Connect with us

technologia

Polska rakieta wystrzelona w kosmos. Historyczny skok w stronę zielonej technologii – Sekcja angielska

Published

on

Polska rakieta wystrzelona w kosmos.  Historyczny skok w stronę zielonej technologii – Sekcja angielska

Rakieta IRL-33 Amber 2K, zaprojektowana przez Aviation Poland i współfinansowana przez Polsę, pierwsza rakieta suborbitalna wykorzystująca 98% nadtlenek wodoru jako utleniacz, została pomyślnie wystrzelona z Andøya w Norwegii. Wzniósł się na wysokość około 100 km i osiągnął próg kosmosu.

Rakieta wyposażona jest w hybrydowy układ napędowy wykorzystujący nadtlenek wodoru jako utleniacz oraz silniki na paliwo stałe. Może osiągnąć prędkość prawie 1,4 km/s. Ten przełomowy wynalazek powstał w celu przeprowadzenia testów technologicznych dla przemysłu kosmicznego i celów naukowych. Jednak ich możliwe zastosowania są znacznie szersze i obejmują badania atmosfery po eksperymenty prowadzące do nowego spojrzenia na przestrzeń kosmiczną.

„Dzięki temu projektowi i zastosowanym w nim technologiom chcemy udowodnić światu, że elementy zrównoważonych, przyjaznych dla środowiska podróży kosmicznych są możliwe” – wyjaśnił dr hab. Paweł Stężycki, dyrektor instytutu, tuż przed lotem testowym. Dalsze szczegóły dotyczące tego przełomowego osiągnięcia zostaną ogłoszone w najbliższy piątek.

READ  Chwyć mistrzowski miecz wcześnie dzięki tej niesamowicie prostej Zeldzie: Breath Of The Wild Glitch
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *