Connect with us

Gospodarka

Ukraina mogłaby dołączyć do projektów infrastrukturalnych UE

Published

on

Ukraina mogłaby przyłączyć się do inicjatyw wschodnioeuropejskich państw członkowskich Unii Europejskiej, zwłaszcza w zakresie infrastruktury.

„Moglibyśmy rozwijać relacje infrastrukturalne z Ukrainą. Mam na myśli kraje UE, takie jak Polska, Słowacja, Węgry. A Ukraina by na tym skorzystała” – powiedział były polski minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz podczas internetowej dyskusji Forum Bezpieczeństwa w Kijowie poświęconej tematowi Europa. Dzień na Ukrainie – relacjonuje korespondent Ukrinform.

Dodał, że Ukraina i kraje UE mogłyby ściślej współpracować w zakresie bezpieczeństwa energetycznego.

„Polska chce być niezależna od Rosji, jeśli chodzi o import gazu. Dlatego dołączyliśmy do trasy Morza Północnego, Baltic Sea Tube, mamy terminal LNG i podpisaliśmy umowę z USA na dostawy skroplonego gazu ziemnego. – powiedział były minister.

Innym ważnym formatem dla Ukrainy jest tzw. Trójkąt Lubelski, który został stworzony przez Polskę, Litwę i Ukrainę.

„To mniejszy, ale też bardzo przydatny format dla Ukrainy do prowadzenia konsultacji w zakresie bezpieczeństwa, współpracy gospodarczej i rozwiązywania niektórych problemów historycznych” – zaznaczył Czaputowicz.

Podkreślił, że Ukraina nie może w pełni uczestniczyć w niektórych stowarzyszeniach, ponieważ są one ograniczone do państw członkowskich UE, ale mogą otrzymać status obserwatora.

– Jednym z obserwatorów są Stany Zjednoczone, drugim Niemcy. Ukraina dobrze pasowałaby do takiego formatu – podsumował Czaputowicz.

olej

READ  Ukraiński rząd rekrutuje brytyjskiego giganta reklamowego WPP do kampanii na rzecz odbudowy gospodarki
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *