Connect with us

Gospodarka

Rekordowy dług publiczny w Polsce

Published

on

Rząd zamierza w ciągu dwóch lat zwiększyć polski dług o 480 mld zł. Pytanie brzmi, co chce zrobić PiS z tą łamigłówką: oddać ją czy zostawić następcom? – pyta „Rzeczpospolita”.

Dziennik przypomina, że ​​koniec 2021 roku Dług publiczny ma wynieść ponad 1,52 bln złTo prawie 50 procent. (ok. 480 mld zł) więcej niż na koniec 2019 r. Zadłużenie Polski bije rekordy, ponieważ trzeba zająć się ekonomicznymi skutkami pandemii. Eksperci tak naprawdę nie winią rządu za:

Dziś mamy zielone światło dla wysokiego wzrostu zadłużenia. Ale w 2021 roku zmieni kolor na żółty, a następnie czerwony. Zniknie akceptacja wysokiego zadłużenia i pojawi się presja na jego redukcję.

– mówi „Rz” Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole Bank Polska.

Rekordowy dług publiczny w Polsce

Według gazety ekonomiści nie mają wątpliwości, że proces ten powinien rozpocząć się już w 2022 roku.

„Na przykład programy socjalne, takie jak 13. i 14. emerytura lub 500 plus na każde dziecko. Można się też spodziewać mniejszych wydatków na inwestycje, np. B. dla dróg czy kolei (choć tutaj środki budżetowe mogą zastąpić środki unijne) ”- podkreśla gazeta i dodaje:

Stopniowo rząd już przygotowuje nas na trudne czasy. Choć gospodarka nadal potrzebuje wsparcia, na przykład w postaci ulg podatkowych, Departament Skarbu nie chce wycofywać żadnych nowych danin, takich jak podatek od działalności gospodarczej czy podatek od cukru, choć jest to cios dla rynku wychodzącego z recesji. Pierwszą ofiarą pandemicznego długu są gospodarstwa domowe, gdzie planuje się redukcję miejsc pracy i zamrożenie płac.

Więcej na ten temat w „Rzeczpospolitej”

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *