Connect with us

Gospodarka

V4 może zostać zwycięzcą post-pandemicznego „Nowego Porządku Świata”

Published

on

Dzięki współpracy kraje Grupy Wyszehradzkiej mogą stać się zwycięzcami post-pandemicznego „nowego porządku światowego” – powiedział minister spraw zagranicznych Péter Szijjártó powiedziany w piątek.

Po spotkaniu przywódców dyplomatycznych V4 w Łodzi w centralnej Polsce Szijjártó stwierdził na konferencji prasowej, że sojusz Czech, Węgier, Polski i Słowacji realizuje „strategie gospodarcze i bezpieczeństwa oparte na zdrowym rozsądku”. Dodał, że dzięki ich wspólnym wysiłkom obowiązujące kwoty na dystrybucję migrantów nie zostały wprowadzone w Unii Europejskiej, a Europa Środkowa stała się najbardziej atrakcyjnym miejscem do inwestowania w Europie – dodał.

„W wyniku pandemii koronawirusa nie będzie przesadą mówić o wyłaniającym się nowym porządku światowym zarówno w biznesie, jak iw polityce” – powiedział. „Ścisła współpraca między krajami V4 zapewnia szybki wzrost gospodarczy w przyszłości i pozwala grupie znaleźć się w gronie laureatów nowego porządku świata” – dodał.

Europa Środkowa stała się teraz ważnym dostawcą dla niemieckiego przemysłu, „kręgosłupa europejskiej gospodarki”, powiedział Szijjártó, dodając, że obroty handlowe między V4 a Niemcami przekroczyły 300 miliardów euro w 2019 roku.

Zwracając uwagę na zdyscyplinowaną politykę fiskalną regionu i niskie podatki, Szijjártó powiedział, że „Węgry nigdy nie poprą wprowadzenia podatku minimalnego w skali globalnej”. „Nie będziemy podnosić podatków pod presją międzynarodową. Utrzymanie polityki podatkowej jako kompetencji krajowej jest gwarancją naszej konkurencyjności – powiedział.

W innym przypadku Szijjártó powiedział, że węgierski rząd nalegał na swoje poprzednie stanowisko w sprawie obowiązkowych kwot migracyjnych. „Widzieliśmy, że idea takich kwot nie została porzucona w Brukseli czy Nowym Jorku”.

„Musimy być czujni, aby to, czemu zapobiegliśmy, nie zostało przemycone z powrotem i zagroziło bezpieczeństwu i samostanowieniu Europy” – powiedział.

Powiązany artykuł

Węgierskie weto, ostrzejsze działanie V4 przeciwko Rosji, nie wypędzi dyplomatów

Węgierskie weto, ostrzejsze działanie V4 przeciwko Rosji, nie wypędzi dyplomatów

Relacje rosyjskie wpłynęły na współpracę czterech sojuszników Grupy Wyszehradzkiej po zawetowaniu przez Węgry sugestii Polski, by V4 zajęła twardsze stanowisko w walce z rosyjską agresją w Czechach, donosi Euractive. Państwa V4 zgodziły się wydać w poniedziałek oficjalne oświadczenie potępiające rosyjską operację wojskową, w wyniku której zginął Czech […]Kontynuuj czytanie

READ  Brexit News: Jeśli Wielka Brytania prosperuje poza UE, Polska i inni opuszczą blok - mówi Polak | Świat | Aktualności

Węgry są zainteresowane silną Europą, która „nie może istnieć bez silnych wartości i wspólnot chrześcijańskich”, powiedział Szijjártó, dodając, że w związku z tym rząd węgierski „nadal będzie wspierał prześladowanych chrześcijan na świecie i nalegał na przestrzeganie podstawowych wartości chrześcijańskich do Europy zostanie wzmocniony ”.

Minister wyraził również nadzieję, że wkrótce uda się osiągnąć porozumienie w ramach Grupy Wyszehradzkiej o wzajemnej akceptacji świadectw szczepień na koronawirusa.

Zdjęcie ze strony Facebooka Pétera Szijjártó

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *