Connect with us

Świat

USA krytykują Izrael przed posiedzeniem Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie zawieszenia broni | Wiadomości na temat konfliktu izraelsko-palestyńskiego

Published

on

USA krytykują Izrael przed posiedzeniem Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie zawieszenia broni |  Wiadomości na temat konfliktu izraelsko-palestyńskiego

Urzędnicy amerykańscy wzywają Izrael do ochrony ludności cywilnej w Strefie Gazy, ale jest mało prawdopodobne, że poprą wezwania do trwałego zawieszenia broni.

Gdy Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych (RB ONZ) przygotowuje się do spotkania, wyżsi urzędnicy Stanów Zjednoczonych rzadko krytykowali zachowanie Izraela podczas wojny w Gazie.

Oczekuje się, że Rada spotka się w piątek, aby omówić uchwałę wzywającą do zawieszenia broni w czasie dwumiesięcznej wojny. Pomimo ostrzeżeń Waszyngtonu skierowanych do Izraela, jest mało prawdopodobne, aby Stany Zjednoczone przyjęły rezolucję.

„Niezbędne jest, aby Izrael nadał wysoki priorytet ochronie ludności cywilnej” – powiedział sekretarz stanu USA Antony Blinken na czwartkowej konferencji prasowej, odnosząc się do eskalacji izraelskiej ofensywy w Strefie Gazy. Podczas wojny z Hamasem zginęło ponad 17 000 ludzi, a 1,8 miliona Palestyńczyków zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów w enklawie.

„Nadal istnieje rozbieżność między… zamiarem ochrony ludności cywilnej a rzeczywistymi rezultatami, jakie widzimy w terenie” – powiedział Blinken.

W osobnej rozmowie telefonicznej z izraelskim premierem Benjaminem Netanjahu i królem Jordanii Abdullahem prezydent USA Joe Biden podkreślił „pilną potrzebę ochrony ludności cywilnej i oddzielenia ludności cywilnej od Hamasu, w tym za pośrednictwem korytarzy, które pozwalają ludziom zachować bezpieczeństwo, „opuszczać określone obszary” działań wojennych” – oznajmił Biały Dom.

Jednak według Białego Domu podczas rozmowy telefonicznej ze swoim izraelskim odpowiednikiem Yoavem Gallantem w piątek sekretarz obrony USA Lloyd Austin ponownie zaoferował swoje „trwałe wsparcie dla prawa Izraela do obrony przed terroryzmem”.

Izrael oświadczył, że robi wszystko, co w jego mocy, aby uchronić ludność cywilną przed niebezpieczeństwem i że jego celem jest wyłącznie Hamas, grupa zbrojna rządząca Strefą Gazy.

Jednak urzędnicy ONZ i organizacje praw człowieka wielokrotnie powtarzali, że w oblężonej enklawie nie ma bezpiecznego miejsca dla ludności cywilnej i krytykowali trwający atak Izraela jako „ludobójstwo”.

READ  Korea Północna stoi w obliczu wybuchu choroby zakaźnej podczas walki z COVID

Coraz częściej pojawiają się wezwania do zawieszenia broni

Oczekuje się, że Rada Bezpieczeństwa ONZ spotka się w piątek rano w Nowym Jorku, aby głosować nad rezolucją wzywającą do natychmiastowego humanitarnego zawieszenia broni. Dokument został sporządzony przez Zjednoczone Emiraty Arabskie, które są tymczasowym członkiem 15-narodowej rady, najwyższego organu decyzyjnego Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Państwa arabskie ponownie nalegały na zawieszenie broni po tym, jak Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres powołał się w środę na Artykuł 99 Karty Narodów Zjednoczonych. Posunięcie to oficjalnie ostrzega Radę Bezpieczeństwa przed globalnym zagrożeniem wojną. Guterres, który wielokrotnie wzywał do humanitarnego zawieszenia broni, poinformuje Radę.

Przyjęcie uchwały wymaga co najmniej dziewięciu głosów „tak” i braku weta ze strony pięciu stałych członków rady – Stanów Zjednoczonych, Rosji, Chin, Francji i Wielkiej Brytanii.

Stany Zjednoczone, główny darczyńca Izraela, który w dalszym ciągu wysyła temu krajowi miliardy dolarów pomocy wojskowej, wielokrotnie sprzeciwiał się zawieszeniu broni i zawetował poprzednie rezolucje ONZ wzywające do zaprzestania walk.

(AlJazeera)

Grupa praw człowieka Amnesty International wezwała Stany Zjednoczone, aby nie blokowały rezolucji.

Powołując się na Artykuł 99, Guterres „dzwoni na alarm, na który należy zwrócić uwagę” – powiedziała w czwartek Sekretarz Generalna Amnesty International Agnes Callamard.

„[Guterres is] Pragniemy wyrazić światu w najmocniejszych słowach głębokie zaniepokojenie katastrofalnymi i prawdopodobnie nieodwracalnymi skutkami nieustannego bombardowania przez Izrael okupowanej Strefy Gazy. Rozlew krwi i cierpienie osiągnęły bezprecedensową intensywność i skalę” – dodała.

„Aktywowany potwór”

Krytycy są jednak sceptyczni, czy powołanie się na artykuł 99 na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa przyniesie rezultaty.

„Stany Zjednoczone zawetują każdą uchwałę wzywającą do zawieszenia broni, niezależnie od tego, jak starannie została sformułowana” – powiedział Al Jazeerze Ian Wilson, wykładowca nauk politycznych i studiów nad bezpieczeństwem na Uniwersytecie Murdoch w Perth w Australii.

READ  Władimir Putin: Mamy broń, której nie mają inne kraje

„Stany Zjednoczone zawetowały 46 rezolucji, w tym te potępiające nielegalną aneksję Wzgórz Golan przez Izrael. Całkowicie gardzą porządkiem opartym na zasadach, za którym rzekomo opowiadają się. USA zawsze wetuje wszystko, co ma na celu ograniczenie Izraela”.

Ahmed Bedier, przewodniczący grupy społeczeństwa obywatelskiego United Voices for America, powiedział, że Stany Zjednoczone postawiły się „w trudnej sytuacji”, zachęcając twardogłowego premiera Izraela.

„Administracja Bidena udzieliła rządowi Netanjahu pełnego wsparcia na początku jego działań, a teraz próbują je powstrzymać” – powiedział. „W pewnym sensie aktywowali potwora i nie mogą go wycofać”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *