Connect with us

Świat

Trudeau podniecony protestami antyszczepionkowymi w wyborach w Kanadzie, których niewielu chciało | Justin Trudeau

Published

on

Kiedy był Protestujący przeciwko szczepionkom obrzucili garść żwiru W zeszłym tygodniu premier Kanady Justin Trudeau dołączył do znakomitej listy przywódców politycznych, którzy byli rzucani przez niezadowolonych obywateli. Jego ojcu, byłemu premierowi Pierre’owi Elliottowi Trudeau, na początku lat osiemdziesiątych rzucano kamieniami (oraz pomidorami i jajkami).

Ale incydent ze żwirem – który doprowadził do oskarżenia protestującego o broń – wysunął obraz defensywnie zatopionego premiera na pierwszy plan w wyborach, które są dla wielu niepożądane i jak dotąd brakowało spójnego tematu.

Trudeau ogłosił przedterminowe wybory pod koniec sierpniaco doprowadziło do narzekania, że ​​kraj odda głosy podczas czwartej fali pandemii koronawirusa. Bronił tego ruchu, mówiąc, że po przetrwaniu śmiertelnej pandemii Kanadyjczycy powinni mieć coś do powiedzenia w sprawie przyszłości kraju.

„Po tym, jak Kanadyjczycy przetrwali 17 miesięcy bez niczego, czego kiedykolwiek doświadczyliśmy, zasługuje na decyzję, jak będzie wyglądało następne 17 miesięcy, następne 17 lat i więcej. I wiem, że mamy odpowiedni plan, odpowiedni zespół i sprawdzone przywództwo, które pomogą nam opanować ten moment ”- powiedział. „Więc innym stronom wyjaśnij proszę, dlaczego Twoim zdaniem Kanadyjczycy nie powinni mieć wyboru? Dlaczego nie uważasz, że to kluczowy moment?”

Pierwszą reakcją był spadek sondaży dla urzędującego premiera, który po sześciu latach urzędowania zamierza odbyć trzecią kadencję.

Na kilka dni przed wyborem kraju liczne sondaże sugerują, że większość Kanadyjczyków nie uważa wyborów za konieczne. A Trudeau jest teraz średnio prawie dwa punkty za liderem konserwatystów Erin O’Toole, byłym pilotem Sił Powietrznych, w ogólnokrajowych sondażach.

O’Toole, który kierował kampanią skoncentrowaną na prawach pracowników, argumentował, że polityczne ambicje Trudeau w parlamencie – a nie zdrowie kraju – są powodem, dla którego Kanadyjczycy stają przed drugimi wyborami powszechnymi w ciągu dwóch lat.

„Przywództwo to stawianie innych na pierwszym miejscu, a nie siebie” – powiedział O’Toole podczas jedynej anglojęzycznej debaty.

Jednak pomimo jego przeszkody w sondażach, polityczny los Trudeau niekoniecznie jest związany z wyścigowym charakterem opinii publicznej. Konserwatywne poparcie jest najsilniejsze w obszarach takich jak Alberta i Saskatchewan, gdzie można zdobyć mniej mandatów. Z drugiej strony liberałowie radzą sobie dobrze w prowincjach osiadłych, takich jak Ontario i Quebec. Na przykład w 2019 roku Partia Liberalna zdobyła 157 z 338 mandatów w parlamencie pomimo przegranej w referendum o 1,2%, czyli 220 449 głosów na rzecz konserwatystów. Konserwatyści zdobyli tylko 121 mandatów.

A ponieważ kampania rozpoczęła się podczas wakacji, większość wyborców dopiero niedawno zaczęła zwracać uwagę na błyskawiczną, 36-dniową kampanię, która daje Trudeau szansę na uratowanie jego szans na trzecie zwycięstwo, jeśli Kanadyjczycy według wrześniowych sondaży 20.

W ciągu ostatnich kilku tygodni fala protestów – z których część wymusiła odwołanie publicznych wydarzeń premiera – przeciwko zjadliwemu ruchowi antyszczepionkowemu, a także rosnącym wpływom skrajnie prawicowej Partii Ludowej Kanadaktórych zwolennicy są integralną częścią protestów.

Partia prowadzona przez byłego ministra gabinetu konserwatystów Maxime’a Berniera (który sam niedawno został uderzony jajkiem), prowadzi kampanię od lat antyimigrancka, antyislamska platforma populistyczna, z niewielkim sukcesem wyborczym.

Jednak miesiące publicznych zakazów dały partii okazję do kanalizowania rosnących frustracji – głównie wśród mężczyzn głosujących.

“[The People’s party] podjęła tę platformę antyszczepionkową, antyblokadową i antymaskową i dołączyła do bardziej tradycyjnej, skrajnie prawicowej agendy. A to dało im impuls w sondażach, których nigdy wcześniej nie widzieliśmy ”- powiedział Andrew McDougall, profesor nauk politycznych na Uniwersytecie w Toronto. „To, czy w dniu wyborów pojawią się zwolennicy Partii Ludowej, jest kwestią otwartą. Nie wiemy, jaki wpływ będzie miała ta impreza – ludzie wciąż próbują ją zrozumieć.

Nawet w najlepszym przypadku PPC wciąż ma niewielkie szanse na głosowanie, ale mimo wszystko wyprzedziła Zielonych, która jest zaangażowana w walkę o władzę polityczną.

„O’Toole prawdopodobnie obawia się utraty głosów na marginesie Partii Ludowej. I właśnie tego będzie chciał mieć na oku. Ale straci więcej głosów, jeśli zdecyduje się na przyjęcie programu prawicowych ekstremistów.

Wyczuwając okazję do zmiany narracji kampanii, Trudeau wielokrotnie atakował odmowę O’Toole’a przyjęcia mandatów na szczepionki w miarę wzrostu liczby przypadków Covid-19 – próbując połączyć przywódcę konserwatystów z protestami przeciwko szczepionkom.

“Wstydź się, Erin O’Toole”, powiedział Trudeau po nękaniu przez demonstrantów. „Musisz osądzić tych ludzi, musisz ich poprawić, musisz użyć swojego głosu i faktycznie dodać ich do tych z nas, którzy rozumieją, że szczepienia są sposobem na tę pandemię”.

O’Toole wielokrotnie potępiał protesty, ale jest śledzony przez reporterów o nieszczepionych członkach jego własnej partii. Chociaż partia powiedziała, że ​​promuje szczepionki, przestała wspierać mandat i zamiast tego sugeruje, że decyzja powinna być osobistym wyborem.

Protesty dały jednak jego kampanii coś, czego do tej pory brakowało, powiedział Aaron Wherry, weteran polityczny CBC i autor Obietnica i niebezpieczeństwo: Justin Trudeau obowiązujący.

Po tym, jak wydarzenie zostało odwołane z powodu protestów, Trudeau spotkał się później tej nocy z dziennikarzami.

„Poszedł do mediów i opowiadał o protestach. I po raz pierwszy poczuł, że dostaje prawdziwą energię ”- powiedział Wherry. „Do tej pory miał wrażenie, że sięga po pomysł lub historię w tej kampanii. Wydawało się, że to pierwszy raz, kiedy zrobił krok ”.

Kiedy Trudeau stracił większość parlamentarną w 2019 roku, przywódcy partii ostrożnie wyciągnęli go z centrum uwagi.

Ale Zestrzelono samolot pełen irańskich Kanadyjczyków, Protesty narodowe przeciwko rurociągom a globalna pandemia oznaczała, że ​​wycofanie się z opinii publicznej było krótkotrwałe.

Dwa lata później Trudeau jest w tej samej sytuacji, co przed ostatnimi wyborami: zarzuty postępowych wyborców, że jego rząd nie zrobił wystarczająco dużo w kwestiach społecznych i zmian klimatycznych, oraz głosowanie, które prawdopodobnie będzie toczone w kwestiach społecznych.

„Rozwołał wybory, bo chce mieć większość. I dokładnie wie, które jeździ [electoral districts] musiałby się odwrócić, aby to zrobić ”- powiedziała Lori Turnbull, profesor nauk politycznych na Dalhousie University. „I właśnie dlatego sondaże krajowe niekoniecznie mówią dużo, o ile miejsca są ustawione tak, jak on sobie tego życzy”.

Jednak słaby wynik liberałów 20 września może postawić na głowie mediację władzy w parlamencie.

W 2019 roku Jagmeet Singh, lider lewicowej Nowej Partii Demokratycznej, wykluczył jakąkolwiek współpracę z konserwatystami. Tym razem wyraził większą otwartość na osiąganie porozumień z obecnym liderem, O’Toole, który podziela nacisk na przystępność cenową i prawa pracownicze.

Ale Singh i Trudeau są naturalnymi sojusznikami i pomimo sparingów w niedawnej debacie, są bardziej związani w swojej postępowej polityce.

Bliska wygrana 20 września – nawet jeśli oznacza to utratę miejsc w parlamencie – może pomóc Trudeau umocnić spuściznę z pomocą Singha, w tym zapewnić tanią rozszerzoną opiekę nad dziećmi, od dawna niespełnioną obietnicę partii, która w końcu została wprowadzona, mówi Łódź.

Plany klimatyczne Trudeau, pomimo ataku podczas ostatniej debaty był chwalony przez ekonomistów – oraz od byłego czołowego prezesa Zielonych, kto dzwonił jest „odważna i troskliwa”.

Przed wyborami w 2015 roku Trudeau zdołał zmienić zmęczenie konserwatywną polityką – i nadzieję na nową, świeżą politykę – w zaskakującą większość parlamentarną. Niedługo potem wybór Donalda Trumpa na prezydenta stanowił doskonały kontrapunkt dla wizerunku Trudeau jako postępowego przywódcy.

Jednak siły, które popychały go do objęcia najwyższego urzędu w kraju – jego obietnice zmian, młodzieńczy wygląd i sława – mogły działać przeciwko niemu. Wszyscy przywódcy polityczni, zwłaszcza zasiedziali, nieuchronnie stają w obliczu zmęczenia wyborców.

„Nie wychodzisz po prostu, składasz obietnice i mówisz o tym, jak wspaniałe będą rzeczy – musisz bronić wszystkiego, co wydarzyło się w ciągu ostatnich sześciu lat” – powiedział Wherry. „Nieuchronnie istnieje tylko zużycie. O ile pandemia mogła wzmocnić i zresetować swój obraz, grawitacji nie można się oprzeć.”

READ  Niemcy zwiększą blokady w związku z obawami o nowe warianty koronawirusa
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *