Connect with us

Nauka

Ukraina: Biblioteki jako azyl – Ukraina

Published

on

Ukraina: Biblioteki jako azyl – Ukraina

Biblioteki bez Granic rozpowszechniły Pudełko Pomysłów w całej Ukrainie, z jednym we Lwowie, Drohobyczu, Winnicy, Butczy i Dnieprze. Te wyskakujące biblioteki oferują przesiedlonym rodzinom chwilę ucieczki od ich gehenny i zapewniają dostęp do zasobów edukacyjnych i kulturalnych, które pomogą im odbudować swoje życie. Rok po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji spotkaliśmy się z Hilbem Łobanowem, koordynatorem Przestrzeni Przyjaznej Dziecku Parasolka w Drohobyczu i Anastassią Moldovan, dyrektorką Regionalnego Centrum Młodzieży Kvadrat w Winnicy, którzy skorzystali ze Skrzynki Pomysłów w swoich miasta. Obaj uznali zasadniczą rolę tych wyskakujących bibliotek z czasów wojny, które pomogły ponad 2000 obywatelom i przesiedleńcom w tych miastach.

24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła atak na Ukrainę na pełną skalę. Rok później liczba ofiar jest oszałamiająca: prawie 300 000 zabitych, 5,7 miliona przesiedleńców na Ukrainie i 7,5 miliona ukraińskich uchodźców w całej Europie.

Od początku inwazji BSF działała na rzecz pomocy ludności Ukrainy i całej Europy. Aby priorytetowo potraktować dostęp do edukacji i kultury podczas tego konfliktu, nasze zespoły wdrożyły kompleksowy plan działania na rzecz ochrony i wsparcia obywateli Ukrainy, osób wewnętrznie przesiedlonych i uchodźców, zwłaszcza młodych ludzi. Plan pomaga obecnie osobom ubiegającym się o azyl we Francji, Belgii, Włoszech, Mołdawii, Polsce i na Ukrainie.

„Wojna jest jak głębokie trzęsienie ziemi, wielkie nieszczęście dla każdego Ukraińca. Ludzie, zwłaszcza młodzież, są motorem rozwoju, postępu i odbudowy kraju. Właśnie dlatego musimy niestrudzenie pracować z młodymi ludźmi, podkreślać ich talenty, rozwijać ich umiejętności i tworzyć nowe sposoby, aby stanąć na nogi”. Anastassia Moldovan, dyrektor Regionalnego Centrum Młodzieży Kvadrat w Winnicy.

Na przykład BSF zorganizowało Skrzynię Pomysłów w Przestrzeni Przyjaznej Dziecku w Drohobyczu, prowadzonej przez organizację pozarządową Ludzie w Potrzebie. Od poniedziałku do piątku dzieci w wieku od 6 do 14 lat mogą przyjechać z rodzinami z Kijowa, Chersonia, Doniecka i Charkowa. Po zakończeniu dnia szkolnego mogą tu przyjść, aby poczytać książki i powieści dla dzieci, zagrać w gry planszowe, malować lub rysować, tańczyć, oglądać filmy lub po prostu odpocząć. Przede wszystkim potrafią cieszyć się przestrzenią społeczną pełną aktywności do ich dyspozycji.

READ  ZAGENO rozszerza możliwości inżynieryjne poprzez powołanie nowego dyrektora ds. technicznych

„Idea Box sprawił, że moje życie, życie dzieci i życie ich bliskich stało się jaśniejsze i bardziej kolorowe. Dzieci mogą być kreatywne. W tej bibliotece mogą odkrywać i doświadczać nowych rzeczy. Dla nich Caixa de Ideias to miejsce do świętowania. To cud, dar, skarb. Te kolorowe kostki pozwalają im śmiać się, wyobrażać sobie, marzyć i czuć się jak poszukiwacze przygód i superbohaterowie!” Hlib Lobanov, koordynator przestrzeni dziecięcej Parasolka w Drohobyczu, należącej do czeskiej organizacji pozarządowej Ludzie w Potrzebie.

W Winnicy BSF promuje tę samą przestrzeń dla społeczności. W ośrodku młodzieżowym w Kvadrat, mieszczącym się w podziemiach schronu przeciwlotniczego, Skrzynka Pomysłów służy młodym ludziom i ich rodzinom. Pracownicy Kvadratu codziennie organizują takie zajęcia jak gry planszowe, modelowanie 3D, wprowadzenie do projektowania graficznego, wieczory literackie, arteterapia, lekcje angielskiego itp.

„Jednego grudniowego dnia przyjęliśmy ponad 500 dzieci i nastolatków z okupowanych terytoriów wokół Doniecka. Tego dnia Caixa de Ideias osiągnęła swój pełny potencjał. Dzięki temu dzieci mogły się dobrze bawić, być towarzyskie i cieszyć się znaczącymi interakcjami z kulturą i technologią”. Anastazja Mołdawia.

Tworząc bezpieczne i przyjazne przestrzenie, BSF oferuje przesiedlonym rodzinom możliwość tymczasowej ucieczki od psychologicznego cierpienia i odzyskania energii w tym procesie. Dzięki Pudełku Pomysłów uchodźcy mają szansę nie tylko przeżyć, ale żyć znacznie dłużej.

„Praca i interakcja z tymi uchodźcami to ciągłe wyzwanie, które wymaga uwagi, delikatności, cierpliwości i empatii. Niektórzy z nich są zamknięci, zmęczeni, inni czują się odizolowani. Dzieci często odczuwają traumę bombardowań, które przeżyły. Czasami chowają się pod stołem lub nie chcą za dużo rozmawiać..

Jest 9-letni chłopiec, który początkowo był cichy i nieśmiały, kiedy po raz pierwszy przyszedł do Pudła Pomysłów kilka tygodni temu z rodzicami. Aby się połączyć, użylibyśmy marionetek. Ja wkładałam mu do ręki pacynkę papugę, a on zebrę lub żyrafę. Czasem sobie żartowaliśmy, czasem rozmawialiśmy o poważniejszych rzeczach… Ten chłopak zawsze wracał, az czasem zaczął rozmawiać, zaprzyjaźniać się. Lalki, których użyliśmy, pozwoliły mu na swobodniejsze wyrażanie siebie”. Hlib Łobanow.

READ  Sześć diamentowych obcasów nazwane dla zespołu akademickiego All-ACC

Trzy kolejne Idea Boxy są wdrażane na Ukrainie. We Lwowie, we współpracy z miejską siecią bibliotek, BSF utworzyło Skrzynię Pomysłów, która śledzi codzienną pracę bibliotekarzy w bibliotece dziecięcej Multiplex w południowej części miasta. W Dnipro, we współpracy z gminą Marioupol i siecią ośrodków YaMarioupol, BSF utworzyło kolejną skrzynkę pomysłów, aby służyć wysiedlonym dzieciom i rodzicom z Marioupola. Wreszcie, w Boutcha Caixa de Ideias wspiera przesiedleńców z regionu, a także uczniów i nauczycieli z dwóch szkół, które zostały splądrowane i zdewastowane przez siły rosyjskie podczas rosyjskiej okupacji miasta.

„Od czasu przybycia Caixa de Ideias cieszymy się każdą chwilą z dziećmi. Cenimy każdy rysunek, każde gliniane zwierzątko, każdą historię, którą tworzą. Wspólnie obchodzimy urodziny, występujemy i oglądamy teatr, tańczymy, celebrujemy każdy uśmiech, każde małe zwycięstwo. Ta biblioteka przypomina nam, że edukacja i kultura to kluczowe zasoby podczas wojny. Dają kierunek, szerszy horyzont. Są zasobami, które pomagają tym ludziom wzrastać, aby stać się zdrowszymi, szczęśliwszymi i bardziej natchnionymi uczestnikami społeczeństwa”. Hlib Łobanow.

Oprócz podstawowych potrzeb w czasie kryzysów humanitarnych priorytetem musi być dostęp do wiedzy dla ofiar tych sytuacji. W obliczu sytuacji kryzysowej BSF oferuje uchodźcom środki do stawienia czoła napotykanym trudnościom i tworzenia rozwiązań dla tych wyzwań, aby odbudować ich życie z godnością.

Tłumaczenie: Luca Richman

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *