Connect with us

Gospodarka

V4 może zostać zwycięzcą post-pandemicznego „Nowego Porządku Świata”

Published

on

Dzięki współpracy kraje Grupy Wyszehradzkiej mogą stać się zwycięzcami post-pandemicznego „nowego porządku światowego” – powiedział minister spraw zagranicznych Péter Szijjártó powiedziany w piątek.

Po spotkaniu przywódców dyplomatycznych V4 w Łodzi w centralnej Polsce Szijjártó stwierdził na konferencji prasowej, że sojusz Czech, Węgier, Polski i Słowacji realizuje „strategie gospodarcze i bezpieczeństwa oparte na zdrowym rozsądku”. Dodał, że dzięki ich wspólnym wysiłkom obowiązujące kwoty na dystrybucję migrantów nie zostały wprowadzone w Unii Europejskiej, a Europa Środkowa stała się najbardziej atrakcyjnym miejscem do inwestowania w Europie – dodał.

„W wyniku pandemii koronawirusa nie będzie przesadą mówić o wyłaniającym się nowym porządku światowym zarówno w biznesie, jak iw polityce” – powiedział. „Ścisła współpraca między krajami V4 zapewnia szybki wzrost gospodarczy w przyszłości i pozwala grupie znaleźć się w gronie laureatów nowego porządku świata” – dodał.

Europa Środkowa stała się teraz ważnym dostawcą dla niemieckiego przemysłu, „kręgosłupa europejskiej gospodarki”, powiedział Szijjártó, dodając, że obroty handlowe między V4 a Niemcami przekroczyły 300 miliardów euro w 2019 roku.

Zwracając uwagę na zdyscyplinowaną politykę fiskalną regionu i niskie podatki, Szijjártó powiedział, że „Węgry nigdy nie poprą wprowadzenia podatku minimalnego w skali globalnej”. „Nie będziemy podnosić podatków pod presją międzynarodową. Utrzymanie polityki podatkowej jako kompetencji krajowej jest gwarancją naszej konkurencyjności – powiedział.

W innym przypadku Szijjártó powiedział, że węgierski rząd nalegał na swoje poprzednie stanowisko w sprawie obowiązkowych kwot migracyjnych. „Widzieliśmy, że idea takich kwot nie została porzucona w Brukseli czy Nowym Jorku”.

„Musimy być czujni, aby to, czemu zapobiegliśmy, nie zostało przemycone z powrotem i zagroziło bezpieczeństwu i samostanowieniu Europy” – powiedział.

Powiązany artykuł

Węgierskie weto, ostrzejsze działanie V4 przeciwko Rosji, nie wypędzi dyplomatów

Węgry są zainteresowane silną Europą, która „nie może istnieć bez silnych wartości i wspólnot chrześcijańskich”, powiedział Szijjártó, dodając, że w związku z tym rząd węgierski „nadal będzie wspierał prześladowanych chrześcijan na świecie i nalegał na przestrzeganie podstawowych wartości chrześcijańskich do Europy zostanie wzmocniony ”.

Minister wyraził również nadzieję, że wkrótce uda się osiągnąć porozumienie w ramach Grupy Wyszehradzkiej o wzajemnej akceptacji świadectw szczepień na koronawirusa.

Zdjęcie ze strony Facebooka Pétera Szijjártó

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *