Connect with us

Świat

Super Tajfun Goni uderzył w Filipiny. Liczba ofiar rośnie

Published

on

Nazwany w tym roku najsilniejszym tropikalnym cyklonem na świecie, Super Typhoon Goni uderzył w wschodnie wybrzeże wyspy Luzon na Filipinach w niedzielę 1 listopada. Władze zgłaszają co najmniej dziesięć ofiar klęski żywiołowej. Tysiące ludzi zostało ewakuowanych.

Super tajfun Goni uderzył w wyspiarską prowincję Catanduanes o świcie z prędkością wiatru 225 km / hi w porywach do 280, informuje agencja AP. Według Reutera jest to w tym roku najsilniejszy cyklon tropikalny na świecie.

Element następnie przesunął się na zachód i dotknął prowincji Albay i Quezon w Luzon. Zmierza teraz w kierunku stolicy stanu, Manili. Gdy tajfun przenosi się na brzeg, siła tajfunu stopniowo maleje, ale nadal jest niebezpieczny, podają filipińskie służby meteorologiczne.

Cyklonowi towarzyszą porywiste wiatry i ulewne deszcze, które powodują burze, lokalne powodzie i lawiny błotne. Wiele wiosek zostało zalanych, nie można do nich dotrzeć drogą lądową, a linie energetyczne zostały przecięte. Kilkaset domów zostało zniszczonych przez błoto i kamienie.

Gubernator prowincji Albay poinformował, że co najmniej cztery osoby, w tym dziecko, zginęły w lawinach błotnych w jego prowincji. Lokalna obrona cywilna potwierdziła śmierć trzech innych osób, podała AP. Według Reutersa wstępne szacunki rządu centralnego dotyczą 10 ofiar i trzech zaginionych w całym kraju.

W centrach ewakuacyjnych mieszka prawie 350 000 osób. Osoby, które musiały opuścić swoje domy.

READ  Macron spotyka Le Pena w turze prezydenckiej we Francji

Według meteorologów Super Typhoon przemierzy w niedzielny wieczór około 70 km na południe od metropolii Manili, w której mieszka ponad 13 milionów ludzi. Główne lotnisko w stolicy Filipin zostało zamknięte jako środek zapobiegawczy, a dziesiątki lotów odwołano.

Znacznie słabszy Typhoon Molave, który uderzył w ten region w zeszłym tygodniu, zabił 22 osoby na Filipinach w prowincjach na południe od Manili. Większość z nich utonęła. Goni to najsilniejszy cyklon od czasów tajfunu Haiyan, który w listopadzie 2013 r. Pochłonął ponad 6300 osób na Filipinach. Ofiary i zmuszanie 5 milionów ludzi do ucieczki.

Władze ostrzegają, że na wybrzeże kraju zmierza kolejny cyklon – Tajfun Atsani, który może się nasilić.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.