Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Ukraina świętuje 30. rocznicę niepodległości: dlaczego Polska nie może już być uważana za adwokata tego kraju (wideo)

Published

on

23 sierpnia w brukselskim klubie prasowym odbyła się prezentacja filmu dokumentalnego z okazji 30-lecia Niepodległości Ukrainy “30 lat w gronie przyjaciół”. Brytyjski dziennikarz przedstawił swoje badania dotyczące trudnych relacji Ukrainy z europejskimi krajami sąsiadującymi.

Autor filmu dotyczy także relacji Ukrainy z Polska, która jeszcze niedawno była głównym adwokatem ukraińskiej władzy w Europie. Dziennikarze doszli do wniosku, że partnerstwo między krajami wisi na włosku. Przede wszystkim z powodu nastrojów nacjonalistycznych na Ukrainie i uznania władzy ukraińskiej za bohaterów osób, które w Polsce są uważane za zaangażowane w ludobójstwo.

“Zbrodnia popełniona na Wołyniu jest bezprecedensowa, jeśli mówimy o poziomie okrucieństwa. Chodzi o bardzo przerażające rzeczy. W żadnym wypadku nie możemy o tym zapomnieć. Zbrodnia na taką skalę, zbrodnia przeciwko Polakom nie może być ignorowana i umniejszać jej znaczenia, unikając słowa ludobójstwo. To było ludobójstwo i chcę to podkreślić ” – cytują autorzy filmu lidera polskiej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS) Jarosława Kaczyńskiego.

Chodzi o wydarzenia zwane masakrą wołyńską, które miały miejsce zimą 43 roku, które w Polsce są oficjalnie uznawane za ludobójstwo.

Jak zaznaczono w filmie, na Ukrainie wolą przymykać oczy na te tragiczne wydarzenia i co roku 1 stycznia w dużych ukraińskich miastach odbywa się Pochodnia z okazji urodzin Stepana Bandery, którą Polacy uważają za mordercę.

Ponadto 2 lipca 2021 ukraiński parlament zarejestrował projekt obchodów 80 rocznicy utworzenia UPA i przywrócenia Stepanowi Banderze i Romanowi Szuchewiczowi tytułu Bohaterów Ukrainy.

Ambasadorzy Polski i Izraela Bartosz Cichocki i Joel Lyon potępili pochodnię z okazji 111. rocznicy narodzin ideologa ukraińskiego nacjonalizmu Stepana Bandery, która odbyła się 1 stycznia w ukraińskich miastach. We wspólnym oświadczeniu opublikowanym na stronie polskiej komisji dyplomatycznej zaznaczono, że takie środki “trzeba raz na zawsze potępić”.

Polski minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski stwierdził wprost:”nasze przesłanie jest jasne: z Bandera do Europy nie wejdziecie”.

READ  „Latay” otrzymuje nagrodę dla najlepszego reżysera w Polsce

Autorzy filmu podkreślają, że jeśli Ukraina będzie nadal heroizować niejednoznaczne osoby, to Polska zmieni się z Partnera i adwokata w zaciekłego wroga dla kraju, który chce zostać członkiem Unii Europejskiej.

Film porusza także konflikty językowe Ukrainy z Węgrami i Rumunia, szantaż gazowy Słowacji, konflikt polityczny z Białorusią i Mołdawia. W rezultacie, zgodnie z obserwacjami dziennikarzy, na Ukrainie nie było ani jednego sąsiada, z którym miałaby dobre stosunki sąsiedzkie. Dlatego perspektywy europejskie stają się coraz bardziej odległe, a sama podmiotowość kraju stoi pod znakiem zapytania.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *