Connect with us

Świat

W niektórych częściach Wielkiej Rafy Koralowej w Australii występuje największa pokrywa koralowa od 36 lat

Published

on

MELBOURNE/SYDNEY, 4 sierpnia (Reuters) – Dwie trzecie australijskiej Wielkiej Rafy Koralowej pokazało największą pokrywę koralową od 36 lat, ale rafa pozostaje podatna na coraz częstsze masowe blaknięcie, oficjalny długoterminowy program monitorowania zgłoszony w czwartek.

Odrodzenie w środkowej i północnej części rafy wpisanej na listę UNESCO kontrastowało z regionem południowym, gdzie nastąpiła utrata pokrywy koralowej z powodu wybuchów rozgwiazdy korony cierniowej, powiedział Australijski Instytut Nauk Morskich (AIMS). w swoim sprawozdaniu rocznym.

„Obserwujemy, że Wielka Rafa Koralowa jest nadal odpornym systemem. Nadal zachowuje zdolność do odzyskania sprawności po zakłóceniach” – powiedział agencji Reuters Mike Emslie, szef programu monitorowania AIMS.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

„Ale niepokojące jest to, że częstotliwość tych destrukcyjnych wydarzeń wzrasta, szczególnie masowego bielenia koralowców” – powiedział.

Raport pojawia się, gdy UNESCO analizuje, czy zaklasyfikować Wielką Rafę Koralową jako „zagrożoną”, po wizycie ekspertów UNESCO w marcu. Posiedzenie Komitetu Światowego Dziedzictwa, na którym w porządku obrad był los rafy, miało się odbyć w Rosji w czerwcu, ale zostało przełożone.

Jako kluczowy miernik stanu rafy, AIMS określa pokrycie twardych koralowców powyżej 30% jako wysokie na podstawie długoterminowego badania rafy.

W regionie północnym średnia pokrywa koralowców twardych wzrosła z 13% w 2017 r. do 36% w 2022 r., podczas gdy w regionie centralnym pokryj koralami twardymi wzrosło z 12% w 2019 r. do 33% – najwyższy poziom w historii w obu regionach, ponieważ Instytut rozpoczął monitorowanie rafy w 1985 roku.

W regionie południowym, który generalnie ma większe pokrycie koralami twardymi niż pozostałe dwa regiony, pokrycie spadło z 38% rok wcześniej do 34% w 2022 roku.

READ  Putin to „kolejny Hitler w trakcie tworzenia”, mówi egipski miliarder Sawiris

Powrót do zdrowia następuje po czwartym masowym wybielaniu w ciągu siedmiu lat i pierwszym podczas imprezy La Nina, która zwykle przynosi niższe temperatury. Instytut twierdzi, że wybielanie w 2020 i 2022 r. będzie intensywne, ale nie będzie tak szkodliwe, jak w latach 2016 i 2017.

Z drugiej strony wzrost pokrywy był napędzany przez koralowce Acropora, które według AIMS są szczególnie podatne na uszkodzenia fal, stres cieplny i rozgwiazdy korony cierniowej.

„Jesteśmy naprawdę na niezbadanych wodach, jeśli chodzi o wpływ wybielania i co to znaczy iść naprzód. Ale do dziś jest to wciąż niesamowite miejsce” – powiedziała Emslie.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Reportaż Sonali Paula w Melbourne i Jamesa Redmayne’a w Sydney; Adaptacja Stephena Coatesa

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.