Connect with us

Gospodarka

Uchylenie Roe v. Wade odróżniłby Stany Zjednoczone od innych wiodących demokracji. W ten sposób niektóre główne narody widzą aborcję

Published

on

Mniej pewne jest, czy to obali przełomowe orzeczenie z 1973 r. – wynik, który niepokoi obrończynie praw kobiet od czasu, gdy prezydent Donald Trump mianował trzech prawicowych sędziów.

W zależności od tego, który sąd podejmie decyzję, duże połacie Stanów Zjednoczonych mogą wkrótce zostać odizolowane od większości rozwiniętych gospodarek w zakresie praw reprodukcyjnych.

Benchmark Roe stwierdził, że prawo kobiety do aborcji jest objęte konstytucją, a wspomniane stany nie mogą zabronić aborcji, chyba że płód jest zdolny do życia lub może przetrwać poza macicą. Ciąża między 22. a 24. tygodniem ciąży jest obecnie uważana za standard żywotności.

Według Światowej Organizacji Zdrowia Stany Zjednoczone znajdują się obecnie wśród 55 krajów, w których aborcje na wniosek kobiety w ciąży są legalne bez uzasadnienia.

Ale ograniczenia aborcji na poziomie stanowym oznaczają, że dostęp do aborcji jest w niektórych miejscach znacznie trudniejszy niż w innych. Sąd Najwyższy wysłuchał ustnych argumentów w zeszłym miesiącu w sprawie kontrowersyjnego prawa w Teksasie, które zakazuje aborcji od szóstego tygodnia – zanim wiele matek w ogóle zorientuje się, że jest w ciąży.

Ruch w kierunku utrzymania 15-tygodniowego znaku Missisipi nie byłby sprzeczny na papierze z wieloma porównywalnymi krajami, które mają podobne limity – ale brak wyjątków, nawet w przypadku gwałtu lub kazirodztwa, jest rzadko spotykany w świecie zachodnim.

Jeśli wyrok pójdzie dalej i Roe v. Całkowicie rzuciwszy brodę, Stany Zjednoczone szybko stałyby się jednymi z najsurowszych przepisów dotyczących aborcji w każdym kraju zachodnim.

Kilka krajów na całym świecie zajmuje się kwestią aborcji.

Kluczowi sojusznicy USA mają znacznie lepszy dostęp do aborcji

Według Centrum Praw Reprodukcyjnych (CRR) spośród 36 krajów, które Departament Spraw Gospodarczych i Społecznych ONZ definiuje jako gospodarki rozwinięte, wszystkie z wyjątkiem dwóch – Polska i Malta ), która opowiada się za lepszym dostępem do aborcji i nadzoruje prawa na całym świecie.

READ  Prawodawcy UE ostatecznie zatwierdzają fundusz zielonej transformacji bloku

Zniesienie federalnej ochrony aborcyjnej spowodowałoby dodanie części Stanów Zjednoczonych do tej listy.

Północny sąsiad Stanów Zjednoczonych, Kanada, jest jednym z niewielu krajów, w których aborcja jest dozwolona w dowolnym momencie. Premier Justin Trudeau skrytykował wysiłki stanów USA mające na celu utrudnienie dostępu do aborcji.

Aborcje są możliwe w szpitalach i prywatnych klinikach; W większości przypadków procedurę pokrywają ubezpieczyciele zdrowotni rządu stanowego, co oznacza, że ​​są one zasadniczo bezpłatne. Jednak brak krajowego prawa aborcyjnego w Kanadzie spowodował, że dostęp do usług w całym kraju był niejednolity.

Większość krajów Unii Europejskiej – w tym G7 – zezwala na aborcje z limitem ciąży, z których najczęstszym jest 12 tygodni, według organizacji monitorujących, takich jak CRR. Wyjątki po tym okresie są zwykle dopuszczalne z określonych powodów, np. gdy ciąża lub poród zagraża zdrowiu matki.

Opór wobec tego procesu jest na ogół mniej rozpowszechniony w tych krajach niż w Stanach Zjednoczonych.

Niezwykle ważne jest to, że rzadko są kraje uprzemysłowione, w których aborcje nie są przeprowadzane w skrajnych przypadkach, na przykład, jeśli kobieta padła ofiarą gwałtu lub kazirodztwa. Prawo stanu Missisipi zabrania aborcji po 15 tygodniach, nawet w takich przypadkach.

Od czasu do czasu protesty przeciwko aborcji odbywają się w krajach takich jak Wielka Brytania, gdzie niektóre rady zareagowały ograniczeniem możliwości kontaktu protestujących z ludźmi w klinikach.

Aktywiści z całej UE wezwali również do złagodzenia ograniczeń w ich krajach; Na przykład w Niemczech aborcja jest dozwolona do 12. tygodnia ciąży, ale wnioskodawca jest zobowiązany do udzielenia porady, po której następuje obowiązkowy trzydniowy okres oczekiwania. Lekarze byli tam również ścigani za ujawnienie szczegółów na temat oferowanych przez nich usług aborcyjnych, ponieważ „reklamowanie” aborcji jest nielegalne.

Oprócz krajów takich jak Finlandia i Indie, Japonia przewiduje aborcje w przypadku gwałtu lub zagrożenia zdrowia kobiet, ale także ze względów społeczno-ekonomicznych.

READ  Zwolnienia w rządzie. Odprawa dla urzędników

W krajach rozwiniętych, w których aborcja jest legalna, zgodnie z CRR, żaden z krajów nie ustanowił limitu sześciu tygodni ciąży – tak jak robi to prawo Teksasu.

Przepisy australijskie należą do najbardziej podobnych wśród porównawczych demokracji w Stanach Zjednoczonych. Podobnie jak w USA, dostęp do aborcji jest inny w każdym stanie i terytorium Australii – a do niedawna procedura ta była w niektórych regionach kryminalizowana.

Ale podczas gdy niektóre stany USA stopniowo ograniczały swoje prawa dotyczące aborcji, Australia przyjęła odwrotne podejście. Od 2018 r. proces został zdekryminalizowany zarówno w Queensland, jak i Nowej Południowej Walii; oba stany umożliwiają dostęp do aborcji przez okres do 22 tygodni. Australia Południowa będzie ostatnim stanem, który w tym roku zdekryminalizuje aborcję.

Stany Zjednoczone mogą dołączyć do wielu regionów, co utrudni dostęp do aborcji

Stany Zjednoczone nie są jedynym krajem, w którym prawo do aborcji jest zagrożone; w innych, bardziej konserwatywnych społecznie częściach świata, populistyczne i autorytarne rządy podobnie próbowały ograniczyć dostęp do tej praktyki.

Jednym z najbardziej godnych uwagi w tym zakresie jest Polska, gdzie w styczniu wszedł w życie zakaz aborcji z powodu wad rozwojowych płodu, kończący praktycznie wszystkie aborcje w kraju.

W Polsce aborcje są dozwolone tylko w przypadku gwałtu, kazirodztwa lub gdy ciąża zagraża życiu matki.

Polski rząd uczynił aborcję kwestią kliniczną od czasu objęcia władzy w 2015 roku i zaapelował do społecznych konserwatystów w w większości katolickim kraju, ale wywołał masowe protesty w bardziej liberalnych miastach kraju.

Słowacja próbowała pójść za przykładem Polski, ale w ciągu ostatnich dwóch lat parlament odrzucił kilka ustaw ograniczających prawa reprodukcyjne.

A Chorwacja i Włochy szeroko korzystały z „klauzuli sumienia”, która pozwala sprzedawcom odmówić zwolnień na podstawie moralnych zastrzeżeń, powiedziała Hillary Margolis, starszy badacz w dziale praw kobiet w Human Rights Watch (HRW) w zeszłym roku.

Śmierć kobiety w ciąży rozpala debatę o zakazie aborcji w Polsce

Kilka stanów meksykańskich również zakazało większości aborcji. Ale kraj zmierza w kierunku przeciwnym do swojego północnego sąsiada; We wrześniu meksykański sąd najwyższy orzekł w przełomowym orzeczeniu, że kara aborcji jest niezgodna z konstytucją, w orzeczeniu, które ma stanowić precedens dla statusu prawnego aborcji w całym kraju.

READ  Czym jest staking kryptowaluty?

W Ameryce Środkowej i Południowej przepisy dotyczące aborcji są na ogół surowe. Na przykład w Brazylii procedura jest nielegalna, z wyjątkiem pewnych okoliczności, takich jak aborcja płodowa lub aborcja w wyniku gwałtu, według HRW. Kobietom i dziewczętom, które przerywają ciążę w innych okolicznościach, grozi do trzech lat więzienia, mówi HRW.

W Nikaragui i Salwadorze aborcja jest całkowicie nielegalna w każdych okolicznościach, a kary pozbawienia wolności mogą sięgać nawet 40 lat w tym ostatnim kraju. „Takie prawa faktycznie oznaczają tortury, dyskryminację i odmawianie jednych z najbardziej podstawowych praw człowieka do życia i godności” – powiedziała w zeszłym roku grupa praw człowieka Amnesty International w sprawie Salwadoru. Kilka wyroków zostało tam uchylonych w ostatnich latach, a kilka kobiet zostało zwolnionych z więzienia po odbyciu części swoich długich wyroków.

Ale inne kraje Ameryki Południowej również zaczęły zezwalać na aborcje. Argentyna uchwaliła w grudniu ustawę zezwalającą na tę procedurę, podczas gdy debata na temat dekryminalizacji trwa w Chile, gdzie aborcja była całkowicie zakazana do 2017 roku.

Uwaga wydawcy: Jedna wersja tej historii po raz pierwszy opublikowano we wrześniu.
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *