Connect with us

Gospodarka

Rewolucyjna transformacja Uzbekistanu na lepsze

Published

on

Cała Azja Środkowa od dawna przeżywa wielkie zmiany na tle licznych wydarzeń gospodarczych, politycznych i dyplomatycznych w skali regionalnej i światowej. Wraz z wybuchem śmiertelnej pandemii COVID-19 kraje regionalne pospieszyły z przygotowaniem serii reform, aby zapewnić wystarczające dostosowanie, aby przetrwać lub iść naprzód.

Uzbekistan, jeden z najbardziej wpływowych i potężnych krajów Azji Środkowej, nie jest jednym z nich, ponieważ od dawna dąży do zrewolucjonizowania mechanizmów państwowych i stania się nowoczesną potęgą pod każdym względem.

Od instytucji edukacyjnych po organizacje bezpieczeństwa publicznego lub od handlu po dyplomację, Uzbekistan jest w trakcie poważnej transformacji i już rozpoczął masową ofensywę reform, w tym szeroką gamę systematycznych reform mających na celu wzmocnienie spraw wewnętrznych.

Uzbekistan uważa, że ​​reforma systemu edukacji – dwupoziomowej struktury szkolnictwa wyższego – jest pierwszym impulsem dla rządu. Mówiąc prościej, reforma edukacji oznacza reformę w całym kraju. Uzbekistan faktycznie udowadnia ten argument swoim postępem w kraju, którego program obejmuje cyfryzację i manewry strategiczne zgodnie z nowoczesnymi wymogami.

Od roku akademickiego 2021/2022 administracja prezydenta Uzbekistanu Szawkata Mirzijojewa planuje wprowadzić do systemu szkolnictwa wyższego szereg konkretnych innowacji. Według ekspertów i związanych z nimi decydentów politycznych, kraj ten cieszy się optymizmem w tych wielkich przemianach. To „rodzaj rewolucji”, mówią eksperci.

Istniejąca reforma oświaty zwraca szczególną uwagę na rozwój mechanizmów i instytucji państwowych poprzez szkolenie wykwalifikowanego personelu organów spraw wewnętrznych. Poprawa reagowania w obszarze bezpieczeństwa publicznego poprzez postępy edukacyjne jest na przykład w programie rządu Uzbekistanu.

W tym kontekście ma zostać zwiększona liczba uczelni państwowych i niepublicznych, cyfryzacja i innowacje technologiczne znajdują się na szczycie list zadań instytucji edukacyjnych. Doświadczenia krajów rozwiniętych będą śledzone, a głównym tematem będzie strategiczna innowacja w dowolnym momencie.

Połączenia z UE służą wszystkim

Kraj Azji Środkowej realistycznie podchodzi do swojego rewolucyjnego procesu transformacji, uznając go za wyboistą drogę i uważa, że ​​należy podjąć cierpliwe i logiczne kroki, aby „połączyć się ze światem”.

READ  Unia przejmuje gigantów. Smocze kary

Uzbekistan od lat 90. utrzymuje aktywne kontakty z Unią Europejską w dziedzinie edukacji i współpracy handlowej. Jako ważny rynek handlowy Azji Środkowej i niezawodny pomost dla regionu, kraj ten jest bliskim przyjacielem bloku. UE jest wiarygodnym partnerem Uzbekistanu w urzeczywistnianiu globalnej gospodarki rynkowej.

Opierając się na wzajemnym zaufaniu i zainteresowaniu, dwóm partnerom udało się pokonać przeszkody i czerpać z siebie korzyści. Pozytywne przyspieszenie bilansu między danymi o eksporcie i imporcie obu stron w latach 2010-2020 oraz rosnąca liczba towarów w handlu pokazują, jak logiczna jest ta strategia. Spójrz na zmianę w Uzbekistanie w modernizacji edukacji dzięki standardom UE lub wzrost produktu krajowego brutto (PKB), a zobaczysz pozytywny postęp.

Strona europejska popiera globalne zaangażowanie Uzbekistanu, podczas gdy ta druga z zadowoleniem przyjmuje regionalne zaangażowanie swojego partnera i jest zdeterminowana, aby promować zamożne społeczeństwo w swoim kraju poprzez rewolucję edukacyjną.

Z tego można jedynie wywnioskować, że ta korzystna sytuacja między Uzbekistanem a UE ma służyć pod każdym względem całemu regionowi Azji Środkowej.

* Były Minister ds. Unii Europejskiej w Polsce, Poseł do Parlamentu Europejskiego

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *