Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Warszawa reaguje na doniesienia, że ​​USA chcą przenieść wojska Patriot z Polski na Ukrainę

Published

on

Warszawa reaguje na doniesienia, że ​​USA chcą przenieść wojska Patriot z Polski na Ukrainę

Wyżsi polscy urzędnicy odpowiedzieli na doniesienia, że ​​Stany Zjednoczone chcą przenieść na Ukrainę jeden ze swoich systemów obrony powietrznej Patriot, który obecnie stacjonuje w Polsce.

Starszy doradca prezydenta Andrzeja Dudy ds. obrony powiedział, że chce bliżej omówić tę kwestię ze swoim amerykańskim odpowiednikiem. Tymczasem wiceminister obrony narodowej zasugerował, że jeśli bateria Patriot zostanie wywieziona z Polski, należy ją zastąpić baterią pochodzącą z innego kraju.

Po zakrojonej na szeroką skalę inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 r. Stany Zjednoczone przeniosły do ​​Polski dwie baterie Patriotów, gdzie pomogły zabezpieczyć lotnisko w Rzeszowie, które stało się głównym węzłem pomocy dla Ukrainy i kraju oraz odchodzących urzędników .

Wczoraj, New York Timesa poinformował, cytując anonimowych urzędników wyższego szczebla rządu USA i wojska, że ​​prezydent Joe Biden zatwierdził dostawę z Polski na Ukrainę systemu rakietowego Patriot, aby pomóc Kijówowi chronić się przed rosyjskimi atakami.

Dziś rano szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Prezydenta Dudy (BBN) Jacek Siewiera w odpowiedzi na tę informację powiedział Radiu Zet: „Amerykańscy patrioci nie powinni być przewożeni z Polski na Ukrainę”.

„Jesteśmy krajem kluczowym dla zaopatrywania Ukrainy i odstraszania NATO na wschodniej flance” – powiedział Siewiera. „Tutaj konieczna jest obrona powietrzna. Będę chciał omówić tę kwestię z prezydentem USA. [National Security] Doradca Jake Sullivan.

Niedługo potem wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk opublikował w serwisie X oświadczenie, w którym stwierdził, że „zamiast amerykańskiej baterii zostanie przywieziona bateria z innej części świata”.

READ  Mimo rozbieżności Polska nadal jest uzależniona od niedrogiego rosyjskiego LPG

Nie było od razu jasne, czy Tomczyk miał na myśli, że amerykańska bateria przewożona z Polski na Ukrainę zostanie w Polsce zastąpiona baterią z innego kraju, czy też miał na myśli, że zamiast baterii z Polski, na Ukrainę zostanie wysłana bateria z innego kraju zużyty.

„Polska nie zgodziła się na przekazanie polskiej baterii” – dodał Tomczyk, najwyraźniej odnosząc się do oddzielnych systemów Patriot, które Polska zakupiła od USA i zintegrowała z własną obroną powietrzną. „Polscy patrioci bronią polskiego nieba i to się nie zmieni”.

W kwietniu tego roku Duda odpowiedział na wezwania państw europejskich do przeniesienia swoich Patriotów na Ukrainę, zaznaczając, że Polska dopiero zaczyna je budować [Patriot] systemu”, a mimo to „nie ma nic do zaoferowania, nawet gdybyśmy chcieli”.

W 2022 roku Niemcy zaoferowały Polsce dostawę części systemów przeciwlotniczych Patriot. Ówczesny rząd PiS, który odszedł ze stanowiska, sugerował, że Berlin mógłby zamiast tego dostarczyć te systemy Ukrainie.

Jednak propozycja ta została odrzucona i zamiast tego niemieccy patrioci zostali zgodnie z planem przesiedleni do Polski, ale od tego czasu wrócili do Niemiec.

Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie jesteśmy w stanie wykonywać naszej pracy.

Główny obraz kredytu fotograficznego: NATO/Flickr (pod CC BY-NC-ND 2.0)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *