionym tygodniu wielokrotnie jednak podkreślała, że ​​zacieśnianie będzie następowało stopniowo.

Kluczowymi danymi dla strefy euro w środę będzie grudniowa produkcja przemysłowa, która wskaże na dobrą kondycję wzrostu gospodarczego przez cały czwarty kwartał.

W Polsce i Czechach dane o inflacji mogą pokazać dalsze przyspieszenie w kierunku 10%. Odczyt powyżej tego poziomu skłoni decydentów w Pradze do ogłoszenia dalszych podwyżek stóp.

Tureckie władze monetarne mogły jedynie z zadowoleniem przyjąć podwyżki cen konsumpcyjnych na taką skalę; Inflacja w styczniu wyniosła prawie 50%, ponad trzykrotność referencyjnej stopy procentowej. Jednak oczekuje się, że bank centralny utrzyma w czwartek politykę pieniężną bez zmian.

W Izraelu wtorkowe dane mogą pokazać wzrost cen powyżej 3% po raz pierwszy od ponad dekady, co może przechylić bank centralny na bardziej jastrzębie stanowisko.

Namibia może w środę podwyższyć stopy procentowe o 25 punktów bazowych, aby utrzymać powiązanie walutowe z sąsiednią RPA i upewnić się, że jej gospodarka nie przegapi zagranicznych inwestorów poszukujących wyższych zysków.

READ  Polscy parlamentarzyści głosują nad budżetem na 2024 rok, ale potrzebna jest jeszcze zgoda prezydenta opozycji

Tego samego dnia dane o inflacji w RPA prawdopodobnie utrzymają się blisko górnej granicy docelowego przedziału banku centralnego na poziomie 3%-6%, podkreślając dylemat, przed jakim stają decydenci polityczni, aby zrównoważyć go gospodarczymi skutkami pandemii.

Ameryka Łacińska

Na początku tygodnia banki centralne Brazylii i Chile opublikowały uważnie obserwowane ankiety, odpowiednio, ekonomistów i handlowców. Oba organy nadzorujące waluty opublikowały protokoły ze swoich ostatnich spotkań w ciągu ostatnich kilku dni.

Kolumbijska Agencja Statystyczna podaje również szereg danych z grudnia, w tym produkcję przemysłową, sprzedaż detaliczną, produkcję i handel.

We wtorek poszukaj danych pokazujących, że silne, ale nierównomierne ożywienie gospodarcze w Kolumbii pchnęło produkcję dalej powyżej poziomów sprzed pandemii. Ministerstwo Skarbu prognozuje wzrost PKB o 9,7% w 2021 r., najszybsze tempo od dziesięcioleci, a następnie o 5% wzrost w 2022 r.

W łatwym tygodniu dla Brazylii publikowane są odczyty inflacji z początku lutego wraz z tygodniowymi danymi o handlu. Argentyna opublikuje we wtorek dane o inflacji w styczniu i Buenos Aires, a Peru opublikuje grudniowy raport gospodarczy wraz z danymi o zatrudnieniu w Limie, stolicy kraju.

Pod koniec tygodnia bank centralny Urugwaju zasygnalizował drugą z rzędu podwyżkę stóp procentowych o 75 punktów bazowych, co obniżyłoby stopy procentowe do 7,25%. Comiesięczne badanie ekonomistów Kolumbijskiego Banku Centralnego może dostarczyć wskazówki co do wpływu wciąż rosnącej inflacji na oczekiwania na lata 2022 i 2023.

Ta historia została opublikowana z kanału informacyjnego agencji bez zmian w tekście. Zmieniono tylko nagłówek.

Zasubskrybuj coś Biuletyn miętowy

* Wpisz poprawny adres e-mail

* Dziękujemy za subskrypcję naszego newslettera.

Nie przegap żadnej historii! Bądź w kontakcie i poinformowany z Mint. Pobierz naszą aplikację już teraz !!

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *