Connect with us

Nauka

Według CDC, możliwe wydarzenia sportowe w grach halowych po tym, jak większość hokeistów na Florydzie została zarażona Covid-19

Published

on

Oznacza to, że gry sportowe w hali mogą przekształcić się w wydarzenia typu superspreader, stwierdzili naukowcy w cotygodniowym raporcie amerykańskiego Centers for Disease Control and Prevention.

Mecz rozegrano 16 czerwca na lodowisku w Tampie i następnego dnia gracz, uważany za pacjenta z indeksem, doświadczył objawów Covid-19, w tym gorączki, kaszlu, bólu gardła i głowy. Dwa dni później uzyskał pozytywny wynik testu na obecność wirusa, podał Departament Zdrowia Florydy.

Każdy zespół składał się z 11 graczy, wszyscy mężczyźni, w wieku od 19 do 53 lat, z sześcioma na lodzie i pięcioma na ławce w dowolnym momencie gry – podali naukowcy. Każdy zespół dzielił również oddzielne szatnie, zwykle przez 20 minut przed i po 60-minutowym meczu, i nikt nie nosił masek z tkaniny w celu zwalczania chorób.

„W ciągu pięciu dni po meczu 15 osób doświadczyło oznak i objawów zgodnych z koronawirusem 2019; 13 z 15 chorych miało pozytywne wyniki testów laboratoryjnych wskazujących na zakażenie wirusem SARS-CoV-2, który powoduje COVID-19”, pisali badacze. Dwóch chorych nie zostało poddanych badaniu.

Podczas gdy 62% zawodników doświadczyło objawów Covid-19, sędziowie na lodzie nie mieli tego, podobnie jak jedyny widz na trybunach.

Lodowisko dobrze przystosowane do transmisji Covid-19

Hokej na lodzie polega na intensywnym wysiłku fizycznym z ciężkim oddychaniem podczas gry i częstym kontaktem między zawodnikami.

„Lodowisko zapewnia miejsce, które prawdopodobnie dobrze nadaje się do transmisji COVID-19 jako środowisko wewnętrzne, w którym występuje głęboki oddech, a ludzie znajdują się blisko siebie” – zauważyli naukowcy.

Naukowcy przyznali, że więcej niż jeden gracz mógł być zaraźliwy podczas gry, ale uważają, że przyczyną transmisji był pacjent z indeksem, podczas gdy on nadal nie miał żadnych objawów.

Według CDC mediana czasu inkubacji Covid-19 wynosi od czterech do pięciu dni od ekspozycji do wystąpienia objawów i waha się od dwóch do 14 dni.

Czy naprawdę istnieje `` super rozrzutnik ''?

Analiza była ograniczona, ponieważ nie wszyscy gracze zostali przetestowani pod kątem wirusa, a bezobjawowe infekcje mogły nie zostać zidentyfikowane.

READ  Najnowsze wiadomości ze świata na 19 października

„Przestrzeń wewnętrzna i bliski kontakt między graczami podczas gry w hokeja zwiększają ryzyko infekcji u graczy i stwarzają potencjał dla wydarzenia z superprzeczytaniem, zwłaszcza przy trwającej transmisji COVID-19 w społeczności” – podsumowano w badaniu.

„Lodowisko zapewnia miejsce, które prawdopodobnie dobrze nadaje się do transmisji COVID-19 jako środowisko wewnętrzne, w którym występuje głęboki oddech, a ludzie znajdują się blisko siebie” – dodali.

Rzadkie informacje o Covid-19 rozprzestrzeniły się na imprezach sportowych

CDC zauważyło, że istnieje niewiele opublikowanych badań lub raportów na temat transmisji Covid-19 związanych z określonymi grami lub praktykami sportowymi, poza tym, co zostało zgłoszone w wiadomościach.

Od Ogrodu Różanego po wiece: jak duże zgromadzenia mogą nas nauczyć o rozprzestrzenianiu się koronawirusa

W New Hamphire u 158 mieszkańców związanych z 23 różnymi drużynami lub organizacjami hokejowymi zdiagnozowano Covid-19 w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, powiedział w czwartek stanowy epidemiolog dr Benjamin Chan. Chan powiedział, że ze 158 przypadków 117 było powiązanych z oddzielnymi epidemiami, a 41 nie jest związanych z konkretną epidemią, ale jest związanych z hokejem na lodzie. „Hokej był jednym z rodzajów działalności wysokiego ryzyka, w przypadku których zaobserwowaliśmy znaczną rozprzestrzenianie się” – dodał Chan.

Ludzie, o których uważa się, że zarazili się koronawirusem przez ich związek z hokejami, potencjalnie narażali także innych w co najmniej 24 różnych szkołach podstawowych i średnich w stanie, powiedział, zauważając, że gra zwiększa ryzyko ekspozycji i rozprzestrzeniania się na inne obiekty i organizacje.

W czwartek gubernator New Hampshire, Chris Sununu, nakazał wstrzymanie wszystkich zajęć na lodzie w obiektach krytych na następne dwa tygodnie.

Inne potencjalne wydarzenia związane z superprzeczytaniem

Inne udokumentowane przypadki zdarzenia superprzeczytania obejmują chór w Waszyngtonie zeszłej wiosny, kiedy 53 ze 122 członków Chorale Skagit Valley zaraziło się wirusem, a dwóch zmarło po dwóch próbach w marcu.
„Sam akt śpiewania mógł przyczynić się do transmisji poprzez emisję aerozoli, na którą wpływa głośność wokalizacji” – relacja z wydarzenia autorstwa znaleziony CDC.
Niektórzy eksperci ds. Zdrowia publicznego wezwali Ceremonia w ogrodzie różanym w Białym Domu pod koniec września odbyło się wydarzenie superspreader po tym, jak dziesiątki osób, które uczestniczyły w tym wydarzeniu, zaraziły się koronawirusem, w tym prezydent Donald Trump i członkowie jego administracji, chociaż nie jest jasne, gdzie dokładnie prezydent został zarażony.

Koroanwirus rozprzestrzenił się również w zakładach przetwórstwa mięsnego i był powiązany z wybuchem epidemii obejmującym 57 uczestników intensywnych zajęć tańca fitness w Korei Południowej.

READ  W piątek liczba przypadków koronawirusa w Utah wzrosła do 656

Jennifer Henderson przyczyniła się do powstania tego raportu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *