Connect with us

Gospodarka

Waluty spadają, inwestorzy przewidują dalsze podwyżki stóp w Polsce i na Węgrzech

Published

on

BUDAPESZT, 7 grudnia (Reuters) – Waluty środkowoeuropejskie spadły we wtorek w słabym handlu, ponieważ inwestorzy obserwowali kluczowe dane inflacyjne banku centralnego i decyzje dotyczące stóp w dalszej części tygodnia, podczas gdy akcje umacniały się w wyniku zastraszania globalnego sentymentu.

Węgierski forint spadł o 0,04% do 365,49 za euro przy niskiej płynności, ponieważ inwestorzy obserwowali listopadowe dane o CPI w środę oraz tygodniowy przetarg banku centralnego w czwartek, poinformowało dwóch traderów z Budapesztu.

Mówi się, że roczna inflacja zasadnicza na Węgrzech przekroczyła w listopadzie 7%, a bank centralny będzie w tym miesiącu nadal podnosić stopy procentowe, aby powstrzymać inflację, powiedział we wtorek wicegubernator Barnabas Virag. Kontynuuj czytanie

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do reuters.com

Według sondażu agencji Reuters oczekuje się, że w listopadzie inflacja zasadnicza wyniesie 7,3% rocznie.

Węgierski Narodowy Bank (NBH) zorganizuje pierwszy przetarg na swapy walutowe jeszcze w tym miesiącu. Bank ogłosił w piątek, że zorganizuje przetargi na swapy walutowe w celu zapewnienia płynności w euro oraz przetarg dyskontowy w grudniu, aby poprawić transmisję polityki pieniężnej.

„Przetarg na swapy walutowe może pomóc ustabilizować kurs forinta, gdy inwestorzy dostosują swoje pozycje pod koniec kwartału, ale zwykle nie ma to natychmiastowego wpływu na kurs forinta” – powiedział jeden z inwestorów na rynku forex.

Polski złoty spadł o 0,07% do 4,5980 za euro, powstrzymując ostatnie wzrosty, wspierane przez zwiększone oczekiwania na podwyżki stóp, kiedy inflacja gwałtownie wzrosła w listopadzie.

Narodowy Bank Polski (NBP) organizuje w środę kolejne posiedzenie w sprawie ustalenia stóp procentowych, na którym analitycy agencji Reuters spodziewają się podwyżki o 50 punktów bazowych do 1,75%.

W innym miejscu czeska korona straciła 0,08%, osiągając poziom 25,4500 wobec wspólnej waluty. Listopadowe dane o inflacji w Czechach zostaną opublikowane w piątek.

READ  UPC Polska z kanałami 4K w ofercie

We wtorek dane o produkcji przemysłowej pokazały, że globalny niedobór chipów samochodowych mocno zaważył na czeskiej i węgierskiej produkcji przemysłowej w październiku, przygotowując ich gospodarki na słaby początek czwartego kwartału.

Światowe zapasy wzrosły, gdy ustąpiły obawy dotyczące wariantu koronawirusa Omicron. Kontynuuj czytanie

Akcje Warszawy (.WIG20) spowodowały wzrost kursu, zyskując 1,77%, podczas gdy Budapeszt (.BUX) był wyższy o 1,15%. Praga (.PX) wzrosła o 0,85%, a Bukareszt (.BETI) o 0,95%.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do reuters.com

Reportaż Anity Komuves w Budapeszcie; Adaptacja Amy Caren Daniel

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *