Connect with us

Gospodarka

Jak nieodpowiedzialność polskiego rządu doprowadziła do kryzysu gospodarczego z Ukrainą

Published

on

Jak nieodpowiedzialność polskiego rządu doprowadziła do kryzysu gospodarczego z Ukrainą

W wyborach samorządowych w Polsce (7 kwietnia), podobnie jak w ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych, politycy aktywnie wykorzystywali kwestię stosunków z Ukrainą w kontekście „ochrony interesów gospodarczych Polski”.

Stowarzyszenia biznesowe reprezentujące całą polską gospodarkę zdecydowanie odrzuciła jednostronne zakazy o ukraińskich produktach rolnych PolskiKtóry warunki Rada Gospodarcza w sprawie zakazu importu produktów rolnych z Ukrainy do Polski.

Odrębne, ostre i uzasadnione oświadczenie wydał także Polski Związek Przedsiębiorców i Pracodawców opinia w sprawie niedopuszczalności jednostronnych embarg nałożonych na Ukrainę.

Więcej o tym, kto w Polsce doprowadził do kryzysu gospodarczego z Ukrainą, przeczytasz w felietonie Julii Zorii, ukraińsko-polskiego eksperta ds. handlu – Blokada, która się nie powiodła: Dlaczego konflikt rolniczy z Ukrainą szkodzi Polsce.

Zdaniem eksperta nieodpowiedzialność polityków doprowadziła do nowego kryzysu między Polską a Ukrainą.

W szczególności za nieodpowiedzialne uważa działania przedstawicieli obecnie opozycyjnej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS), która w celu utrzymania władzy wprowadziła blokady i podsyciła protesty.

Yulii Zoria przypomina, że ​​na temat importu produktów rolnych z Ukrainy krążyło dziś wiele mitów głęboko zakorzenione w świadomości Polaków.

Przykładowo, jak zauważa autor, nonsensowne jest twierdzenie, że Polska ponosi straty w handlu z Ukrainą.

„Nie ma sensu mówić o rzekomo złej jakości ukraińskiego zboża, skoro jest ono uprawiane poza UE” – pisze ekspert.

Według niego Polska nie ma żadnych roszczeń jakościowych wobec żadnego kraju poza Ukrainą. Zwraca uwagę, że do UE importuje się banany z Ekwadoru, winogrona z Turcji, miód z Chin itp., a importer – obywatel UE – jest odpowiedzialny za jakość tych produktów i zapewnia odpowiednie analizy laboratoryjne.

„Ale te twierdzenia nie mają specjalnego sensu, ponieważ ani PiS, ani inne grupy inicjujące protesty, aby zostać urzędnikami państwowymi, nie zgłaszały tego wcześniej”. wzywa do wprowadzenia zakazu produktów rosyjskich,– podkreśla autor.

READ  Cień skrajnej prawicy wyłania się przed wyborami w Polsce

PiS po raz pierwszy posłużył się narracją manipulacyjną w kwietniu 2023 roku, a rok temu nałożył nielegalne i całkowicie bezpodstawne ekonomicznie embargo na szeroką gamę ukraińskich produktów rolnych.

W rzeczywistości ekspert jest o tym przekonany Ukraina doskonale wpisuje się w strukturę europejskiego rolnictwa.

Yulii Zoria wyjaśnia, że ​​uprawa zbóż w UE może przynieść tylko straty. A inni podatnicy muszą ponieść te koszty. A Ukraina specjalizuje się w uprawie zbóż na dużą skalę bez żadnych dopłat.

Jeśli zauważysz błąd, zaznacz żądany tekst i naciśnij Ctrl + Enter, aby zgłosić to redakcji.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *