Connect with us

Świat

Turcja jest następna po pożarach lasów w krajach śródziemnomorskich

Published

on

Strażacy w Turcji walczyli przez trzeci dzień w piątek, ponieważ szybko rozprzestrzeniające się pożary wymusiły ewakuację popularnych kurortów i dziesiątek obszarów wiejskich wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego.

Pożary, które według władz były spowodowane podpaleniem lub zaniedbaniem człowieka, zabiły co najmniej cztery osoby i raniły około 200 innych.

Kiedy turyści byli zmuszeni uciekać z hoteli, niektórzy na łodziach, gdy płomienie się zbliżały, mieszkańcy wsi obserwowali, jak pożary spalają ich domy, zabijają zwierzęta gospodarskie i niszczą ich firmy.

„Nasze płuca płoną, nasza przyszłość płonie”, powiedział Muhittin Bocek, burmistrz Antalyi, miejscowości wypoczynkowej, w rozmowie telefonicznej ze zniszczonego miasta Manavgat, około 80 kilometrów na wschód od wybrzeża.

Płomienie są częścią szerszego schematu pożarów lasów, które tego lata pustoszyły Morze Śródziemne, a obszary w Libanie, Syrii, Grecji, Włoszech i na Cyprze również walczą z szybkimi pożarami.

Są również najnowszymi z szeregu ekstremalnych zjawisk pogodowych na całym świecie – od śmiertelnych powodzi w Europie i Chinach po szalejące pożary w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Syberia – które zdaniem naukowców są powiązane ze zmianami klimatycznymi wynikającymi z globalnego ocieplenia.

Cagatay Tavsanoglu, profesor biologii specjalizujący się w ekologii pożarów na Uniwersytecie Hacettepe w Ankarze w Turcji, powiedział, że pożary w rejonie Morza Śródziemnego zdarzają się co roku, ale wielkość pożarów w tym roku powinna służyć jako ostrzeżenie.

„Wiele pożarów nie dało się ugasić i pod wpływem suchych wiatrów spłonęły zbyt szybko” – powiedział Tavsanoglu. „To tylko pierwsze oznaki tego, jak zmiany klimatyczne wpłyną na Morze Śródziemne w przyszłości”.

Na modelach wykazujących globalny wzrost temperatury o trzy stopnie Celsjusza (lub dodatkowe 5,4 stopnia Fahrenheita), górny koniec prognozy, średni obszar spalania w południowej Europie podwajałby się każdego roku, zgodnie z artykułem badawczym opublikowanym w Natura w 2018 roku.

READ  Brazylia. Wypadek autobusu i ciężarówki w pobliżu stanu Sao Paulo. Zabity

Naukowcy ostrzegają, że nawet jeśli ocieplenie utrzyma się poniżej 1,5 stopnia Celsjusza, co jest celem paryskiego porozumienia klimatycznego, może spalić 40 procent więcej ziemi.

Tego lata na Cyprze doszło do jednych z najgorszych pożarów od dziesięcioleci, w których zginęło co najmniej cztery osoby. Władze Grecji ewakuowały w tym tygodniu obszary na północ od Aten, ponieważ pożary lasów zagroziły domom w pobliżu stolicy. A we Włoszech wyspa Sardynia w tym miesiącu stanął w obliczu „bezprecedensowej katastrofy”, podały władze regionu.

W Libanie, gdzie państwo w zasadzie przestało funkcjonować, a władze podjęły tego lata niewiele działań, aby uniknąć pożarów, w tym tygodniu zginął nastolatek, gdy pożary rozprzestrzeniły się na północ kraju i Syrię.

W dzielnicy Akkar, Filmy udostępnione online pokazał dystopijne sceny pożarów, które rozprzestrzeniły się w lesie w środę. Strażacy, libańskie wojsko, urzędnicy obrony cywilnej i wolontariusze pracowali nad ich powstrzymaniem.

Pożary pogłębiły cierpienie wielu ludzi w Libanie, tych z codziennymi niedoborami paliwa i lekarstw, niezliczonymi przerwami w dostawie prądu i konsekwencjami jednego bezprecedensowy kryzys finansowy.

Ponad 100 społeczności jest narażonych na wysokie ryzyko pożarów lasów, powiedział w tym tygodniu libański instytut badań rolniczych.

W Turcji pożary wybuchły w środę w Manavgat, mieście w południowej prowincji Antalya. Według informacji tureckiej Dyrekcji Leśnictwa w piątek wybuchły pożary w ponad 70 innych miejscach w całym kraju.

Niektóre pożary zostały opanowane, ale trzy osoby zginęły w Manavgat, a czwarta w Marmaris, innym popularnym kurorcie.

Pożary rozprzestrzeniły się również na kurort Bodrum, gdzie ewakuowano co najmniej dwa hotele.

Władze tureckie wciąż badają przyczynę pożarów, ale w czwartek dyrektor ds. komunikacji rządu Fahrettin Altun nazwał je „atakiem”.

Prezydent Recep Tayyip Erdogan powiedział, że funkcjonariusze policji i wywiadu badają zarzuty podpalenia. „Nie możesz tego odrzucić” – powiedział Erdogan dziennikarzom w Stambule w piątek. „Bo jest prawie w tym samym czasie, w różnych miejscach”.

READ  Szeregowy i porucznik. Żołnierze należą do wojska

Według ministra rolnictwa Bekira Pakdemirli Turcja wykorzystała do gaszenia pożarów około 4000 strażaków, setki pojazdów i trzy samoloty.

Jednak w przypadku niektórych mieszkańców reakcja była powolna i niewystarczająca.

„Czy Republika Turecka ma tylko trzy samoloty?” Mieszkaniec Manavgat krzyknął do ministra spraw zagranicznych Mevluta Cavusoglu podczas wizyty w mieście w czwartek wieczorem.

Pan Cavusoglu przemawiał na tle wspaniałej scenerii, a wcześniej tego dnia telewizory pokazywały całe puste i dymiące dzielnice, pełne zwęglonych domów pod pomarańczowym niebem.

Pan Bocek, burmistrz Antalyi, powiedział, że co czwarta dzielnica Manavgat musi zostać ewakuowana.

W społeczności, która jest silnie uzależniona od rolnictwa i hodowli, większość mieszkańców nadal nie może wrócić do domu, ponieważ pożary nie są pod kontrolą.

Według doniesień tureckich mediów, w czwartek pod wysokim napięciem tłum zaatakował dwie osoby, oskarżając je o wzniecanie pożarów. Kiedy żandarmeria wojskowa wkroczyła, by ich chronić, tłum próbował sprowadzić ich z powrotem, ale bezskutecznie.

Podczas gdy w niektórych miejscach wrzał gniew, w innych nie było czasu na zastanawianie się, kto powinien być winny.

„Kiedy ogarnęły nas płomienie, mogliśmy tylko uratować krowę” – powiedział Nuray Canbolat, mieszkaniec dystryktu Kozan w południowej prowincji Adana, w wywiadzie telewizyjnym dla państwowej agencji prasowej Anadolu. „Po prostu uratowaliśmy nam życie”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.