Connect with us

Gospodarka

We wrześniu akcje EMERGING MARKETS zaczynają optymistycznie; szczupłe PMI ograniczają zarobki

Published

on

* Indeksy menedżerów zakupów w Azji i Rosji spadają

* PKB Turcji rośnie o 21,7% w drugim kwartale

* Akcje indyjskie osiągnęły rekordowe szczyty

1 września (Reuters) – Akcje rynków wschodzących wzrosły w środę czwarty rok z rzędu, ponieważ duże chińskie firmy odnotowały zdrowe zyski, pomimo słabnącego optymizmu co do globalnego wzrostu gospodarczego, który utrzymuje nastroje w ryzach.

Zrzędliwe indeksy PMI dla przemysłu z większości Azji, a także z Rosji z powodu słabego popytu i zakłóceń podaży spowodowanych restrykcjami związanymi z koronawirusem, martwią inwestorów o zdolność przetrwania kryzysu wywołanego pandemią.

Chiński juan, podobnie jak większość innych jednostek azjatyckich, nieznacznie spadł. Jednak rosyjski rubel osiągnął dwutygodniowe maksimum dzięki gwałtownie rosnącym cenom ropy. Dolar wspiął się wyżej, ale pozostał blisko trzytygodniowego minimum.

„Więcej oznak osłabienia wzrostu może nieco wpłynąć na regionalne nastroje walutowe, ale ze względu na potencjał zmniejszenia opóźnień produkcji poprzez ponowne otwarcie w różnych (azjatyckich) gospodarkach, można ograniczyć zakres osłabienia zaufania” – powiedzieli stratedzy Maybank.

W międzyczasie turecka lira umocniła się o 0,3% w stosunku do dolara po tym, jak dane pokazały, że gospodarka wzrosła o 21,7% rok do roku w drugim kwartale, podczas gdy indeksy PMI pokazały, że aktywność fabryk wzrosła w sierpniu.

Produkcja w Polsce rosła, ale wolniej. Polski złoty utrzymywał się w stosunku do euro blisko swojego ośmiotygodniowego maksimum.

Indeks walutowy MSCI EM pozostał bez zmian na ponad dwumiesięcznych maksimach, podczas gdy jego odpowiednik akcyjny wzrósł o 0,1% po odnotowaniu najlepszego miesiąca od stycznia.

Wskaźniki menedżerów zakupów w związku z powolnym wzrostem cen nowych domów w Chinach rozbudziły oczekiwania na złagodzenie tamtejszej polityki pieniężnej i spowodowały wzrost chińskich blue chipów o 1,3% po dwóch dniach ze stratami.

„Podczas gdy polityka fiskalna i monetarna wciąż musi nadrobić zaległości, aby złagodzić bóle związane z ochłodzeniem (w Chinach), sama polityka gospodarcza nie wystarczy, aby ponownie pobudzić gospodarkę”, ostrzegał starszy ekonomista Commerzbanku Hao Zhou.

READ  Departament Skarbu i Bank Centralny ważą ubezpieczeniowe fundusze ratunkowe

Akcje tureckie osiągnęły ponad pięciomiesięczne maksima, podczas gdy rosyjski MOEX zmniejszył swoją lukę do rekordowego poziomu 0,4%.

Akcje na Bliskim Wschodzie iw Afryce pozostały na stałym poziomie, by spadać. Prezes zarządu niedomagającego stanowego dostawcy energii Eskom ostrzegł, że RPA może stawić czoła „nowej epoce izolacji”.

Indyjskie akcje ustabilizowały się po osiągnięciu najwyższych poziomów w historii, napędzane danymi pokazującymi, że gospodarka wzrosła o ponad 20% w kwartale kwiecień-czerwiec.

W nocy bank centralny Chile podwoił swoją kluczową stopę do 1,5%, przekraczając oczekiwania. W ciągu ostatniego miesiąca waluta pozostawała w tyle za swoimi odpowiednikami z Ameryki Łacińskiej, głównie ze względu na zmienność na rynkach metali w związku z obawami o lokalne dostawy miedzi.

Aby zapoznać się z GRAFIKĄ wyników rynków wschodzących na rynku walutowym w 2021 r., zobacz tmsnrt.rs/2egbfVh WYKRES wyników indeksu MSCI Emerging Index w 2021 r. można znaleźć pod adresem tmsnrt.rs/2OusNdX

TOP NEWS w krajach wschodzących

Raport rynkowy CENTRAL EUROPE można znaleźć na

Raport dotyczący rynku TURECKIEGO patrz

ROSYJSKI raport rynkowy, zobacz

Raportowanie Susan Mathew w Bengaluru; Edycja Uttaresh.V

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *