Connect with us

Nauka

ULA odwołuje start trzyrdzeniowej rakiety Delta 4-Heavy, spróbuje ponownie w sobotę – Spaceflight Now

Published

on

UWAGA OD REDAKCJI: Zaktualizowano 27 sierpnia o godzinie 11:00 czasu polskiego (15:00 czasu polskiego), potwierdzając opóźnienie SAOCOM 1B. Zaktualizowano o 14:45 EDT (1845 GMT) 27 sierpnia z opóźnieniem do soboty.

Rakieta United Launch Alliance Delta 4-Heavy została ujawniona późną środą wraz z usunięciem ruchomej suwnicy na wysepce 37B na stacji Cape Canaveral Air Force. Kredyt: United Launch Alliance

W czwartek United Launch Alliance opóźnił wystrzelenie trzyrdzeniowej rakiety Delta 4-Heavy – największej wyrzutni we flocie firmy – do soboty, aby dać inżynierom więcej czasu na rozwiązanie problemu z naziemnym systemem sterowania pneumatycznego.

Firma startowa planowała wystrzelić rakietę Delta 4-Heavy w przestrzeń kosmiczną o godzinie 2:12 rano czasu środkowoeuropejskiego (0612 GMT) z przylądka Canaveral z tajnym ładunkiem dla National Reconnaissance Office, agencji szpiegowskiej rządu USA.

Ale zespół startowy ULA wstrzymał odliczanie, aby dać technikom czas na rozwiązanie problemu z podgrzewaczem stożka nosa. Aby rozwiązać ten problem, załogi naziemne wymieniły dwa przepalone bezpieczniki związane z grzejnikiem.

Jednak inżynierowie badający osobny problem z „krytycznym naziemnym systemem sterowania pneumatycznym” nie byli w stanie rozwiązać problemu na czas, aby wznowić odliczanie Delta 4, napełnić rakietę i wystartować przed zamknięciem czwartkowego mniej więcej czterogodzinnego okna startowego.

ULA powiedział, że zespół potrzebuje dodatkowego czasu na ocenę i rozwiązanie problemu z systemem pneumatycznym. Po początkowym rozważeniu próby startu w piątek, ULA powiedział później w czwartek, że misja zostanie opóźniona do soboty.

Istnieje 80 procent szans na dobrą pogodę na wystrzelenie rakiety Delta 4-Heavy w sobotę o godzinie 2:04 czasu wschodniego (0604 GMT), według 45 Dywizjonu Pogodowego Sił Kosmicznych USA na przylądku Canaveral.

„Potrzebny jest dodatkowy czas, aby zespół mógł zweryfikować odpowiednią ścieżkę naprzód z naziemnym systemem sterowania pneumatycznego” – powiedział ULA w oświadczeniu.

Napędzana przez trzy silniki główne zasilane wodorem i kriogeniczny górny stopień o długiej żywotności, rakieta Delta 4-Heavy ma wynieść ściśle tajnego satelitę szpiegowskiego NRO na geosynchroniczną orbitę obejmującą równik ponad 22000 mil (prawie 36000 kilometrów) nad Ziemia.

READ  Ares kupuje polski magazyn

Uważa się, że satelita, który ma wystartować z górnego stopnia Delta 4 kilka godzin po starcie, będzie kolejnym z serii stacji nasłuchowych „Advanced Orion” lub „Mentor”, zaprojektowanych do przechwytywania rozmów telefonicznych, transmisji danych i innego ruchu komunikacyjnego z Przeciwnicy z USA.

Zgodnie ze swoją standardową praktyką minimalnego ujawniania informacji, NRO nie ujawnił szczegółów dotyczących projektu lub przeznaczenia satelity, poza potwierdzeniem jego ogólnej misji wywiadowczej.

Przeczytaj nasze zapowiedź misji dodatkowe informacje na temat startu i jego niejawnego ładunku.

Planowany start rakiety SpaceX Falcon 9 z sąsiedniego lądowiska na przylądku Canaveral został również opóźniony od piątku wieczorem do niedzieli o 19:19 czasu wschodniego (2319 GMT), zgodnie z zasięgiem i źródłami branżowymi. Start Delta 4-Heavy z ładunkiem bezpieczeństwa narodowego USA ma pierwszeństwo na poligonie wojskowym w Cape Canaveral.

Nowa prognoza pogody opublikowana w czwartek dla startu Falcona 9 z SAOCOM 1B pokazała 40 procent szans na sprzyjające warunki spodziewane w niedzielę.

Rakieta Falcon 9 oczekuje na wystrzelenie z wyrzutni 40 z argentyńskim satelitą radarowym SAOCOM 1B, bliźniaczym platformy do obserwacji Ziemi w każdych warunkach pogodowych, wystrzelonej w 2018 roku podczas misji Falcon 9 z bazy sił powietrznych Vandenberg w Kalifornii.

Misja SAOCOM 1B będzie pierwszą rakietą wystrzeloną z przylądka Canaveral od 1969 roku, która poleci po kursie południowym, aby umieścić swój ładunek na wysoko nachylonej orbicie much w pobliżu biegunów Ziemi podczas każdej podróży dookoła planety. Niezwykła trajektoria będzie wymagać, aby rakieta Falcon 9 przeleciała najpierw na południowy wschód od przylądka Canaveral nad Oceanem Atlantyckim, a następnie skręciła z powrotem na zachód, skręcając w prawo, aby ominąć wybrzeże południowej Florydy.

Zwany manewrem „dogleg”, prawy skręt zapewni, że punkt uderzenia rakiety nigdy nie przekroczy Florydy w przypadku awarii w locie, która spowoduje upadek pojazdu z powrotem na Ziemię. Następnie wyrzutnia przeleci nad Cieśniną Florydzką i Kubą, a następnie umieści satelitę radarowego SAOCOM 1B na orbicie.

READ  Globalna liczba przypadków Covid-19 sięga 141,1 miliona

Wspomagacz pierwszego stopnia Falcona 9 powróci do lądowania na przylądku Canaveral po zakończeniu prawie dwuipółminutowego strzelania. Będzie to pierwsze lądowanie wzmacniacza Falcon 9 na przylądku Canaveral od marca, po serii misji, podczas których pierwszy stopień Falcona 9 wielokrotnego użytku wylądował na jednym z oceanicznych dronów SpaceX.

Urzędnicy zajmujący się bezpieczeństwem na strzelnicy zaczęli badać południową trajektorię startu po pożarze w bazie sił powietrznych Vandenberg – skąd prawie wszystkie amerykańskie starty na orbitę polarną – zagrożone startem i obiektami przetwarzania ładunku w 2016 roku. pozwalają firmie na redukcję zatrudnienia w Vandenberg w okresie kilku startów tam, Gwynne Shotwell, prezes i dyrektor operacyjny SpaceX, powiedziała reporterom w grudniu zeszłego roku.

SAOCOM 1B był wcześniej zaplanowany na marzec, ale argentyńscy urzędnicy odwołali misję z powodu obaw związanych z pandemią koronawirusa. Inżynierowie umieścili SAOCOM 1B w magazynie w Cape Canaveral do początku lipca, kiedy inżynierowie wrócili na Florydę z Argentyny, aby zakończyć przygotowywanie statku kosmicznego do startu.

Według członków zespołu SAOCOM 1B wypuszczenie SAOCOM 1B zostało ponownie opóźnione z końcem lipca, ponieważ zasięg nie był dostępny do startu. Źródła podały, że opóźnienie było spowodowane bezpieczeństwem zasięgu i obawami dotyczącymi przelotu z ładunkiem bezpieczeństwa narodowego o wysokim priorytecie, zamontowanym na szczycie rakiety ULA Delta 4-Heavy na wysepce 37B, kilka mil na południe od podkładki 40.

Południowa trajektoria wymagana dla misji SAOCOM 1B spowoduje, że rakieta Falcon 9 znajdzie się bliżej platformy Delta 4 niż w przypadku typowego startu na wschód.

SpaceX ma kolejną premierę w najbliższych dniach.

Rakieta Falcon 9 jest przygotowywana do startu z wyrzutni 39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego, kilka mil na północ od wyrzutni 40 i obiektu startowego Delta 4 na wyrzutni 37B. Falcon 9 przeniesie na orbitę następną partię około 60 szerokopasmowych satelitów Starlink SpaceX.

READ  Spacewalkers kończą przygotowywanie panelu słonecznego do zwiększenia energii stacji, Energy News, ET EnergyWorld

Przed opóźnieniem startu Delta 4-Heavy i poślizgiem podczas startu SAOCOM 1B do niedzieli misja Falcon 9 / Starlink została zaplanowana na niedzielę o godzinie 10:08 czasu wschodniego (1408 GMT). Misja Falcon 9 / Starlink najprawdopodobniej zostanie przesunięta z powodu opóźnień poprzednich startów, ale potwierdzenie nowej daty startu celu nie było dostępne w czwartek rano.

Bryg. Gen. Doug Schiess, dowódca 45. Skrzydła Kosmicznego, które nadzoruje strzelnicę na przylądku Canaveral, powiedział we wtorek, że napięty harmonogram startów może oznaczać „historyczny tydzień” w porcie kosmicznym na Florydzie.

Ostatni raz trzy rakiety wystartowały z przylądka Canaveral w tym samym tygodniu w sierpniu 2001 r., Kiedy rakieta Titan 4, wyrzutnia Delta 2 i prom kosmiczny NASA wystartowały z różnych podkładek w okresie krótszym niż pięć dni.

Wyślij e-maila do autora.

Śledź Stephena Clarka na Twitterze: @ StephenClark1.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *