Connect with us

Świat

W całych Chinach wybuchają protesty, które w bezprecedensowy sposób rzucają wyzwanie polityce Xi Jinpinga dotyczącej zerowej liczby Covid-19

Published

on


Pekin
CNN

Wszędzie wybuchają protesty Chiny, w tym na uniwersytetach iw Szanghaju, gdzie setki skandowały: „Rezygnacja, Xi Jinping! Rezygnacja, Partio Komunistyczna!” w bezprecedensowej demonstracji sprzeciwu wobec surowej i coraz bardziej kosztownej polityki kraju „zero-Covid”.

Śmiertelny pożar bloku mieszkalnego w Xinjiangu, na dalekim zachodzie kraju, w którym w czwartek zginęło 10 osób, a dziewięć zostało rannych, podsycił gniew, gdy pojawiło się wideo, które wydawało się sugerować, że środki blokujące uniemożliwiają strażakom dotarcie do ofiar.

Protesty wybuchły w miastach i na uniwersytetach w całych Chinach w sobotę i wczesną niedzielę rano, zgodnie z filmami w mediach społecznościowych i zeznaniami świadków.

Filmy krążące w chińskich mediach społecznościowych pokazują setki ludzi w centrum Szanghaju zapalających świece, aby opłakiwać zmarłych w pożarze Xinjiangu w sobotę.

Tłum podniósł później puste białe prześcieradła – tradycyjnie symboliczny protest przeciwko cenzurze – i skandował: „Potrzebujesz praw człowieka, potrzebujesz wolności”.

W kilku filmach widzianych przez CNN można było usłyszeć ludzi wzywających przywódcę Chin Xi Jinpinga i Partię Komunistyczną do „rezygnacji”. Tłum skandował także „Nie chcę testu Covid, chcę wolności!” i „Nie chcę dyktatury, chcę demokracji!”.

Niektóre filmy pokazują ludzi śpiewających hymn narodowy Chin i Międzynarodówkę, sztandar ruchu socjalistycznego, trzymając transparenty protestujące przeciwko wyjątkowo surowym środkom pandemicznym Pekinu.

Ochroniarz próbuje zatuszować hasło protestu „zero Covid” na kampusie Uniwersytetu Pekińskiego w Pekinie.

Protesty wybuchły także w stolicy kraju, Pekinie. Student z prestiżowego Uniwersytetu Pekińskiego powiedział CNN, że kiedy przybył na miejsce protestu około 1 w nocy czasu lokalnego w niedzielę, było tam około 100 studentów, a siły bezpieczeństwa użyły kurtek, aby zakryć hasło protestu namalowane na ścianie.

„Powiedz nie blokadzie, tak wolności. Nie dla testu na Covid, tak dla jedzenia” – czytamy w wiadomości napisanej na czerwono, nawiązującej do hasła protestu, który odbył się na szczycie wiaduktu w Pekinie w październiku, na kilka dni przed kluczowym spotkaniem partii komunistycznej, na którym Xi ogłosił trzecią kadencję z zapewnieniem energii.

READ  Australijska plaga myszy: miliony myszy roją się w miastach NSW. Teraz jest plan, aby zakończyć plagę trucizną

„Otwórz oczy i spójrz na świat, dynamiczny zero Covid to kłamstwo” – brzmiało hasło protestu na Uniwersytecie Pekińskim.

Student powiedział, że siły bezpieczeństwa zamalowały później hasło czarną farbą.

Później uczniowie zebrali się, by zaśpiewać Międzynarodówkę, zanim zostali rozproszeni przez nauczycieli i ochroniarzy.

Studenci Chińskiego Uniwersytetu Komunikacyjnego w Nanjing zbierają się na czuwaniu w sobotnią noc, aby opłakiwać ofiary pożaru Xinjiangu.

We wschodniej prowincji Jiangsu dziesiątki studentów Chińskiego Uniwersytetu Komunikacyjnego w Nanjing zebrało się, aby opłakiwać ofiary pożaru w Xinjiangu. Filmy pokazują uczniów trzymających białe prześcieradła i latarki do telefonów komórkowych.

Na jednym filmie można było usłyszeć urzędnika uniwersyteckiego ostrzegającego studentów: „Zapłacicie za to, co dziś zrobiliście”.

„Ty też i kraj też” – odkrzyknął jeden z uczniów.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.