Connect with us

Gospodarka

Wielkim firmom brakuje tchu. Pekao i Dino odmawiają

Published

on

2020-12-03 17:12

publikacja
2020-12-03 17:12

Zdjęcie: Robert Gardziński / FORUM

Po bardzo udanym początku grudnia WIG20 zanotował w czwartek lekką korektę. Przyniosła go pod marką i WIG, choć nastąpił wzrost w małych i średnich przedsiębiorstwach.

Spadek o 0,4 proc. zakończył sesję WIG20 w czwartek. Był to jednak pierwszy dzień spadku indeksu po wzroście 3,7% w poprzednich dwóch sesjach i świetnym listopadzie (+ 20,7%). Dzisiejsza korekta WIG20 odbiła się na wyniku TIG, który zakończył handel spadkiem o 0,03 proc. Przy sWIG80 (+ 0,3%) i mWIG40 (+ 1,2%) dominował jednak zielony. Obroty na szerokim rynku wyniosły 1,1 mld zł.

Warto zwrócić uwagę, że sytuacja na GPW zbiegła się z sytuacją obserwowaną dziś za granicą. W Europie spadki i wzrosty były mniej więcej równomiernie rozłożone, w USA główne indeksy wzrosły, ale tylko o 0,3 proc.

Kliknij tutaj, aby zobaczyć cudzysłowy / Banker.pl

Banki przewodziły spadkowi składu WIG20. Ponad 2 proc. Akcji Santandera i Pekao spadły. O ponad 1,5 proc. Tańsze były również obligacje Lotosu, Dino i PGE. Te wyniki pokazują, że dzisiejszy czerwony WIG20 nie był efektem bardzo słabego dnia w niektórych spółkach, a raczej szerszą i bardziej wyrównaną korektą.

Wzrosty blue chipów zanotowano głównie na akcjach JSW (+ 5,3%) i CCC (+ 3,6%). Ogólnie jednak grupa, która zakończyła dzień po stronie zielonej, była znacznie mniejsza niż grupa, która zakończyła dzień po stronie czerwonej. Stosunek ten wyniósł od 6 do 13. LPP był jedynym WIG20, który zamknął dzień bez zmian.

Co ciekawe, w składzie mWIG40 to właśnie ławka była głównym motorem podbić. Podczas gdy Pekao i Santander przeszkadzały na WIG20, ING wzrósł o 6,2 proc. stanowił połowę ruchu w górę mWIG40. Uwagę zwracała także zieleń Famuru (+ 5,2%) i PKP Cargo (+ 5%). DataWalk był rozczarowujący (-5,1%) i Korekta wczorajszego ruchu Biomedu (-7 proc.).

READ  Szefowie państw i rządów w Europie Środkowej są zaniepokojeni „falą” migracji afgańskiej

Adam Torchała

Źródło:
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *