Connect with us

Najważniejsze wiadomości

W Polsce otwiera się pierwsza stacja tankowania wodoru

Published

on

W Polsce otwiera się pierwsza stacja tankowania wodoru

Państwowy gigant energetyczny Orlen udostępnił teraz obiekt do tankowania H2

Polski państwowy gigant energetyczny Orlen ogłosił otwarcie pierwszej w kraju ogólnodostępnej stacji napełniania wodorem.

Obiekt będzie pierwszym ze 100

Orlen ogłosił już strategię otwarcia łącznie 100 stacji tankowania wodoru w Polsce i krajach sąsiadujących. Cel ten powinien zostać osiągnięty do końca 2030 roku. Stanowi to ważną część strategii dekarbonizacji firmy, ponieważ odchodzi ona od pierwotnego skupienia się na ropie naftowej i w coraz większym stopniu wkracza na alternatywne rynki czystej energii.

Nowa lokalizacja zbiornika H2 znajduje się w polskim mieście PoznańTechnicznie jest już gotowy do użytku: od 2022 roku jeździ nim miejska flota 25 autobusów napędzanych H2 w ramach programu Clean Cities, częściowo dofinansowanego ze środków UE.

Jednakże obiekt jest obecnie otwarty dla publiczności, aby zaspokoić szersze zapotrzebowanie na H2 w autobusach, ciężarówkach i samochodach osobowych.

Sieć stacji napełniania wodorem będzie prawdopodobnie kluczowa dla powszechnego zastosowania H2

„Wodór jest bezpiecznym, alternatywnym źródłem energii w transporcie, ograniczającym emisję dwutlenku węgla w miastach” – powiedział Artur Osuchowski, członek zarządu Orlenu odpowiedzialny za transformację energetyczną.

Pojazdy te przechowują w zbiornikach H2, który jest łączony z O2 z otaczającego powietrza w ogniwie paliwowym. Napędza on silnik elektryczny, a jedyną wytwarzaną emisją jest para wodna.

Już w 2022 roku, kiedy Orlen otworzył swoją pierwszą stację tankowania wodoru, spółka ogłosiła otwarcie dziewięciu hubów H2 zlokalizowanych w Polsce, Czechach i na Słowacji. Huby te przeznaczone są zarówno do produkcji, jak i dystrybucji H2.

Otwarcie kolejnej lokalizacji przed końcem 2024 roku

E-book z aktualnościami na temat wodoruOdpowiednio OrlenW tym roku firma otworzy kolejną stację tankowania wodoru w Katowicach. Zostaną wówczas otwarte kolejne lokalizacje w innych miastach, takich jak Warszawa, Gdynia, Kraków, Bielsko-Biała i innych.

READ  Huuuge wchodzi na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie

Pierwsza faza otwarcia sieci objętej projektem obejmie 16 obiektów. W kwietniu 2024 roku Orlen otrzymał 62 mln euro dofinansowania z Unii Europejskiej na wsparcie tej ekspansji.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *