Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Kultura jest istotnym elementem relacji między Katarem a Polską: ambasadorami

Published

on

Kultura jest istotnym elementem relacji między Katarem a Polską: ambasadorami

15 maja 2021 r. – godz. 7:53

Zdjęcie do akt ambasadora RP w Katarze JE Janusza Janke

Doha: Ambasador Polski w Katarze JE Janusz Janke podkreślił dziedzinę kultury jako istotny element stosunków między Katarem a Polską, otwierając wirtualną sesję na temat „Muzeulogii w Katarze”, która była jednym z głównych punktów drugiego tygodnia arabskiego. skończył się wczoraj.

„Kultura jest ważnym elementem współpracy polsko-katarskiej i jednym z priorytetów działalności Ambasady RP w Doha. To kluczowy element tożsamości narodowej Polaków i Katarów. Dlatego tak ważne jest, aby w naszych działaniach szukać wspólnych doświadczeń kulturowych i historycznych obu narodów – powiedział ambasador Janke.

Jednym z najnowszych owoców współpracy kulturalnej obu narodów była publikacja książki słynnego polskiego badacza i znawcy koni, hrabiego von Wacława Seweryna Rzewuskiego.

„Dzięki współpracy Muzeów Katarskich, Biblioteki Narodowej Kataru i Biblioteki Narodowej w Warszawie w 2018 roku ukazało się słynne dzieło Rzewuskiego„ O koniach Orientu i ras orientalnych ”- wydanie naukowe przetłumaczone na język angielski. Publikacja została zaprezentowana podczas 29. edycji Międzynarodowych Targów Książki w Doha – powiedział.

Dodał, że w tym roku w ramach Międzynarodowego Festiwalu Koni Arabskich Katara zorganizowano wystawę rękopisów książki Rzewuskiego w Fundacji Wsi Kulturowej (Katara).

„Konie arabskie z polskim rodowodem wzięły udział w samym festiwalu i odniosły sukces, który wpisuje się w wieloletnią tradycję polsko-katarskiej współpracy w zakresie hodowli tych pięknych zwierząt” – powiedział.

Druga edycja Tygodnia Arabskiego została zorganizowana przez Arab Studies Group przy Uniwersytecie Warszawskim pod patronatem Ambasady Państwa Kataru w Warszawie, Ambasady RP w Doha oraz Kataru. . Polska Rada Gospodarcza. Jednym z tematów wydarzenia była muzealnictwo Kataru.

„Jestem przekonany, że kontakty w dziedzinie muzealnictwa i badań nad sztuką islamu mogą w znaczący sposób przyczynić się do rozwoju współpracy i wymiany doświadczeń między Polską a Katarem” – powiedział ambasador RP w Katarze JE Janusz Janke, wyrażając nadzieję że “Aby tematy współpracy naukowej i akademickiej między Polską a Katarem na stałe zagościły w agendzie najbliższych Tygodni Arabskich, a Wasze działania w tej dziedzinie będą źródłem inspiracji dla innych.”

READ  Polska oferuje kupno nagrań J&J z Danii

Pogratulował organizatorom Tygodnia Arabskiego i podkreślił, że idea inicjatywy zasługuje na poparcie, ponieważ daje dostęp do wszystkich zainteresowanych kulturą świata arabskiego. Omówił także stosunki między Polską a Katarem na różnych polach.

„Polskę i Katar łączy strategiczne partnerstwo, szczególnie w energetyce, którą chcemy rozwijać i wzbogacać. Katar co roku dostarcza naszej gospodarce około 2 mln ton skroplonego gazu ziemnego. Wartość polskich produktów sprzedawanych na katarskim rynku szacowana jest na prawie 200 mln dolarów – powiedział, dodając, że katarskie inwestycje w Polsce dotyczą m.in. nieruchomości i logistyki.

„Dzięki Qatar Airways jesteśmy również bezpośrednio połączeni za pośrednictwem połączeń lotniczych. Monitorujemy wiele potencjalnych możliwości biznesowych, które pojawiają się w sektorach nowoczesnych technologii, takich jak fintech, smart cities czy drony ”- powiedział.

„Ambasada pozostaje otwarta na współpracę z polskimi i katarskimi ośrodkami akademickimi w zakresie wymiany studentów oraz prowadzenia wspólnych wydarzeń i badań” – dodał.

przeczytaj także

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *