Connect with us

Świat

USA ostrzegają Izrael: stosunki z Chinami stanowią wspólne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego

Published

on

Sekretarz stanu USA Antony Blinken chce ostrzec Izrael przeciwko dalszym chińskim inwestycjom w krajowej infrastrukturze i przemyśle high-tech, kiedy spotkał się w środę w Waszyngtonie z sekretarzem stanu Yairem Lapidem.

„Będziemy otwarci dla naszych izraelskich przyjaciół o zagrożeniach dla naszych wspólnych interesów bezpieczeństwa narodowego, które wiążą się ze ścisłą współpracą z Chinami” – powiedział dziennikarzom wysoki rangą urzędnik Departamentu Stanu podczas odprawy przed spotkaniem.

Oczekuje się również, że Blinken spotka się w środę z ministrem spraw zagranicznych Emiratu Szejkiem Abdullahem Bin Zayedem Al Nahyanem.

Spotkanie ministra spraw zagranicznych Yaira Lapida ze swoim emirackim odpowiednikiem Abdullahem bin Zayed Al Nahyanem (Zdj .: SHLOMI AMSALEM / GPO)

USA są zaniepokojone używaniem w Zjednoczonych Emiratach Arabskich Chińskie technologie Huawei w swoim systemie komunikacyjnym w świetle zbliżającej się sprzedaży nowoczesnych myśliwców F-35 do Emiratów, ale jeśli chodzi o Chiny, skoncentrował się tylko na Izraelu.

Oczekuje się, że najważniejszym wydarzeniem dnia będzie spotkanie trójstronne, które Blink zorganizuje z dwoma ministrami spraw zagranicznych, aby podkreślić sukces Porozumienia Abrahamowego, w którym pośredniczył poprzedni rząd.

Ubiegłoroczne porozumienia umożliwiły Izraelowi normalizację stosunków ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, Bahrajnem, Marokiem i Sudanem, z których stosunki z Emiratami są najbardziej zaawansowane.

Po stronie trójstronnej oczekuje się, że Izrael i Zjednoczone Emiraty Arabskie ogłoszą dwie nowe grupy robocze, jedną zajmującą się koegzystencją religijną, a drugą zajmującą się wodą i energią.

Ale zakres zagadnień poruszanych na wszystkich spotkaniach jest dość szeroki i obejmuje Chiny, Iran, Syrię, Jemen, Liban, Gazę i konflikt izraelsko-palestyński.

W swoich publicznych komentarzach we wtorek w Waszyngtonie Lapid skupi się na silnych dwustronnych powiązaniach między USA i Izraelem oraz na specjalnych stosunkach Izraela z Ameryką i administracją Bidena.

Chociaż amerykańscy urzędnicy powtórzyli te same poglądy na briefingu, omówili również kwestie niezgody w stosunkach.

READ  Belgijski rolnik był zirytowany kamieniem na ścieżce jego traktora. Przeniósł go i granicę francuską

Urzędnicy rządowi Bidena rozmawiali z doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego Eyalem Hulatą o Chinach na początku tego miesiąca, kiedy był on w Waszyngtonie.

Jednak we wtorek wysocy urzędnicy Departamentu Stanu nie wypowiadali się o swoich konkretnych obawach dotyczących Chin.

„Stany Zjednoczone postrzegają Chiny jako konkurenta, który kwestionuje istniejący porządek międzynarodowy oparty na zasadach. Nasze stosunki z Chinami będą konkurencyjne, jeśli powinny”, powiedział urzędnik.

Jeśli chodzi o Iran, wysoki rangą urzędnik Departamentu Stanu powiedział, że głównym celem USA w tej chwili jest ożywienie Wspólnego Kompleksowego Planu Działania z 2015 roku, znanego jako Porozumienie z Iranem, który Izrael tradycyjnie odrzucał.

Zarówno USA, jak i Izrael zgadzają się co do swojego sprzeciwu wobec nuklearnego Iranu, ale obaj zgadzają się, jak najlepiej osiągnąć ten cel.

Lapid powiedział we wtorek, że Iran był kluczowym punktem jego podróży do Waszyngtonu.

Jeśli chodzi o konflikt izraelsko-palestyński, wysocy urzędnicy Ministerstwa Spraw Zagranicznych powiedzieli, że Blinken „potwierdzi naszą wiarę w korzyści płynące z rozwiązania dwupaństwowego” na środowych spotkaniach. Wyrazi również uznanie dla „niedawnego zdecydowanego oświadczenia ministra Lapida potępiającego przemoc ze strony osadników na Zachodnim Brzegu”.

Rząd izraelski jest podzielony co do tego, jak najlepiej podejść do konfliktu izraelsko-palestyńskiego, przy czym premier Naftali Bennett sprzeciwił się rozwiązaniu konfliktu przez dwa państwa, podczas gdy Lapid ich poparł.

Ale wizje Lapida dotyczące granic tych dwóch państw różnią się od wizji rządu Bidena.

Rząd Bidena nie przyspieszył procesu pokojowego, a wyżsi urzędnicy Departamentu Stanu nie wspomnieli o żadnym ruchu na tym froncie poza tym, że „staramy się rozwijać go najlepiej, jak potrafimy, jeśli możemy”.

Jeden z urzędników powiedział, że porozumienia nie zastępują rozwiązań dwupaństwowych i zasugerował, że można je wykorzystać do przyspieszenia postępu w kierunku rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

READ  Rosja ściera się z USA i Zachodem o konflikt na Ukrainie

„Mamy nadzieję, że normalizację można wykorzystać do napędzania postępu na ścieżce izraelsko-palestyńskiej” – powiedział urzędnik.

Urzędnik mówił również o zaangażowaniu rządu Bidena w utrzymanie jakościowej przewagi Izraela i jego wsparciu dla dodatkowego finansowania obronnego systemu Żelaznej Kopuły, który Izrael zapewnia, aby chronić izraelskich obywateli przed rakietami Hamasu.

Urzędnicy potwierdzili swój sprzeciw wobec izraelskich działań osiedleńczych i miesięcznych płatności od Autonomii Palestyńskiej na rzecz terrorystów i ich rodzin.

Osobno dyrektor generalny Departamentu Stanu Alon Ushpiz spotka się z zastępcą sekretarza stanu Wendy Sherman podczas podróży Lapida.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *