Connect with us

Gospodarka

USA i Niemcy osiągają porozumienie w sprawie kontrowersyjnego rosyjskiego gazociągu | Wiadomości gospodarcze i biznesowe

Published

on

Waszyngton i Berlin zobowiązały się do nałożenia sankcji na Rosję i niemieckie firmy, jeśli Moskwa użyje rurociągu jako broni politycznej, powiedziała Kongresowi podsekretarz stanu ds. politycznych Victoria Nuland.

USA i Niemcy osiągnęły porozumienie, które pozwoli na dokończenie budowy kontrowersyjnego rosyjskiego gazociągu do Europy bez nakładania dalszych sankcji ze strony USA, powiedział w środę wysoki rangą urzędnik USA.

Podsekretarz stanu ds. politycznych Victoria Nuland powiedziała Kongresowi, że oba rządy wkrótce ogłoszą szczegóły paktu mającego na celu rozwianie obaw USA oraz Europy Wschodniej i Środkowej o wpływ projektu Nord Stream 2.

Jednak w Kongresie, a także na Ukrainie iw Polsce istnieje silny, ponadpartyjny sprzeciw wobec rurociągu, obawiający się, że Nord Stream 2 podważy bezpieczeństwo energetyczne Europy. Podobnie jak wcześniejsza administracja Trumpa, administracja Bidena jest przeciwna rurociągowi, ale upiera się, że sankcje go nie powstrzymają.

Nuland, amerykański dyplomata trzeciego stopnia, powiedział Senackiej Komisji Spraw Zagranicznych, że USA i Niemcy wydadzą wspólne oświadczenie w sprawie rurociągu później w środę. Waszyngton i Berlin zobowiązały się do nałożenia sankcji na Rosję i niemieckie firmy, gdyby Moskwa wykorzystała rurociąg jako broń polityczną.

Nuland nie ujawnił żadnych informacji, chociaż doradcy Kongresu poinformowali o zarysie umowy we wtorek, że pozwoli ona na ukończenie gazociągu Nord Stream 2 bez nowych sankcji ze strony Niemiec i Rosji. W zamian USA i Niemcy pójdą na pewne ustępstwa wobec Ukrainy i Polski.

Nuland kategorycznie zaprzeczył doniesieniom, jakoby Ukraina została ostrzeżona, aby nie narzekała publicznie na transakcję, zauważając, że doradca MSZ Derek Chollet odwiedził w tym tygodniu zarówno Kijów, jak i Warszawę, aby zapytać o transakcję. Również w środę Biały Dom ogłosił, że 31 sierpnia prezydent Joe Biden powita w Białym Domu prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

„Wizyta będzie oznaczać niezachwiane poparcie USA dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w obliczu ciągłej rosyjskiej agresji w Donbasie i na Krymie, naszą ścisłą współpracę w zakresie bezpieczeństwa energetycznego oraz nasze poparcie dla wysiłków prezydenta Zełenskiego na rzecz zwalczania korupcji i Potwierdzenia realizacji „Program oparty na naszych wspólnych wartościach demokratycznych” – powiedział Biały Dom w oświadczeniu.

READ  Orlen przejmuje Polską Press. Soboń: czysty biznes

Projekt Nord Stream 2 stanowił poważny dylemat polityki zagranicznej dla rządu Bidena. Urzędnicy amerykańscy z obu stron od dawna obawiali się, że dałoby to Rosji zbyt dużą władzę nad europejskimi dostawami gazu, potencjalnie zakazując przeciwników Rosji, Ukrainy i Polski. Ale rurociąg jest prawie gotowy, a USA są zdeterminowane, aby odbudować więzi z Niemcami, które zostały zniszczone podczas kadencji byłego prezydenta USA Donalda Trumpa.

Kontakty Bidena z Ukrainą to także delikatna kwestia polityczna. Próba wywarcia przez Trumpa nacisku na Zełenskiego, aby wykopał ziemię na Bidena i jego syna, zakończyła się pierwszym impeachmentem Trumpa. Został później uniewinniony przez Senat.

Nord Stream 2 był od jakiegoś czasu przedmiotem intensywnej debaty między amerykańskimi i niemieckimi urzędnikami i był kluczowym punktem programu spotkania Bidena z kanclerz Angelą Merkel w zeszłym tygodniu. Merkel popiera rurociąg, a Biden zasugerował, że ukaranie Niemiec za to wsparcie byłoby sprzeczne z szerszymi interesami USA.

Ale podobnie jak wcześniejsza administracja Trumpa, administracja Bidena postrzega projekt Nord Stream 2 jako zagrożenie dla europejskiego bezpieczeństwa energetycznego i nałożyła sankcje na niektóre osoby zaangażowane w jego budowę.

Nuland powiedział, że USA nadal sprzeciwiają się rurociągowi, ale Biden zrzekł się sankcji wobec niemieckiej firmy, która zbudowała rurociąg i jej funkcjonariuszy, ponieważ kary byłyby odwrotne do zamierzonych.

Ty i inni broniliście zwolnień, twierdząc, że mogą one zostać zniesione w dowolnym momencie i że to zagrożenie faktycznie daje Stanom Zjednoczonym większą siłę nacisku. Argument ten został wyśmiany przez przeciwników rurociągu.

Polska, Ukraina i inne kraje Europy Środkowo-Wschodniej ominięte przez gazociąg obawiają się, że Rosja wykorzysta dostawy gazu jako broń polityczną. Z tym stanowiskiem zgadzają się ustawodawcy po obu stronach korytarza w Kongresie i niektórzy członkowie administracji.

Według doradców Kongresu, zgodnie z warunkami oczekiwanej umowy między USA a Niemcami, Ukraina zostałaby ponownie rozpatrzona w postaci sankcji USA w wysokości 50 mln, gdyby Rosja miała użyć gazu jako broni politycznej.

READ  Niedobór siły roboczej w Wielkiej Brytanii wysunął się na pierwszy plan, gdy Covid zaczyna się rozpadać

W oparciu o Polskę Niemcy zgodzą się również na tzw. „Inicjatywę Trójmorza”, program finansowany przez USA i Unię Europejską, którego celem jest promocja inwestycji, rozwój infrastruktury i bezpieczeństwo energetyczne w krajach nadbałtyckich. Według adiutantów Morza Czarne i Adriatyku.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *