Connect with us

Nauka

Wielofunkcyjna przestrzeń publiczna – strefa aktywności w Chorzowie autorstwa architektów SLAS | Siła architektury

Published

on

Wielofunkcyjna przestrzeń publiczna – strefa aktywności w Chorzowie autorstwa architektów SLAS |  Siła architektury

Opis projektu wg SLA Architekci

„Strefa aktywności” to wielofunkcyjna przestrzeń publiczna stanowiąca pierwszy etap rewitalizacji i integracji kampusu Uniwersytetu Śląskiego z tkanką miejską miasta Chorzów.

Działka położona jest na terenie rozebranego budynku wojskowego, na którym rośnie kilka starych drzew. „Strefę aktywności” zaprojektowano w postaci mocno perforowanej platformy betonowej wypełnionej różnorodnym programem obejmującym: strefę zabaw dla uczniów, urządzenia do zabawy dla dzieci, fitness, indywidualnie zaprojektowane elementy małej architektury oraz roślinność, w tym wszystkie istniejące drzewa. Niektóre części ogrodu mogłyby zostać zagospodarowane przez miejscowych starszych ludzi. Platforma łączy różnorodne programowanie, intensyfikuje wykorzystanie lokalizacji i staje się elementem zabawy. Różnorodność atrakcji usprawnia interakcję pomiędzy użytkownikami w każdym wieku oraz integruje społeczność akademicką z lokalnymi mieszkańcami i otaczającą przyrodą.

Teren powojskowy, na którym zlokalizowany jest Kampus Uniwersytecki, znajduje się na opuszczonym, zalesionym terenie z trudnym sąsiedztwem. Głównym założeniem projektu było stworzenie otwartego dla wszystkich, tętniącego życiem, intensywnego miejsca wypoczynku, przyciągającego częstych gości, stopniowo przekształcającego opuszczony teren w bezpieczny park. „Strefa aktywności” promuje Uniwersytet i przywraca miastu Chorzów nową zieloną przestrzeń.

Konstrukcja wykonana jest z betonu i jest łatwa w obsłudze dla osób niepełnosprawnych i uprawiających takie sporty, jak jazda na rowerze, rolkach, deskorolce itp. Wiercenie to system, który pozwala dostosować program i utrzymać wszystkie istniejące drzewa na miejscu, aby zapewnić cień i zapobiec przegrzaniu. Aby poprawić doznania zmysłowe użytkowników, platforma została wzbogacona o szeroką gamę kolorów, faktur i aromatów z proponowanego ogrodu. Wszystkie proponowane materiały (beton, stal, drewno, kora drzew i nawierzchnia sportowa) są trwałe, łatwe w utrzymaniu i niedrogie.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *