Connect with us

Gospodarka

UE przygotowuje się do buntu, gdy Polska sprzeciwia się cięciom w niedawnym ataku na VDL przeciwko Węgrom | Polityka | Aktualności

Published

on

UE przygotowuje się do buntu, gdy Polska sprzeciwia się cięciom w niedawnym ataku na VDL przeciwko Węgrom |  Polityka |  Aktualności

Unia Europejska stoi w obliczu wewnętrznego buntu, ponieważ Polska krytykuje plany cięcia węgierskich funduszy. W zeszłym tygodniu Komisja Europejska zaproponowała zawieszenie 7,2 mld euro funduszy przyznanych Węgrom w związku z obawami o korupcję. Komisja określiła również wymogi dotyczące utrzymania przez Węgry dostępu do funduszy, w tym nowe przepisy, które według Budapesztu będą przestrzegane.

Polski przywódca Mateusz Morawiecki bronił rządu Viktora Orbana i powiedział w niedzielę: „Polska z całą mocą będzie opierać się wszelkim działaniom instytucji europejskich mających na celu nielegalne pozbawienie państwa członkowskiego funduszy, w tym przypadku w szczególności Węgier”.

Oba kraje pokłóciły się o sojusz Orbana z prezydentem Rosji Władimirem Putinem i niechęć Budapesztu do udzielenia wsparcia militarnego Ukrainie.

Ale na początku tego miesiąca pan Morawiecki ogłosił zamiar powrotu do normalnej współpracy z Węgrami w ramach Wyszehradzkiej Grupy Narodów.

Węgierski rząd wprowadził w poniedziałek do parlamentu pierwszą z kilku ustaw antykorupcyjnych, aby nie pozbawić UE miliardów euro.

Minister sprawiedliwości Judit Varga powiedziała na swoim profilu na Facebooku, że przedłożyła pierwszy projekt ustawy do parlamentu, ponieważ rząd „skoncentruje się na opracowaniu i realizacji zobowiązań (w stosunku do UE) w nadchodzących tygodniach i miesiącach”.

Orban, który sprawuje władzę od 2010 roku, wielokrotnie kłócił się z Brukselą o swoją politykę, którą postrzega jako niszczenie demokracji na Węgrzech.

Jednak w obliczu poważnych wyzwań w postaci rosnących kosztów energii i dwucyfrowej inflacji, słabego forinta i spowalniającej gospodarki, weteran premier wydaje się być gotowy do spełnienia unijnych żądań, aby wreszcie stworzyć instytucje, które zmniejszą ryzyko korupcji w UE- finansowane projekty zmniejszyłyby się.

„Ostatnie wydarzenia w Brukseli z pewnością przychodzą w niezręcznym czasie dla Orbana, który boryka się z szeregiem problemów politycznych i gospodarczych spowodowanych przez oba problemy globalne, w szczególności rosnące ceny energii, więc prawdopodobnie pójdzie dalej, aby spełnić żądania Brukseli dotyczące usatysfakcjonować. wymagań”, powiedział Mujtaba Rahman, dyrektor zarządzający na Europę w Eurasia Group.

Powiedział, że Budapeszt prawdopodobnie sfinalizuje oczekującą umowę, ale to nie rozwiąże wszystkich nierozstrzygniętych sporów dotyczących innych części funduszy UE.

NIE PRZEGAP:
Boris zatrzymał się z byłymi premierami, aby wskoczyć w kolejkę przed Theresą May [VIDEO]
Liz Truss obiecuje nadal wspierać Ukrainę [INSIGHT]
– Kolejne porażki go wykończą! Sojusznik Putina ostrzega przed rozpadającą się władzą [ANALYSIS]

„Większym problemem dla Orbana są pieniądze ulokowane w funduszu naprawczym, ponieważ Komisja ma większą swobodę decyzji, czy dać zielone światło, czy nie” – dodał Rahman.

Podobnie jak większość krajów UE, Węgry w zeszłym roku przedstawiły swój plan wykorzystania dotacji unijnych, aby uczynić swoją gospodarkę bardziej ekologiczną i bardziej zaawansowaną technologicznie po pandemii COVID-19. Tutaj również należy uzyskać zgodę.

Jeśli Budapeszt nie otrzyma funduszy unijnych, forint, który w tym roku stracił 8 procent, prawie na pewno spadnie dalej, komplikując wysiłki na rzecz powstrzymania inflacji i narażając węgierskie aktywa na negatywną zmianę nastrojów globalnych.

Minister rozwoju Tibor Navracsics, który jest odpowiedzialny za negocjacje z UE, powiedział w niedzielę, że Węgry wypełnią wszystkie 17 swoich zobowiązań wobec Komisji, aby zapobiec utracie jakichkolwiek środków finansowych.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *