Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Ukraińcy wyjeżdżają z Polski do Niemiec, a Europa woła o pracowników

Published

on

Ukraińcy wyjeżdżają z Polski do Niemiec, a Europa woła o pracowników

Decyzje ukraińskich uchodźców dotyczące miejsca zamieszkania wpływają na rynki pracy na całym kontynencie, ponieważ kraje europejskie desperacko poszukują pracowników i borykają się ze spadkiem liczby ludności z powodu niskiego wskaźnika urodzeń.

Z nowego raportu wynika, że ​​Polska doświadcza exodusu ukraińskich uchodźców z siły roboczej, udających się do Niemiec w poszukiwaniu wyższych zarobków i świadczeń rządowych.

REKLAMA

Uchodźcy nie są imigrantami ekonomicznymi, ale w miarę trwania rosyjskiej wojny na Ukrainie coraz częściej podejmują pracę.

Miejsce zamieszkania ma wpływ na europejskie rynki pracy, ponieważ wiele krajów desperacko poszukuje pracowników i stoi w obliczu spadku liczby ludności z powodu niskiego wskaźnika urodzeń.

Polska nie jest już ich pierwszym wyborem – powiedziała Michalina Sielewicz, dyrektor ds. rozwoju gospodarczego w EWL, agencji zatrudnienia, która przeprowadziła badanie wspólnie z Centrum Studiów Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

„Powinniśmy się martwić” – powiedziała.

Dlaczego Ukraińcy wyjeżdżają z Polski do Niemiec?

Opublikowane we wtorek badanie miało na celu zrozumienie, dlaczego liczba ukraińskich uchodźców w Polsce – dla wielu z nich był to pierwszy przystanek po inwazji Ukrainy na Rosję 24 lutego 2022 r. – spadła i dlaczego wzrosła ich liczba w Niemczech.

W pierwszych miesiącach wojny Polska przyjęła więcej ukraińskich uchodźców niż jakikolwiek inny kraj.

To się zmieniło. Według unijnych statystyk na koniec czerwca w Niemczech zarejestrowanych było 1,1 mln obywateli Ukrainy, a w Polsce 975 tys. Oznacza to spadek o ponad 350 tys. w Polsce od sierpnia 2022 r., podczas gdy w Niemczech liczba ta wzrosła o ponad 410 tys.

Z 350 000, które opuściły Polskę, 150 000 wyjechało do Niemiec, jak wynika z raportu „Z Polski do Niemiec. Nowe trendy w migracji uchodźców z Ukrainy.”

Badanie wykazało, że rozwijająca się sieć Ukraińców w Niemczech jest czynnikiem wpływającym na zmianę migracji, ponieważ osoby już tam osiadłe ułatwiają przeprowadzkę przyjaciołom i znajomym. Ankietowani w badaniu Ukraińcy podali także inne powody wyboru Niemiec, m.in. wyższe płace, wyższe świadczenia socjalne dla uchodźców i lepszą opiekę medyczną.

READ  Szwedzka firma złożyła w Polsce trzy wnioski dotyczące morskiej energetyki wiatrowej

W badaniu wskazano także, że kursy języka niemieckiego organizowane przez rząd dla uchodźców były ważnym czynnikiem pomagającym Ukraińcom w integracji ze społeczeństwem i odnalezieniu się w świecie pracy. Z kolei polski rząd nie oferuje uchodźcom bezpłatnych lekcji języka.

W badaniu wzięło udział 400 ukraińskich uchodźców, którzy najpierw uciekli do Polski, a następnie przenieśli się do Niemiec.

REKLAMA

Jan Malicki, dyrektor Centrum Studiów Europy Wschodniej, stwierdził, że 400 osób to wystarczająco duża grupa, aby wyciągać wnioski. Ostrzegł jednak, że obecnie największą niepewnością jest to, ile osób będzie chciało wracać na Ukrainę po wojnie. Będzie to zależeć od rozmiaru zniszczeń i warunków, jakie może im zaoferować państwo ukraińskie.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *