Connect with us

Nauka

Synagoga Drzewo Życia, miejsce śmiertelnej strzelaniny, wizja transformacji – NBC10 Filadelfia

Published

on

Kiedy pracował nad planem zagospodarowania terenu World Trade Center po 11 września w Nowym Jorku, architekt Daniel Libeskind stanął przed dylematem podobnym do tego, przed którym stanie teraz, pomagając ożywić kolejny cel przemocy terrorystów, Drzewo Synagoga Życia na Wiewiórczym Wzgórzu.

Pytanie brzmi, jak „zapamiętać straszne wydarzenie, o którym nikt nie powinien zapomnieć, ale jednocześnie stworzyć piękne i inspirujące przestrzenie, w których ludzie będą chcieli mieszkać i pracować” – napisał Libeskind z projektu World Trade Center.

„Jeśli zrobisz to zbyt brutalnie lub zbyt smutno, nikt nie będzie chciał tam być; jeśli wyczyścisz tabliczkę i postępujesz tak, jakby nic się nie stało, po prostu zakopujesz ból i zapobiegniesz gojeniu ”, napisał w swojej książce„ Edge of Order ”.

Urzędnicy kongregacji Tree of Life / Or L’Simcha ogłosili niedawno wybór pana Libeskinda, mieszkańca Nowego Jorku, na głównego architekta odbudowy jego synagogi, która jest zamknięta od 27 października 2018 r.

Tego szabatowego poranka snajper zabił 11 członków Drzewa Życia i dwa inne zgromadzenia, które się tam spotkały, Dor Hadash i New Light. W ataku rannych zostało również dwóch innych wiernych i czterech policjantów. Podejrzany, który według urzędników wyraził nienawiść do Żydów w Internecie i na miejscu, oczekuje na proces pod zarzutem kary śmierci.

Komisja selekcyjna Tree of Life przeanalizowała propozycje kilkunastu firm architektonicznych, przeprowadziła wywiady z finalistami i była przekonana, że ​​pan Libeskind posiada umiejętności zawodowe do prowadzenia renowacji witryny, a także osobiste doświadczenie, aby zrozumieć znaczenie projektu, ponieważ syn ocalałych z Holokaustu, którzy przyjechali tu z rodzicami po walce z antysemityzmem z czasów komunistycznych w Polsce.

„Dostał to” – powiedział rabin Jeffrey Myers, który spędził większość swojego życia w obszarze metropolitalnym Nowego Jorku i widział transformację World Trade Center po 11 września zgodnie z planem generalnym Libeskinda. Rabin Myers postrzega ten projekt jako obejmujący wiele historii osób dotkniętych atakiem z 11 września, tworząc miejsce, które jest zarówno miejscem pamięci, jak i miejscem codziennego życia i pracy.

READ  Ratowanie ostatnich cichych miejsc na świecie

„Mamy całkowitą pewność, że on będzie w stanie zrobić to samo tutaj” – powiedział rabin Myers, ocalały z ataku w 2018 roku.

Wstępne plany Tree of Life zakładają zachowanie dużego głównego sanktuarium, które było puste w dniu ataku.

Pozostałe części kompleksu, w tym kaplica i inne miejsca, w których doszło do zbrodni, są przeznaczone do rozbiórki, chociaż zachowały się zabytkowe witraże kaplicy i sanktuarium.

Odbudowany kampus posłuży również jako nowy dom dla Pittsburgh Holocaust Center, obecnie zlokalizowanego w Greenfield. Zbór planuje ogólnie organizować programy z grupami wspólnotowymi.

Pan Libeskind został wybrany na głównego planistę odbudowy World Trade Center po 11 września. Jego plan, zwany „Fundamentami pamięci”, uległ znaczącym zmianom przy zaangażowaniu architektów, polityków, deweloperów i innych.

Ale wynik końcowy obejmował podstawowe zasady.

Obejmowały one zarezerwowanie śladu pierwotnych bliźniaczych wież na pomnik, podczas budowy wieży, której wieża osiąga symboliczną wysokość 1776 stóp. Wieża jest otoczona innymi budynkami, zapewniając wystarczająco dużo otwartej przestrzeni, aby światło słoneczne rozchodziło się po krajobrazie w środku poranka każdego 11 września.

Część pamiątkowa prowadzi odwiedzających do fundamentów miejsca, symbolizując „wielkie fundamenty”, z których Nowy Jork wznosi się na szczyty swojego horyzontu, powiedział Libeskind.

Drzewo życia – gdzie data 27/10 ma takie samo znaczenie, jak 9/11 jest narodowa – ma swój własny zestaw potrzeb związanych z lokalizacją. Obejmuje to oddanie hołdu tym, którzy zginęli w najbardziej śmiercionośnym ataku antysemickim w kraju, jednocześnie pozwalając, aby miejsce to było przestrzenią dla żydowskiego kultu i świętowania, dla edukacji o przeszłej i obecnej nietolerancji oraz dla budowania społeczności, a wszystko to wbrew celom terrorystów.

„Bez względu na przemianę, która ma miejsce, łatwo powiedzieć, że jest to strona internetowa 27/10 i to wszystko” – powiedział rabin Myers. „Dla mnie to nie jest to, czym się wkrótce staniemy. Jesteśmy gotowi przekształcić to miejsce masakry w coś niesamowitego, przyjaznego wszystkim ludziom, z tak wieloma różnymi elementami: uwielbieniem, studiami, refleksją, kreatywnością. Dla mnie jedyną przeszkodą jest Twoja wyobraźnia. “

READ  NASA Osiris-Rex ma wylądować na asteroidzie Bennu Wtorek: Jak oglądać na żywo

Dodał: „Chcę, żeby to było coś więcej niż tylko ludzie, którzy przychodzą i przeżywają ten moment ‘Wow’ ze względu na architekturę. Chcę, żeby nadszedł moment „Wow”: „Zobacz, jak zamienili miejsce masakry w tę latarnię nadziei”. ”

Kongregacja Tree of Life rozpoczęła nabożeństwo w kongregacji Rodef Shalom w pobliżu Shadyside po ataku. Od początku pandemii zbór w dużej mierze oddaje cześć Bogu w internecie, chociaż ma nadzieję, że wkrótce wznowi osobiste oddawanie czci Bogu. Dor Hadash i New Light, również oddający cześć Bogu w pobliskich synagogach, postanowili pozostać w swoich obecnych miejscach.

„Rodef Shalom był wspaniałym gospodarzem i nadal nim jest, ale nie możemy się doczekać powrotu do naszego domu” – powiedział rabin Myers. Zgromadzenie od pokoleń mieszka na rogu Shady and Wilkins Avenue.

„Łatwo byłoby powiedzieć, że zło wypędziło nas z naszego domu i nie mogliśmy wrócić” – powiedział. „Jesteśmy gotowi do powrotu”.

Pan Libeskind, który będzie współpracował z grupą architektoniczną Rothschild Doyno Collaborative z Pittsburgha, odwiedzi to miejsce jeszcze w tym miesiącu, aby rozpocząć proces projektowania. Urzędnicy Tree of Life powiedzieli, że zostali przekonani do rozwiązania problemów architektonicznych:

„Wyzwaniem w Pittsburghu jest stworzenie potężnej i zapadającej w pamięć przestrzeni, która dotyczy najgorszego antysemickiego ataku w historii Stanów Zjednoczonych” – napisał do kongregacji, szukając czołowego architekta.

„Kiedy moi rodzice, ocaleni z Holokaustu, i ja przyjechaliśmy jako imigranci do Ameryki, jako Żydzi w tym kraju poczuliśmy atmosferę wolności” – napisał Libeskind. „To, co wydarzyło się w Pittsburghu, sprawiło, że zastanowiłem się nad tym przekonaniem i zadałem pytanie: jak zaznaczyć to wydarzenie, potwierdzając jednocześnie, że Ameryka jest krajem wolnych?

Powiedział, że projekt powinien zająć się obecną nietolerancją i „bardzo krótką pamięcią zbrodni przeciwko ludzkości”.

Nienawiść to „siła, która ukształtowała większość mojego życia” – dodał Libeskind. Dziś „widzimy płomienie nienawiści podsycane przez przywódców i polityków na całym świecie”.

READ  Wyjątkowe partnerstwo nadal się rozwija | MIT News

„Jednak całym sercem wierzę w światło i optymizm ludzkiego ducha – który przezwyciężamy, opowiadając historie i podnosząc głos”.

___

Połączony:

https://bit.ly/3odqvTz

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *