Connect with us

Gospodarka

USA zatwierdzają sprzedaż czołgów Abrams za 4 miliardy dolarów sojusznikowi NATO, Polsce

Published

on

USA zatwierdzają sprzedaż czołgów Abrams za 4 miliardy dolarów sojusznikowi NATO, Polsce

WASHINGTON (AP) – Administracja Bidena ujawniła we wtorek prawie 4 miliardy dolarów sprzedaży zaawansowanych czołgów, innych pojazdów bojowych i dużej partii różnych rodzajów broni dla Polski sojuszniczej w NATO w związku ze zwiększonymi obawami o bezpieczeństwo związanymi z wojną na sąsiedniej Ukrainie.

Departament Stanu powiedział, że dał Polsce zgodę na zakup 116 czołgów podstawowych M1A1 Abrams i innego sprzętu, w tym dziesiątek tysięcy sztuk różnej amunicji, o wartości około 3,75 miliarda dolarów.

Jednocześnie ministerstwo ogłosiło, że zatwierdziło również sprzedaż śmigłowców Chinook za 1,5 miliarda dolarów kontrahentowi Korei Południowej.

Departament powiedział, że obie sprzedaże będą wspierać interesy bezpieczeństwa narodowego USA i nie zmienią podstawowej równowagi militarnej w żadnym regionie, który stoi w obliczu zagrożeń ze strony Rosji i Korei Północnej.

Zakup przez Polskę czołgów Abrams „wesprze cele polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych i cele bezpieczeństwa narodowego poprzez zwiększenie bezpieczeństwa sojusznika NATO, który jest siłą zapewniającą stabilność polityczną i postęp gospodarczy w Europie” – czytamy w komunikacie resortu.

Dodał, że czołgi i inny sprzęt „zwiększyłyby zdolność Polski do przeciwdziałania obecnym i przyszłym zagrożeniom, zapewniając wiarygodną siłę zdolną do odstraszania przeciwników i uczestniczenia w operacjach NATO”.

Sprzedaż śmigłowców Chinook Korei Południowej poprawi „zdolność Seulu do sprostania obecnym i przyszłym zagrożeniom poprzez wzmocnienie zdolności armii do podnoszenia ciężkich ładunków” – powiedział departament w osobnym oświadczeniu.

Śmigłowce „umożliwią (Korei Południowej) prowadzenie misji wspierających dwustronne plany operacyjne, w tym między innymi ewakuację medyczną, poszukiwania i ratownictwo, zrzuty spadochronowe i pomoc w przypadku katastrof” – napisano.

READ  Wietnam i Polska rozwijają stosunki handlowe, inwestycyjne
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *