Connect with us

Świat

Tysiące uciekają z Hongkongu do Wielkiej Brytanii w obawie przed represjami ze strony Chin

Published

on

LONDYN – Cindy prowadziła wygodny styl życia w Hongkongu: wraz z mężem posiadała kilka nieruchomości, mieli dobry interes. Ale w zeszłym roku zdecydowała się zostawić to wszystko za sobą i przenieść swoją rodzinę do Wielkiej Brytanii i nie była to nawet globalna pandemia Wpłynę na twoją decyzję.

„Wykorzenienie się w ten sposób na pewno nie jest łatwe. Ale w zeszłym roku zrobiło się brzydsze, rząd naprawdę nas eksmitował ”- powiedziała bizneswoman i matka dwójki małych dzieci, która nie podała swojego nazwiska, ponieważ obawiała się, że będzie to miało wpływ, jeśli wystąpi przeciwko chińskiemu rządowi. „Wszystko, co cenimy – wolność słowa, uczciwe wybory, wolności – zostało podważone. To już nie Hongkong, który znaliśmy, nie można już go nazwać domem. „

Cindy, która wylądowała w Londynie w zeszłym tygodniu, jest jedną z tysięcy mieszkanek Hongkongu, którzy uciekli z jej rodzinnego miasta od czasu Pekinu drakońskie prawo bezpieczeństwa narodowego na terytorium zeszłego lata.

Niektórzy odchodzą, bo boją się kary, bo popierają protesty na rzecz demokracji. Ale wielu innych, podobnie jak ona, twierdzi, że ingerencja Chin w ich styl życia i swobody obywatelskie stała się nie do zniesienia i chcą szukać lepszej przyszłości dla swoich dzieci za granicą. Większość twierdzi, że nie ma planów powrotu.

Wielu następnie skonsolidowało swoje plany wyjścia Wielka Brytania ogłosiła w lipcu że otworzy specjalną trasę imigracyjną dla maksymalnie 5 milionów kwalifikujących się mieszkańców Hongkongu do życia, pracy i ostatecznie osiedlenia się w Wielkiej Brytanii

Premier Boris Johnson powiedział w tym tygodniu, że oferta pokazuje, że Wielka Brytania ma „głębokie powiązania z historią” z Hongkongiem, byłą kolonią, która wróciła pod panowanie Chin w 1997 r., Rozumiejąc, że jest to jej wolność w stylu zachodnim i wiele jej wolności zachowa uznaje autonomię polityczną niespotykaną w Chinach kontynentalnych.

READ  Oświadczenie prezydenta Joe Bidena i pierwszej damy Jill Biden w sprawie śmierci królowej Elżbiety II

Wnioski o brytyjską krajową wizę zagraniczną zostaną oficjalnie otwarte w niedzielę, chociaż wielu, takich jak Wong, już przybyło na brytyjską ziemię, aby uzyskać przewagę. Kwalifikujący się mieszkańcy Hongkongu mogą obecnie przyjechać do Wielkiej Brytanii na sześć miesięcy, ale od niedzieli mogą ubiegać się o prawo do mieszkania i pracy w tym kraju przez pięć lat. Następnie mogą ubiegać się o status osadnika, a następnie ubiegać się o obywatelstwo brytyjskie.

Według rządu brytyjskiego od lipca przybyło około 7 000 osób posiadających status British National Overseas (BNO). Szacuje się, że w ciągu najbliższych pięciu lat ponad 300 000 osób zaakceptuje ofertę przedłużenia prawa pobytu.

Wong powiedziała, że ​​chce wyjechać jak najszybciej, ponieważ obawia się, że Pekin wkrótce powstrzyma exodus.

Podczas protestu przeciwko chińskim przepisom dotyczącym bezpieczeństwa narodowego w maju 2020 r. Protestujący posiadają w centrum handlowym paszport krajowy Wielkiej Brytanii (zagraniczny) i flagę kolonialną Hongkongu.
Podczas protestu przeciwko chińskim przepisom dotyczącym bezpieczeństwa narodowego w maju 2020 r. Protestujący trzymają w centrum handlowym paszport narodowy Wielkiej Brytanii i flagę kolonialną Hongkongu.
Kin Cheung, plik / AP

„Rząd chiński powiedział, że nie wykluczył ostrzejszej taktyki” – powiedziała. „Myślę, że mogą walczyć, jeśli dziesiątki tysięcy młodych profesjonalistów odejdzie, ponieważ z pewnością zdenerwowałoby to gospodarkę Hongkongu i wcale by im się to nie spodobało”.

Pekin powiedział w piątek, że nie będzie już uznawał paszportu BNO jako dokumentu podróży lub dowodu osobistego i skrytykował ofertę brytyjskiego obywatelstwa jako posunięcie, które „poważnie naruszyło” suwerenność Chin. Nie było jasne, jaki wpływ miałoby to ogłoszenie, ponieważ wielu mieszkańców Hongkongu ma wiele paszportów.

Pekin drastycznie zahartował jego postawę w Hongkongu po masowych protestach antyrządowych w 2019 roku, które stały się gwałtowne i pogrążyły miasto w miesiącach kryzysu. Od wejścia w życie ustawy o bezpieczeństwie dziesiątki działaczy prodemokratycznych zostało aresztowanych, a młodzi przywódcy ruchu zostali uwięzieni lub uciekli za granicę.

Ponieważ nowe prawo szeroko definiuje działalność wywrotową, secesję, zagraniczne zmowy i terroryzm, wielu w Hongkongu obawia się, że wyrażanie jakiejkolwiek formy politycznej opozycji – nawet publikowanie wiadomości w mediach społecznościowych – może wpędzić ich w kłopoty.

READ  Upadek mieszkania w Miami: działania ratownicze zagrożone w miarę zbliżania się burzy tropikalnej | Zawalenie się mieszkania w Miami

„Myślę, że gdybyś wiedział, kiedy się zamknąć, nic ci nie będzie w Hongkongu” – powiedział 39-letni fan, który również niedawno przybył do Londynu. Podobnie jak Wong, nie chciał podawać swojego pełnego imienia i nazwiska. „Ale ja tego nie chcę. Mogę narzekać na królową, gdybym chciał – tutaj mogę powiedzieć wszystko. „

Fan, animator, sprzedał swoje mieszkanie w Hongkongu i planuje powoli budować nowe życie w Wielkiej Brytanii – kraju, którego nigdy wcześniej nie odwiedzał. Nie będzie sam, jeśli zacznie od nowa.

„To naprawdę wyjątkowa fala emigracji – niektórzy ludzie nie zdążyli odwiedzić kraju, do którego się przeprowadzają. Wielu nie ma doświadczenia w życiu za granicą ”- powiedziała Miriam Lo, która prowadzi agencję przeprowadzkową Excelsior UK. „A z powodu pandemii nie mogli nawet przyjść zobaczyć domu przed podjęciem decyzji o zakupie”.

Rząd Wielkiej Brytanii szacuje, że 2,9 miliona posiadaczy statusu BNO jest uprawnionych do przeniesienia się do Wielkiej Brytanii, a kolejne 2,3 miliona kwalifikujących się osób na utrzymaniu. Wielka Brytania wprowadziła paszporty BNO w latach 80. dla osób, które były „obywatelami brytyjskich terytoriów zależnych” ze względu na ich związek z Hongkongiem. Do niedawna paszporty dawały ograniczone korzyści, ponieważ nie dawały obywatelstwa ani prawa do życia i pracy w Wielkiej Brytanii.

Cindy, bizneswoman, wciąż dochodzi do siebie po jet lag, ale optymistycznie patrzy na swoją przyszłość.

„Chcemy sprowadzić tutaj energię, zasoby i finanse Hongkongu” – powiedziała. „Przeprowadzka jest bezpieczna dla naszych dzieci. Ale także tutaj chcemy zbudować dla siebie zupełnie nowe życie. „

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *