Connect with us

Gospodarka

Tauron można oddzielić od węgla. Niezależne wydobycie

Published

on

Przyjęty kierunek strategiczny jest nieodwracalny. Kolejnym impulsem do działania są żądania instytucji kredytowych, które odwróciły się od finansowania czarnych aktywów. W efekcie spółki węglowe, w tym Tauron Wydobycie, przechodzą głęboką transformację i poszukują innych źródeł finansowania niż spółka-matka. Niezależność finansowa Wydobycie powinna nastąpić szybko. Zakładamy, że po 2021 roku nie będzie już możliwe wsparcie finansowe działalności górniczej w ramach grupy – mówi Wojciech Ignacok, prezes Grupy Tauron w rozmowie z CIS.PL.

Spółka zakończyła emisję obligacji zrównoważonego rozwoju. Czy było warto?

Tauron jest pierwszą firmą w kraju, która podjęła taki krok. Dzięki otrzymanemu w ten sposób miliardowi złotych sfinansujemy ambitne założenia Powrotu Zielonego Taurona. Oprócz emisji obligacji dążymy do zwiększania bezemisyjnych źródeł wytwarzania i redukcji emisji CO2. Mówimy o zwiększeniu ilości zielonej energii w naszym miksie nawet o 8%. średnio rocznie i przez następne pięć lat.

Tłum robi wrażenie, ale czy ten plan jest realistyczny? Tauron działa na terenach przemysłowych związanych z górnictwem.

Myślę, że nie mamy dziś innej perspektywy. Przechodzimy z fazy planowania fazy Zielonego Tauronu do fazy akcji. Emisja obligacji wiąże się również z szeregiem wymagań, które są przed nami stawiane. Pozyskane w ten sposób środki mogą być przeznaczone wyłącznie na dywersyfikację działalności niewemisyjnej. Będziemy go wykorzystywać głównie do nowych projektów wiatrowych i fotowoltaicznych oraz do rozbudowy sieci dystrybucyjnej.

To chyba nie jest dobra wiadomość dla górników czy pracowników elektrowni …

Obecnie najważniejszym wyzwaniem dla nas jest finansowanie inwestycji. Wymagania dotyczące finansowania energii przez europejskie instytucje finansowe rosną z roku na rok. Obecnie praktycznie nie mamy możliwości pozyskania finansowania, które nie wyklucza przeznaczenia tego finansowania na działalność węglową. Z tego powodu z dużym zainteresowaniem przyglądamy się koncepcji rozdzielenia bloków węgla na osobną jednostkę. Takie rozwiązanie byłoby bardzo korzystne dla Taurona.

READ  Wizyta w Nowym Jorku „owocna”, posiedzeniom RB ONZ przewodniczył: EAM Jaishankar

Czy nadal można pozyskać finansowanie dla sektora węglowego?

Powszechnie uznaje się praktykę kilku europejskich banków w zakresie polityki klimatycznej kilka lat temu. Powodów jest kilka: głównym z nich jest zaostrzenie polityki środowiskowej Unii Europejskiej i stworzenie otoczenia bankowego, w którym bardziej opłaca się angażować się w projekty niskoemisyjne i zeroemisyjne. Stąd powyższe będzie oczywistą zachętą ekonomiczną do całkowitego zaprzestania wszelkich działań związanych z finansowaniem aktywów węglowych.

Co to oznacza dla Twojej firmy wydobywczej?

Przyjęty kierunek strategiczny jest nieodwracalny. Kolejnym impulsem do działania są wymagania instytucji kredytowych, które – jak już wspomniano – odwróciły się od finansowania czarnych aktywów. W efekcie spółki węglowe, w tym Tauron Wydobycie, przechodzą głęboką transformację i poszukują innych źródeł finansowania niż spółka-matka. Niezależność finansowa Wydobycie powinna nastąpić szybko. Zakładamy, że po 2021 r. Nie będzie już możliwe wsparcie finansowe działalności górniczej w ramach grupy. Naszym nadrzędnym celem jest zapewnienie stabilnego finansowania całej grupy oraz realizacja zaktualizowanych kierunków strategicznych. A przyszłość, w którą nikt już nie wątpi, należy do zielonej energii.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *