Connect with us

Świat

Teheran obiecuje reakcję po tym, jak obwinia Izrael o atak, w wyniku którego zniszczony konsulat Iranu w Syrii i w którym zginęło 12 osób

Published

on

Teheran obiecuje reakcję po tym, jak obwinia Izrael o atak, w wyniku którego zniszczony konsulat Iranu w Syrii i w którym zginęło 12 osób

TEHRAN, Iran (AP) – Iran obiecał we wtorek odpowiedzieć na: Nalot powszechnie przypisywany Izraelowi Dzień wcześniej zniszczono konsulat Iranu w stolicy Syrii, Damaszku, a zginęło dwanaście osób, w tym dwóch irańskich generałów i członek libańskiej grupy bojowników Hezbollah.

We wtorek syryjski urzędnik podał, nie podając żadnych informacji na ich temat, że w ataku zginęło także czterech obywateli Syrii. Hezbollah, który jest kluczowym sojusznikiem zarówno rządu syryjskiego prezydenta Bashara al-Assada, jak i Iranu, również obiecał Izraelowi „karę i zemstę”.

Zastępca ambasador Iranu przy ONZ Zahra Ershadi powiedziała na kontrowersyjnym nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ, że niektórzy Irańczycy odnieśli obrażenia, ale „ostateczna i dokładna liczba ofiar śmiertelnych pozostaje niepewna, ponieważ cały kompleks dyplomatyczny został zniszczony, a pojedyncze osoby zostały uwięzione pod gruzami”.

Izrael, to prawda powtarzające się ataki na irańskich oficerów Syria i Liban nie potwierdziły poniedziałkowego ataku.

Iran zapewnia pieniądze i Broń dla Hezbollahu i Hamasu i inne palestyńskie grupy bojowników walczące z Izraelem w Strefie Gazy. Od tego czasu nasiliły się starcia między Izraelem a Hezbollahem wzdłuż granicy izraelsko-libańskiej Wojna w Gazie rozpoczęła się prawie sześć miesięcy temu O.

Irańska telewizja państwowa podała, że ​​Najwyższa Rada Bezpieczeństwa Narodowego Iranu, kluczowy organ decyzyjny, zebrała się późnym wieczorem w poniedziałek i podjęła decyzję o „koniecznej” reakcji na atak. Stwierdzono, że spotkaniu przewodniczył prezydent Ebrahim Raisi, ale nie podano żadnych dalszych szczegółów.

„Sprawimy, że odpokutują za tę zbrodnię i podobne czyny” – powiedział Najwyższy Przywódca Ajatollah Ali Chamenei, do którego należy ostatnie słowo we wszystkich sprawach państwowych w Iranie.

Rada Bezpieczeństwa Narodowego USA stwierdziła, że ​​Stany Zjednoczone nie odegrały żadnej roli w ataku w Damaszku i nie wiedziały o tym wcześniej. „Przekazaliśmy to bezpośrednio Iranowi” – ​​powiedział Radzie Bezpieczeństwa ONZ zastępca ambasadora USA przy ONZ Robert Wood, stwierdzając, że Stany Zjednoczone „nie mogą potwierdzić żadnych informacji na temat tego wydarzenia”.

READ  Nord Stream 2. Media rosyjskie: 15 stycznia rozpocznie się układanie gazociągu na wodach duńskich

Ershadi oskarżył Izrael o stanowienie zagrożenia dla pokoju regionalnego i międzynarodowego i stwierdził, że „Stany Zjednoczone są odpowiedzialne za wszystkie zbrodnie popełnione przez izraelski reżim”.

Powiedziała, że ​​Iran zachował „znaczną powściągliwość”, ale Izrael musi teraz ponieść „pełną odpowiedzialność” za konsekwencje ataku. Iran zastrzega sobie prawo do „zdecydowanej reakcji na takie karygodne czyny” zgodnie z prawem międzynarodowym i Kartą Narodów Zjednoczonych.

Amerykański Wood wezwał Iran oraz jego pełnomocników i partnerów w regionie – Hamas, Hezbollah i Houthi – do złagodzenia napięć i powtórzył wcześniejsze amerykańskie ostrzeżenia, aby nie wykorzystywali sytuacji „do dalszych ataków na USA”. ” kontynuować.” Personel.”

Prawie wszyscy członkowie Rady wyrazili obawę, że atak w Damaszku, w połączeniu z trwającą wojną między Izraelem a Hamasem w Gazie, może rozprzestrzenić się na cały region Bliskiego Wschodu i dalej.

Nie było jasne, czy i kiedy Iran odpowie, ale jakikolwiek odwet Teheranu groziłby niebezpieczną konfrontacją z Izraelem i Stanami Zjednoczonymi

Później we wtorek Assad złożył kondolencje i potępił Izrael w rozmowie telefonicznej z Raisim – podała syryjska państwowa agencja informacyjna SANA.

W nalocie zginął generał Mohammad Reza Zahedi, który do 2016 r. dowodził siłami Quds irańskiej Gwardii Rewolucyjnej w Libanie i Syrii, jego zastępca gen. Mohammad Hadi Hajriahimi oraz pięciu innych oficerów. W ataku zginął także członek Hezbollahu Hussein Youssef.

Minister zdrowia Syrii Hassan al-Ghabash powiedział, że oprócz czterech zabitych obywateli Syrii, w nalocie ciężko rannych zostało 13 innych osób. Nie podał też żadnych informacji o rannych.

Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Wielkiej Brytanii, grupa monitorująca wojnę, stwierdziła, że ​​Syryjczycy są członkami proirańskich bojówek, ale nie podała żadnych szczegółów.

Kiedy we wtorek ogłoszono śmierć Hessefa, Hezbollah również nie przekazał żadnych informacji na jego temat. Stwierdzono, że Zahedi odegrał kluczową rolę w „rozwoju i postępie prac” grupy w Libanie.

READ  Francuskie badanie dotyczące izolacji kończy się po 40 dniach

„Ta zbrodnia z pewnością nie nastąpi bez kary i zemsty na wrogu” – stwierdzono w oświadczeniu Hezbollahu.

Premier Syrii Hussein Arnous powiedział po wizycie w ambasadzie Iranu w Damaszku, że ratownicy w dalszym ciągu szukają ciał pod gruzami budynku konsulatu.

Od 7 października: Wybuch wojny w GaziePełnomocnicy Iranu nasilili swoje ataki, powodując niemal codzienne starcia transgraniczne między Hezbollahem a Izraelem oraz częste ataki na statki na Morzu Czerwonym dokonywane przez wspieranych przez Iran rebeliantów Houthi w Jemenie.

Izrael, który rzadko przyznaje się do ataków na cele irańskie, oświadczył, że nie komentuje ostatniego ataku w Syrii, chociaż rzecznik wojskowy obwinia za to Iran Atak dronów w poniedziałek wcześnie rano przeciwko bazie morskiej w południowym Izraelu.

Izrael, coraz bardziej niecierpliwy w związku z wymianą z Hezbollahem, ostrzegał przed możliwością wybuchu wojny na pełną skalę. W poniedziałek Houthi wystrzelili także rakiety dalekiego zasięgu w stronę Izraela.

Minister obrony Izraela Yoav Gallant powiedział, że kraj toczy wojnę na wielu frontach, „zarówno ofensywnych, jak i defensywnych”.

„Widzimy tego dowody każdego dnia, także w ciągu ostatnich kilku dni” – Gallant powiedział Komisji Obrony i Spraw Zagranicznych izraelskiego parlamentu. „Każdego dnia działamy wszędzie, aby zapobiec wzmocnieniu się naszych wrogów i dać jasno do zrozumienia każdemu, kto wystąpi przeciwko nam – na całym Bliskim Wschodzie – że cena działań przeciwko Izraelowi będzie wysoka. ”

Sekretarz generalny ONZ António Guterres, do którego we wtorek zadzwonił minister spraw zagranicznych Iranu, potępił atak na irański konsulat i powtórzył we wtorek „zasadę nienaruszalności pomieszczeń dyplomatycznych i konsularnych” – powiedział jego rzecznik Stephane Dujarric. Guterres powiedział także, że personel dyplomatyczny „należy szanować we wszystkich przypadkach, zgodnie z prawem międzynarodowym”.

Na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ ambasador Rosji przy ONZ Wasilij Nebenzia skrytykował Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię i Francję za to, że nie potępiły naruszenia prawa międzynarodowego przez Izrael i umyślnie podążają za przesłankami dyplomatycznymi.

READ  Wybory w Iranie: Rekordowo niska frekwencja w sondażach po zwycięstwie twardogłowych

Następnie powiedział reporterom, że Rosja będzie zabiegać o potępienie ataku przez Radę Bezpieczeństwa. Zapytany, czy ma jakąś radę dla Iranu, Nebenzia odpowiedział: „Radzę Izraelowi, aby okazał powściągliwość i nie prowokował dalszej eskalacji, co uczynił tym razem”.

America’s Wood odpowiedział: „Wręcz przeciwnie, to Iran i jego pełnomocnicy przeprowadzili serię ataków w całym regionie”.

Zgodnie z Konwencją wiedeńską o immunitecie dyplomatycznym z 1961 r. pomieszczenia misji dyplomatycznej są nietykalne.

Monarchie Zatoki Perskiej, Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Katar, potępiły atak w obliczu rosnących obaw przed pogłębieniem się konfliktu regionalnego. Liga Arabów składająca się z 22 narodów skrytykowała Izrael, twierdząc, że jego celem jest „rozszerzenie wojny i pogrążenie regionu w chaosie”.

Oficjalna irańska agencja informacyjna IRNA podała, że ​​pod koniec poniedziałku Iran przekazał Stanom Zjednoczonym ważną wiadomość, dostarczoną za pośrednictwem wysłannika Szwajcarii w Teheranie. Szwajcaria chroni interesy USA w Iranie, ponieważ Waszyngton i Teheran nie utrzymują stosunków dyplomatycznych.

IRNA stwierdziła również, że Iran oskarżył o atak Stany Zjednoczone, najbliższego sojusznika Izraela.

Tymczasem urzędnik obrony USA powiedział, że w poniedziałek po południu siły amerykańskie wykryły i zniszczyły drona szturmowego w garnizonie Al-Tanf w Syrii.

Nie zgłoszono żadnych obrażeń ani uszkodzeń infrastruktury. Urzędnik wypowiadał się pod warunkiem zachowania anonimowości, aby omówić szczegóły, które nie zostały jeszcze ujawnione. Urzędnik powiedział, że dron znajdował się w pobliżu bazy, ale nie było jasne, czy był w nią wycelowany.

__

Chehayeb doniósł z Bejrutu. Współpracownicy prasowi Samy Magdy w Kairze, Ellen Knickmeyer i Tara Copp w Waszyngtonie oraz Edith M. Lederer z Organizacji Narodów Zjednoczonych wnieśli swój wkład w powstanie tego raportu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *