Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Ustępujący szef obrony Polski wydaje 2,6 miliarda dolarów na haubice Hanwha

Published

on

Ustępujący szef obrony Polski wydaje 2,6 miliarda dolarów na haubice Hanwha

WARSZAWA, Polska (AP) – Ustępujący minister obrony narodowej Polski Mariusz Błaszczak podpisał prawdopodobnie ostatnią dużą umowę na zakup broni przed zbliżającą się zmianą rządu w kraju, zamawiając około 152 haubic samobieżnych od południowokoreańskiej firmy Hanwha Defense.

W ramach kontraktu Wojsko Polskie otrzyma w latach 2025-2027 sześć haubic K9A1 i 146 K9PL. Kontrakt ma wartość netto około 2,6 miliarda dolarów – podało w oświadczeniu Siły Zbrojne RP.

„Transakcja obejmuje również pakiet szkoleniowy i logistyczny, a także dostawę znacznych zapasów amunicji 155 mm, obejmujących dziesiątki tysięcy sztuk” – czytamy w oświadczeniu.

Aby umożliwić w przyszłości produkcję haubic K9PL w Polsce, Hanwha Defence podpisała umowę z państwowym przedsiębiorstwem zbrojeniowym PGZ.

W październiku ubiegłego roku polska opozycja zwyciężyła w wyborach parlamentarnych. Od tego czasu kontrolę nad parlamentem przejęła koalicja partii centroprawicowych, liberalnych i lewicowych. Zaprzysiężenie nowego gabinetu ma nastąpić do końca roku, zastępując rządy prawicowej partii Prawo i Sprawiedliwość, która po inwazji Rosji na Ukrainę popadła w bezprecedensową szał wydatków na sprzęt obronny.

Tymczasem część polityków partii przygotowujących się do utworzenia nowego rządu krytykuje najnowsze posunięcie ministerstwa.

Poseł PSL Paweł Bejda ocenił, że przejęcie może mieć negatywny wpływ na krajową produkcję haubicy samobieżnej Krab produkowanej przez PGZ. Do produkcji podwozia Kraba spółka zależna PGZ, Huta Stalowa Wola, nabyła licencję na technologię zastosowaną w podwoziu haubicy K9 Thunder firmy Hanwha Defence.

„Wszystkie umowy, za realizację których odpowiada nowy rząd, powinny zostać podpisane przez ten rząd” – napisał Bejda w poście na X, platformie mediów społecznościowych znanej wcześniej jako Twitter.

Jarosław Adamowski jest korespondentem Defense News w Polsce.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *