Connect with us

Świat

W obawie przed atakiem Iranu Stany Zjednoczone ograniczają podróże dyplomatów do Izraela

Published

on

W obawie przed atakiem Iranu Stany Zjednoczone ograniczają podróże dyplomatów do Izraela
  • Autorstwa Christy Cooney
  • wiadomości BBC

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

opis obrazu, Stany Zjednoczone ostrzegły, że Iran planuje „znaczący atak” na Izrael

W obawie przed atakiem Iranu Stany Zjednoczone ograniczyły podróże personelu swojej ambasady w Izraelu.

Ambasada USA podała, że ​​personel został poinstruowany, aby nie wyjeżdżać poza większe obszary Jerozolimy, Tel Awiwu i Beer-Szeby „ze względu na szczególną ostrożność”.

Iran zapowiedział odwet, obwiniając Izrael za atak na jego konsulat w Syrii 11 dni temu, w którym zginęło 13 osób.

Brytyjski minister spraw zagranicznych Lord Cameron zadzwonił do swojego irańskiego odpowiednika, aby odradzić dalszą eskalację.

Izrael nie przyznał się do ataku na konsulat, choć powszechnie uważa się, że to on za nim stoi.

Iran wspiera Hamas, palestyńską grupę zbrojną walczącą z Izraelem w Strefie Gazy, a także różne grupy zastępcze w całym regionie, w tym niektóre – jak Hezbollah w Libanie – które często przeprowadzają ataki na Izraelczyków.

Wśród zabitych w ataku na konsulat był wysoki rangą dowódca elitarnej irańskiej siły Al-Kuds w Syrii i Libanie oraz inny personel wojskowy.

Atak nastąpił w czasie, gdy trwały wysiłki dyplomatyczne mające na celu zapobieżenie rozprzestrzenieniu się wojny w Gazie na cały region.

W swoim środowym przemówieniu prezydent USA Joe Biden ostrzegł, że Iran grozi „znaczącym atakiem” i obiecał zaoferować Izraelowi „żelazne” wsparcie.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział, że jego rząd jest gotowy stawić czoła każdemu wyzwaniu dla bezpieczeństwa i ostrzegł, że Izrael zaszkodzi każdemu krajowi, który go skrzywdzi.

Dowódca odpowiedzialny za operacje USA na Bliskim Wschodzie Erik Kurilla udał się do Izraela, aby porozmawiać z urzędnikami na temat zagrożeń dla bezpieczeństwa.

Pentagon stwierdził, że wizyta była planowana wcześniej, ale została przesunięta „ze względu na ostatnie wydarzenia”.

Po rozmowie telefonicznej z ministrem spraw zagranicznych Iranu Hosseinem Amirem-Abdollahianem lord Cameron oświadczył, że „dał jasno do zrozumienia, że ​​Iranowi nie wolno wciągać Bliskiego Wschodu w poważny konflikt”.

„Jestem głęboko zaniepokojony możliwością błędnej kalkulacji, która może prowadzić do dalszej przemocy” – powiedział.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken rozmawiał z ministrami spraw zagranicznych Chin, Arabii Saudyjskiej i Turcji i przekonywał, że dalsza eskalacja nie leży w niczyim interesie.

W odpowiedzi na to wezwanie Chiny wezwały Stany Zjednoczone do odegrania „konstruktywnej roli” na Bliskim Wschodzie, potępiając jednocześnie atak, który powszechnie uważa się za przeprowadzony przez Izrael na budynek irańskiego konsulatu w Damaszku.

Nie jest jasne, jaką formę miałby przyjąć atak odwetowy i czy nadejdzie bezpośrednio z Iranu, czy za pośrednictwem jednego z jego pełnomocników.

W niedzielę irański urzędnik ostrzegł, że ambasady Izraela „nie są już bezpieczne” i zasugerował, że potencjalnym celem może być budynek konsulatu.

Izraelski minister obrony Yoav Gallant powiedział swojemu amerykańskiemu odpowiednikowi, że „jakikolwiek bezpośredni irański atak” na terytorium Izraela „wymagałby odpowiedniej reakcji Izraela przeciwko Iranowi”.

Zapytany w czwartek o ograniczenia w podróżowaniu rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller powiedział, że nie ujawni „konkretnych ocen”, jakie za nimi stoją, ale dodał: „Wyraźnie monitorujemy środowisko zagrożeń na Bliskim Wschodzie, a w szczególności w Izraelu”.

Od czasu ataku Hamasu na Izrael 7 października Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzegało przed podróżowaniem do dużych części Izraela i okupowanych terytoriów palestyńskich.

Francja ostrzegła także swoich obywateli, aby „w nadchodzących dniach unikali podróży do Iranu, Libanu, Izraela i terytoriów palestyńskich”.

Trwa ewakuacja członków rodzin francuskich dyplomatów przebywających w Iranie.

Niemieckie linie lotnicze Lufthansa przedłużyły do ​​soboty przystanek w podróży do stolicy Iranu, Teheranu.

W październikowym ataku napastnicy zabili 1200 osób i wzięli ponad 250 zakładników po przedostaniu się do Izraela ze Strefy Gazy.

Izrael twierdzi, że ze 130 zakładników nadal przebywających w Gazie co najmniej 34 nie żyje.

Według Ministerstwa Zdrowia kierowanego przez Hamas, w późniejszej izraelskiej ofensywie w Gazie zginęło ponad 33 000 mieszkańców Gazy, w większości cywilów.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *