Connect with us

Gospodarka

Polska chce zniwelować przepaść cyfrową za pomocą środków publicznych i prywatnych

Published

on

Polska chce zniwelować przepaść cyfrową za pomocą środków publicznych i prywatnych

Polski rząd podejmuje kroki w celu zlikwidowania przepaści cyfrowej w kraju, korzystając z połączenia funduszy publicznych i prywatnych. Ministerstwo Cyfryzacji otrzymało 307 wniosków o część z 9 mld zł (2,22 mld USD) dostępnych środków na krajowe projekty szerokopasmowe.

Spośród tych aplikacji 64 skupiają się na 187 obszarach w Polsce, gdzie obecnie w ogóle nie ma dostępu do internetu. Oprócz finansowania rządowego związanego z Unią Europejską oczekuje się, że sektor prywatny wniesie dodatkowe 750 mln PLN (185,2 mln USD) w te projekty szerokopasmowe. Ta inwestycja będzie prawdopodobnie największą, jaką Polska kiedykolwiek poczyniła w rozbudowie łączy szerokopasmowych.

Polskie starania o poprawę łączności rozpoczęły się w 2014 r. wraz z uruchomieniem Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC). Dzięki finansowaniu publicznemu POPC umożliwił już dostęp szerokopasmowy do ponad 2 milionów gospodarstw domowych. Ponadto zainwestowano ponad 4 miliardy PLN (990 milionów USD) w zapewnienie dostępu szerokopasmowego społecznościom o niedostatecznym dostępie.

Krajowy plan dostępu szerokopasmowego, zaktualizowany w 2020 r., ma na celu zapewnienie wszystkim mieszkańcom kraju dostępu do łączy szerokopasmowych o przepustowości co najmniej 100 Mb/s. Ponadto podmioty społeczno-gospodarcze, takie jak szkoły i węzły komunikacyjne, powinny uzyskać dostęp do prędkości co najmniej 1 Gbit/s. W planie priorytetowo traktuje się również dostępność łączności 5G na kluczowych szlakach komunikacyjnych oraz w obszarach miejskich.

Zgodnie z POPC Polska uruchomiła również inicjatywę Ogólnopolska Sieć Edukacyjna. Celem jest zapewnienie wszystkim szkołom w kraju, czyli około 19,5 tys. placówek, darmowego internetu o prędkości co najmniej 100 Mbit/s.

Wysiłki Polski na rzecz zlikwidowania przepaści cyfrowej świadczą o jej zaangażowaniu w zapewnienie obywatelom równej łączności.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *