Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska planuje ogrodzenie granicy białoruskiej i oferuje pomoc migrantom

Published

on

WARSZAWA, Polska (AP) – Polska planuje zbudować ogrodzenie wzdłuż swojej granicy z Białorusią i rozmieścić tam więcej żołnierzy, aby powstrzymać migrantów próbujących dostać się do kraju Unii Europejskiej.

W poniedziałek rząd zaproponował również wysłanie pomocy humanitarnej do grupy migrantów, która utknęła na granicy od ponad dwóch tygodni.

Polska i trzy państwa bałtyckie – Łotwa, Litwa i Estonia – oskarżają prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenkę o wysyłanie migrantów przez swoje granice, które są również częścią wschodniej granicy UE, w tzw. „wojnie hybrydowej”. Migranci pochodzą głównie z Afganistanu i Iraku.

Wszystkie cztery państwa UE uważają, że wzrost liczby imigrantów jest zemstą Mińska za sankcje UE przeciwko autokratycznemu reżimowi na Białorusi.

„Wykorzystywanie imigrantów do destabilizacji sąsiednich krajów jest wyraźnym naruszeniem prawa międzynarodowego i jest uważane za hybrydowy atak przeciwko… Łotwie, Litwie, Polsce, a tym samym przeciwko całej Unii Europejskiej” – napisano we wspólnym oświadczeniu w poniedziałek.

Shabia Mantoo, rzecznik Agencji Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców, powiedział z Genewy, że organizacja uważnie monitoruje sytuację.

„Jesteśmy bardzo zaniepokojeni rozwojem sytuacji na granicach, które powodują, że ludzie są unieruchomieni przez wiele dni” – powiedział Mantoo.

Polski rząd ogłosił w zeszłym tygodniu, że do tej pory w sierpniu 2100 migrantów próbowało nielegalnie wjechać do Polski z Białorusi. Prawie 800 z nich dostało się i zostało umieszczonych w ośrodkach państwowych.

W odpowiedzi na przybycie migrantów Polska poinformowała, że ​​na granicy z Białorusią stacjonowała ponad 900 żołnierzy i wzmocniła granicę 150 kilometrami drutu kolczastego. Minister obrony Mariusz Błaszczak poinformował w poniedziałek, że zostanie rozmieszczonych więcej żołnierzy, a na granicy zostanie postawione ogrodzenie o wysokości 2,5 metra.

Błaszczak powiedział, że nowe ogrodzenie graniczne będzie wzorowane na tym, które Węgry wzniosły przed laty przeciwko migrantom na granicy z Serbią i które jest wzmocnione zwojami drutu kolczastego.

READ  Polska nacjonalizuje kopalnie w miarę jak presja klimatyczna nabiera tempa

„Mamy do czynienia z atakiem na Polskę. To próba wywołania kryzysu migracyjnego – powiedział na konferencji prasowej na granicy.

„Nie dopuścimy do stworzenia szlaku transferu migrantów przez Polskę do Unii Europejskiej”.

Tymczasem napięcia polityczne w Polsce narastają przez 30 migrantów, którzy utknęli na granicy z Białorusią. Grupa zajmująca się prawami uchodźców twierdzi, że w jej skład wchodzą ludzie z Afganistanu i niektórzy potrzebujący pomocy medycznej. Polska nalega na przebywanie na terytorium Białorusi, ale wciąż jest krytykowana za to, że nie pozwala migrantom ubiegać się o azyl.

W poniedziałek polskie MSZ poinformowało, że wręczyło Białorusi notę ​​dyplomatyczną oferującą dostarczenie grupie żywności i lekarstw, a także namiotów, łóżek, śpiworów, koców i piżam.

Łukaszenko, który osiągnął porozumienie z UE w sprawie ograniczenia nielegalnej migracji w odpowiedzi na zachodnie sankcje, zaatakował w poniedziałek polskie władze za rzekome użycie siły w celu wypchnięcia migrantów z powrotem na Białoruś.

„Złapałeś 50 osób w drodze do Niemiec… i strzałami lotniczymi zepchnęłeś ich do granicy z Białorusią” – twierdził Łukaszenka.

W Warszawie około dwudziestu demonstrantów przykuło łańcuchy do ogrodzenia przed siedzibą straży granicznej i założyło drut kolczasty przy bramach, aby zaprotestować przeciwko zachowaniu polskich władz wzdłuż granicy.

Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński powiedział, że sytuacja graniczna testuje, jak kraj zareaguje na ostrzejszą wojnę hybrydową.

„Z wypowiedzi i zachowań znacznej części polskich polityków, dziennikarzy i działaczy organizacji pozarządowych wynika, że ​​scenariusz, w którym obcy kraj dokonujący takiego ataku na Polskę jest wspierany przez sojuszników w naszym kraju, jest bardzo realny” – powiedział Jabłoński na Twitterze.

Powiedział, że władze powinny wykorzystać tę sytuację, aby „lepiej przygotować się na podobne groźne działania w przyszłości”.

Litwa doświadczyła podobnych napięć spowodowanych zalewem migrantów na jej granicy.

„Łukaszenko nie tylko używa migrantów jako hybrydowej broni do zemsty na Zachodzie, ale także próbuje sprowokować podział i wewnętrzny kryzys polityczny w Polsce i na Litwie” – powiedział niezależny białoruski politolog Walery Karbalewicz. „Łukaszenko prowadzi niebezpieczną grę i próbuje sprawdzić granice cierpliwości Zachodu”.

READ  Nord Stream 2: Polska karze Gazpromowi miliardy dolarów | Aktualności | DW

___

Współtwórcami tego raportu są Jamey Keaten z Genewy i Yuras Karmanau z Kijowa na Ukrainie.

___

Śledź wszystkie historie AP o Białorusi na https://apnews.com/hub/Belarus.

___

Śledź wszystkie historie globalnej migracji AP na https://apnews.com/hub/migration.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *