Connect with us

Gospodarka

Tydzień na Litwie: Prezydent wzywa do nowej polityki migracyjnej UE, odkryto fragment Wielkiej Synagogi Wileńskiej – Baltic News Network

Published

on

W zeszłym tygodniu najważniejszymi wiadomościami na Litwie było wezwanie prezydenta do zmiany polityki migracyjnej UE, wykopaliska Wielkiej Synagogi w Wilnie i litewska firma Civinity, która podpisała na Łotwie kontrakt na usługi sprzątania o wartości 6 mln euro.

Minister spraw zagranicznych wzywa do zdecydowanej reakcji UE na kryzys migracyjny

Minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis wezwał w poniedziałek 23 sierpnia do zdecydowanej odpowiedzi Unii Europejskiej na trwający kryzys migracyjny rzekomo podsycany przez Białoruś. W liście do Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa Josepa Borrella Landsbergis wezwał Unię do podjęcia działań mających na celu ochronę granicy UE przed sztucznie napędzanym napływem nielegalnych migrantów i wynikającymi z tego zagrożeniami dla UE. Jak dotąd ponad 4100 migrantów przybyło na Litwę z Białorusi bez dokumentów lub zezwoleń w tym roku, w porównaniu do 81 w całym 2020 roku.

Prezydent wzywa państwa bałtyckie i Polskę do złożenia wniosku o przegląd unijnej polityki migracyjnej

Prezydent Gitanas Nausėda w poniedziałek 23 sierpnia wezwał Estonię, Łotwę i Polskę do wspólnej pracy nad przeglądem unijnej polityki migracyjnej oraz do poruszenia kwestii finansowania budowy fizycznej bariery na granicy z Białorusią. Szefowie państw i rządów omawiali te kwestie podczas poniedziałkowej wizyty w Kijowie – poinformowało biuro prezydenta Litwy.

Litwa nie udziela dotacji firmom powiązanym z Białorusią

Litewska minister gospodarki i innowacji Aušrinė Armonaitė poinformowała we wtorek, 24 sierpnia, że ​​litewski rząd nie będzie udzielał dotacji litewskim firmom, które mają bliskie związki z Białorusią i są zagrożone z powodu sytuacji politycznej w sąsiednim kraju i napiętych stosunków Mińska z Wilnem. Niektórym firmom ściśle powiązanym z Białorusią brakuje kapitału obrotowego, więc państwo zastanawia się, jakie instrumenty finansowe mogą być wykorzystane do ich wsparcia, powiedziała Armonaitė. Bank Centralny Litwy powiedział w zeszłym tygodniu, że przerwa w handlu z Białorusią lub Chinami kontynentalnymi będzie miała stosunkowo niewielki wpływ na litewską gospodarkę.

READ  Kupuj w niedziele. Czy handel w niedzielę 13 grudnia 2020 roku? Czy sklepy będą otwarte?

Pomnik autora sowieckiego ma zostać usunięty z Wilna

We wtorek 24 sierpnia Rada Ekspertów ds. Ochrony Nieruchomego Dziedzictwa Kulturowego usunęła z litewskiego rejestru dóbr kultury centralny pomnik Petrasa Cvirki, wybitnego radzieckiego pisarza i działacza politycznego z czasów sowieckich. Vidmantas Bezaras, dyrektor departamentu dziedzictwa kulturowego, mówi, że eksperci wciąż dyskutują o możliwości wpisania miejscowości nazwanej imieniem Cvirka do rejestru. Pomnik ma zostać wkrótce usunięty.

City podpisuje umowę na usługi sprzątania na 6 mln euro na Łotwie

Civinity Solutions, spółka zależna Civinity, jednej z największych grup zajmujących się zarządzaniem obiektami i rozwiązaniami inżynieryjnymi w krajach bałtyckich, ogłosiła w środę 25. Szpital Uniwersytecki Wschód. To największe zamówienie publiczne na usługi sprzątania na Łotwie – podkreśliła firma. Rozpocznie świadczenie usług w październiku i będzie zatrudniać ponad 200 pracowników.

Do litewskich Raseiniai przybywa 14 afgańskich rodzin. w

Rodziny 14 afgańskich tłumaczy, którzy pracowali z wojskami litewskimi w Afganistanie, przybyły do ​​zachodniolitewskiego miasta Raseiniai w środę, 25 sierpnia, powiedział burmistrz Andrius Bautronis. W rodzinach jest 14 nieletnich i dziecko. Wszystkie znajdują się w tym samym lokalu, ale burmistrz postanowił nie podawać żadnych szczegółów dotyczących rodzaju lokalu. Rogi izolowano przez 14 dni. Litwa przyjmie do 200 Afgańczyków, zdecydował w środę rząd i przekaże około 600 tys. euro na pokrycie ich potrzeb.

Swedbank podnosi prognozę wzrostu PKB na 2021, obniża na 2022

Swedbank Lithuania podniósł w środę 25 sierpnia swoje szacunki dotyczące wzrostu litewskiej gospodarki na 2021 r. do 4,2 proc., ponieważ gospodarka rozwijała się szybciej niż oczekiwano w pierwszej połowie tego roku, ale bank otrzymał również swoje szacunki na 2022 r. Wzrost obniżył się do 3,5 proc. W kwietniu Swedbank oczekiwał, że litewska gospodarka wzrośnie o 3 proc. w tym roku i 4,9 proc. w przyszłym. Efekt pandemii jest teraz słabszy niż w pierwszych falach, ponieważ wiele firm i mieszkańców dostosowało się do sytuacji – zauważył bank.

READ  Indeksy PMI Sierpień 2020. Wybuch optymizmu ominął strefę euro

Archeolodzy odkrywają centralną część Wielkiej Synagogi Wileńskiej

Archeolodzy prowadzący wykopaliska na terenie Wielkiej Synagogi w Wilnie poinformowali w środę 25 sierpnia, że ​​odkopali jej centralną część. Wielka Synagoga Wileńska była jedną z najważniejszych żydowskich instytucji religijnych w Europie Wschodniej i była znana jako ważny żydowski ośrodek duchowy i edukacyjny, który nadał stolicy Litwy nazwę Jerozolima Północy. Wielka Synagoga Wileńska została zbudowana w 1633 r. na fundamentach starszej synagogi z XVI wieku. Niemcy spalili synagogę, jej pozostałości zrównano z ziemią, a w latach pięćdziesiątych wybudowano na niej przedszkole.

Krajowe budżety gmin otrzymują 404 mln euro nieplanowanych dochodów

Rząd centralny i gminy Litwy otrzymały łącznie 7,483 mld euro dochodów budżetowych w okresie styczeń-lipiec, 404,2 mln euro (5,7 proc.) więcej niż planowano i 1,636 mld euro (28 proc.) więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Ministerstwo Finansów podało w czwartek 26.08

Wojska litewskie opuściły Kabul przed wybuchem

Wojska litewskie i ostatnia grupa afgańskich ewakuowanych opuściły Kabul przed eksplozją na lotnisku w stolicy Afganistanu w czwartek, powiedział minister obrony Arvydas Anušauskas w czwartek, 26 sierpnia. Jedenaście żołnierzy litewskich sił specjalnych i wielu afgańskich ewakuowanych jest w drodze z Kabulu na Litwę.

Litwa zgłasza 634 nowe przypadki koronawirusa, sześć zgonów

Litwa odnotowała 634 nowe infekcje koronawirusem i sześć zgonów z powodu COVID-19 w piątek, 27 sierpnia, podał krajowy urząd statystyczny. W sumie od początku pandemii na Litwie 296 738 osób uzyskało pozytywny wynik testu na obecność COVID-19. Liczba aktywnych spraw spadła do 6994. Do tej pory na Litwie na COVID-19 zmarło łącznie 4,20 osób, w tym 24 w pełni zaszczepione. Całkowita liczba zgonów bezpośrednio lub pośrednio związanych z koronawirusem osiągnęła 9 201.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *